Kinomani świętują Międzynarodowy Dzień Tańca

Historia kinematografii i historia sztuki tanecznej przenikają się i uzupełniają wzajemnie niemal od początku epoki dźwiękowej w kinie.

Prawdopodobnie już teraz macie przed oczami słynne filmowe popisy taneczne: Gene Kelly tańczy w deszczu, a Mia Wallace bosą stopą twistuje na parkiecie… Filmowcy wykorzystują w swej twórczości taniec równie często, jak tancerze korzystają z narzędzi filmowych, trudno zatem oprzeć się wrażeniu, że Międzynarodowy Dzień Tańca jest również naszym świętem! ;)

W nowej, pełnej napięć i niepokojów rzeczywistości, w której znaleźliśmy się z powodu panującej na świecie pandemii, taniec może okazać się zbawiennym narzędziem. Liczne badania dowodzą, że poruszanie się w rytm muzyki nosi w sobie ogromne pokłady terapeutycznego potencjału. Podążając za tą myślą przygotowaliśmy dla Was filmowo-taneczne propozycje, które pozwolą Wam, choć na chwilę, uwolnić się od wszechobecnego niepokoju.

Od dziś do 28 kwietnia zapraszamy Was do twórczej filmowo- tanecznej zabawy!

Przypomnijcie sobie swoje ulubione sceny taneczne z filmów i spróbujcie odtworzyć je w domowych warunkach. Stwórzcie własne wariacje ulubionych filmowych choreografii, nagrajcie krótki filmik ( maksymalny czas trwania nagrania: 2 minuty, korzystając z telefonu, ustawcie go poziomo) i prześlijcie swoje wykonania na adres: film@bok.bialystok.pl.

Najciekawsze nagrania zaprezentujemy 29 kwietnia na profilu Kina Forum, a ich autorzy otrzymają zaproszenia do kina, które będą mogli wykorzystać po ponownym jego otwarciu! :)

29 kwietnia  zapraszamy Was również  na wspólny seans tanecznych produkcji filmowych nagrodzonych w konkursie DANCESCREEN 2019, udostępnionych za pośrednictwem mediateki niemieckiej telewizji WDR:

Link do mediateki:

https://www1.wdr.de/kultur/film/wuppertal-tanzfilm-festival-dancescreen-tanzrauschen-100~.html

Organizatorem wydarzenia jest Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG” we współpracy z DanceOFFnia Studio Działań Kreatywnych, Białystok / Poland


BOK Białostocki Ośrodek Kultury