Kolano Ahed

Zapraszamy na pokaz filmu w ramach 36. Dni Sztuki Współczesnej:

Kolano Ahed / reż. Nadav Lapid

25 maja 2022, godz. 20:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 22 zł (w kasie kina), 18 zł (online), dostępne w kasach Kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz na bilety.bok.bialystok.pl

prelekcja: Magdalena Felis


Kolano Ahed / Ahed’s Knee / Ha’berech

Francja, Izrael, Niemcy 2021, 109’
reż. Nadav Lapid
obsada: Avshalom Pollak, Nur Fibak

Nagroda Jury na MFF w Cannes 2021!

“Chciałbym zwymiotować Izrael w twarz ministra kultury!” – wykrzykuje w pewnym momencie bohater “Kolana Ahed” i tym zaiste jest film Lapida: opowieścią płynącą prosto z trzewi. Cielesną, nieomal fizjologiczną, z gorączkowym, konwulsyjnym rytmem naśladującym stan bohatera, który z każdą minutą coraz bardziej się nakręca w swojej wściekłości, gotów nie tylko rozbić zabawę, jaką urządzono na jego cześć, ale i od środka roztrzaskać ekran. Jego nieustanny monolog impetem i temperaturą przypomina rap, choć krzykliwa powierzchnia politycznego manifestu kryje dużo subtelniejsze uczucia, które mężczyzna z furią zagłusza.

Y. jest reżyserem, który przyjeżdża do pustynnej izraelskiej osady, zaproszony na pokaz i dyskusję przez Yahalom, młodą, ambitną przedstawicielkę prawicowego ministra kultury. Współpraca kręcącego politycznie zaangażowane kino artysty i urzędniczki układa się zaskakująco sympatycznie – do momentu, gdy kobieta podsuwa Y. do podpisania pewien dokument. Spirala złości nakręca się coraz szybciej, rozmowa tych dwojga zamienia się w raperski slam zmierzający do wybuchowego finału.

Nadav Lapid
Urodzony w 1975 roku izraelski reżyser i scenarzysta. Absolwent Uniwersytetu w Tel Awiwie oraz Szkoły Filmowej i Telewizyjnej Sama Spiegla w Jerozolimie. Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej wyjechał do Francji. Za swój pełnometrażowy debiut “Policjant” otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na MFF w Locarno w 2011 roku. Zrealizowana trzy lata później “Przedszkolanka” doczekała się amerykańskiego remake’u z udziałem Maggie Gyllenhaal. “Synonimy” otrzymały m.in. Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu na Berlinale w 2019 roku.

Magdalena Felis – dziennikarka filmowa, reporterka, redaktorka. Gospodyni DKF-u „Kino Otwarte” w Legionowie, wydawczyni talk-show “Demakijaż” Krzysztofa Ibisza, copywriterka w agencji Huta19 im. Joachima Fersengelda oraz redaktorka naczelna magazynu „Krainy Polskie”. Razem z reporterem Igorem Nazarukiem zajmuje się tematem polskiej prowincji, czego efektem jest m.in. dokument “Granice”, czy reportaże “Karma wraca do moich wrogów” (“Gazeta Wyborcza”) i „Miłość ma gorzki smak amfetaminy” („Pismo”). Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Gra na altówce. Mieszka w lesie.

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury