Klasyka kina: Fortepian

Białostocki Ośrodek Kultury – Dyskusyjny Klub Filmowy „GAG” zaprasza na pokaz filmu „Fortepian” w ramach Klasyki Kina. Słynny film w reżyserii Jane Campion został obsypany wieloma nagrodami – zdobył trzy Oscary, Złotą Palmę w Cannes, Złoty Glob i trzy nagrody BAFTA!

24 października 2017, godz. 19:30
kino Forum
Bilety: 10 zł (normalny), 7 zł (ulgowy) – do kupienia w kasie kina Forum i na stronie www.bilety.bok.bialystok.pl

Prelekcję przed filmem wygłosi Ola Salwa – dziennikarka i recenzentka filmowa, redaktor naczelna “Polish Film Magazine”. Od lat współpracuje z “Kinem”, “Polityką”, www.stopklatka.pl. Należy do polskiej sekcji FIPRESCI.

Fortepian (The Piano)
Australia/Francja/Nowa Zelandia 1993, 121′
reż. Jane Campion
obsada: Holly Hunter, Harvey Keitel, Sam Neill, Anna Paquin

Połowa XIX wieku. Ada, młoda, niezamożna panna z dzieckiem, opuszcza rodzinną Anglię i wyrusza z dziewięcioletnią córeczką Florą do nowozelandzkiego buszu, taszcząc ze sobą tytułowy instrument. Kobieta ma się spotkać z mężem, którego nigdy przedtem nie widziała, ponieważ ślub został zawarty na odległość. Ada jest niemową od szóstego roku życia. Swoje uczucia wyraża za pomocą gestów, spojrzeń i muzyki. Kiedy mąż Ady stanowczo odmawia przetransportowania instrumentu przez busz, nieokrzesany, dziki sąsiad Baines zabiera go do siebie. Panowie dobijają targu: Ada nauczy Bainesa grać, a ten odstąpi od kawałka ziemi, na którym mieszka. Kobieta zaczyna regularnie przebywać w jego domu. Wzajemna pasja do muzyki czyni z nich parę romantycznych kochanków. Jak zachowa się zdradzony mąż Ady?

“Fortepian” działa na zmysły i to – wbrew tytułowi – nie tylko na zmysł słuchu. Onieśmiela, zachwyca, porywa magicznym pięknem zdjęć, wspaniałą muzyką Michaela Nymana i oszczędną, idealnie dopasowaną do historii, grą aktorów.

 

 

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury