Działający przy Białostockim Ośrodku Kultury DKF „GAG” zaprasza wszystkich fanów dobrego kina na letnie pokazy w plenerze! Podczas wakacyjnych wieczorów zaprezentujemy białostoczanom i odwiedzającym nasze miasto turystom filmy poszerzające naszą percepcję sztuki filmowej, świata, człowieka, muzyki i twórczej reklamy. Widzów zachęcamy do zabrania ze sobą koców, śpiworów i karimat (noce bywają chłodne) oraz korzystania z baru klubu FAMA. Mamy nadzieję, że jak co roku, spotkamy się w bardzo licznym gronie! Na zakończenie naszych pokazów zapraszamy Państwa na porcję dawnego kina we współczesnym opakowaniu z towarzyszeniem nowoczesnej muzycznej improwizacji!
Kino plenerowe: Piętno na umyśle reż. Guy Maddin z muzyką na żywo Adama Frankiewicza
20 sierpnia, godz. 21.00
plac przed Białostockim Ośrodkiem Kultury / Kino Forum, wstęp wolny
Piętno na umyśle reżyseria: Guy Maddin
2006, Kanada, USA, 95 min
Guy i jego siostra dorastają na wyspie. Mają apodyktyczną matkę, która obserwuje wszystko z latarni morskiej i ekscentrycznego ojca, który prowadzi eksperymenty w laboratorium w piwnicy. Na wyspie mieszkają również tajemnicze sieroty, a na ich głowach rodzice adopcyjni znajdują dziwaczne rany. Pewnego dnia wśród nich pojawia się para dziecięcych detektywów. Bohaterowie wpadają w uczuciową zawieruchę pierwszej miłości. Tymczasem w domu rodziców na jaw wychodzi pewna tajemnica. Po latach Guy wraca na wyspę swojego dzieciństwa, aby odnowić latarnię morską, w której dorastał. W dwunastu rozdziałach, na które podzielony jest film, Guy kładzie kolejne warstwy świeżej farby i zatacza kolejne koła pamięci. Film powstał z inspiracji reżysera makabrycznymi przedstawieniami francuskiego teatru Grand Guignol, powieściami detektywistycznymi dla nastolatków z lat 30., filmem Jeana Vigo “Pała ze sprawowania” oraz poetyką kina niemego.
“Od dawna chciałem nakręcić niemy film z muzyką na żywo. Pragnąłem dać ludziom to, co przeżywali przez całe lata 20., pozwolić im doświadczyć prawdziwego kina sprzed wieku. Traktuję ten projekt jako dar dla mas, choć jest on zdecydowanie bardziej liryczny niż to, do czego jesteśmy obecnie przyzwyczajeni.”
Guy Maddin
“Ciągle są rzeczy, w których kino nieme jest lepsze od kina dźwiękowego – swego rodzaju poezja, baśniowość, gatunki, w których pojawiają się typy charakterologiczne i tym podobne. Wszędzie tam, gdzie trzeba mniej dosłowności”
Guy Maddin
Adam Frankiewicz – muzyczny grabieżca, improwizator. Założyciel niezależnego wydawnictwa Pionierska Records. Twórca/współtwórca projektów „Ojun”, “Grupa Etyka Kurpina”, “ZXSinclair”, “Tape”. Reżyser teatralny i współczesny kompozytor. Prowadzi warsztaty dźwiękowe i zajmuje się pisaniem scenariuszy słuchowisk. Regularnie występujący na wielu eventach w Polsce m.in. Unsound Festival (Cracow, 2015), Open Source Art, (Sopot 2015), Fala Dźwięku (Białobrzegi, Warsaw 2014, 2015), Impro Miting (Warsaw 2015) Brutaż (Warsaw, Cracow 2014, 2015, 2016) i innych. Tematy bliskie: improwizacje na bazie loopów taśmowych, rejestracja lo-fi.
GUY MADDIN
Pochodzi z Winnipeg w Kanadzie ekscentryk kina, autor wielu filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych, m.in. „Piętna na umyśle!”, „Najsmutniejszej muzyki świata”, telewizyjnego baletu „Dracula: stronice z pamiętnika dziewicy” nagrodzonego w 2002 r. nagrodą Emmy oraz fałszywego dokumentu „Moje Winnipeg” uznanego na MFF w Toronto za najlepszy film kanadyjski 2007 roku. Pisarz, dziennikarz filmowy i wykładowca na Uniwersytecie Manitoba w Winnipeg i Ontario College of Art And Design w Toronto.