Komuna//Warszawa: Nigdy więcej wojny

W ramach 34. Dni sztuki współczesnej zapraszamy na spektakl

Komuna//Warszawa: Nigdy więcej wojny (60′)

26 maja 2019, godz. 15:30
Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza – Wydział Sztuki Lalkarskiej, ul. Sienkiewicza 14
bilet: 30 zł – do kupienia w kasie kina Forum (ul. Legionowa 5), kasie BOK/CLZ (ul. Warszawska 19), online: bilety.bok.bialystok.pl oraz w miejscu wydarzenia na pół godziny przed jego rozpoczęciem

Spotkanie z artystami po spektaklu poprowadzi Miłka Malzahn

Wojna produkuje niezliczone opowieści utrzymane w jednakowej konwencjonalnej ramie, o wojnie można opowiadać w jeden sposób. I opowiada się, nawet jeżeli chcielibyśmy, by nasza historia była wyjątkowa. Szczawińska pokazuje, że nie jest. I udowadnia to za pomocą narracji zdawałoby się najbliższej, rodzinnej. Ten dystans budzi sprzeciw i dlatego działa.
Paweł Soszyński, „Allo”, Dwutygodnik.com

Pokolenie, które pamięta II wojnę światową odchodzi, natomiast w najlepsze trwają i rozwijają się niebezpieczne, wojenne fantazje.

W spektaklu „Nigdy więcej wojny” pragniemy sięgnąć do wspomnienia osoby, która wojnę przeżyła i wspomina ją nieustannie, po swojemu, poza ramami polityk historycznych i ideologii; wspomina i wyraża to w bardzo osobistym języku. Adela Sz. ma 91 lat i powraca do zapętlonych zdarzeń, obrazów i słów swojej młodości. Zielone perfumy radzieckiego kapitana, żołnierze „podskubujący” dziewczyny, potańcówki rozbijane przez partyzantów, lekcje niemieckiego, łuna płonącej w oddali Warszawy, wspomnienia egzekucji – to tylko niektóre szczegóły jej opowieści.
Przejmujemy to wspomnienie i odpowiadamy na nie, zgodnie ze swoimi potrzebami, z potrzebami naszej współczesności. Piątka performerów – trójka aktorów, reżyserka i muzyk – tworzy kompozycję, w której „wojna” nabiera nowych znaczeń. Wspomnienie Adeli zostanie poddane teatralnym procedurom zainspirowanym „Disintegration Loops”, serią kompozycji amerykańskiego muzyka Williama Basinskiego. Rozpad wspomnienia, jego zanikanie, odkształcanie i transformacje staną się dla nas punktem wyjścia do działań łączących muzykę, ruch i teatr. Działań zapętlonych, powracających, rozpadających się z każdą kolejną repetycją.

reżyseria: Weronika Szczawińska
koncepcja: Weronika Szczawińska, Piotr Wawer jr
twórcy/występują: Aleksandra Matlingiewicz, Jan Sobolewski, Weronika Szczawińska, Łukasz Maciej Szymborski, Piotr Wawer jr

Premiera: 30 listopada 2018

oficjalna strona festiwalu

Galeria

NigdyWiecejWojny_fot_Pat Mic komuna (1) komuna (2) komuna (3) komuna (4) komuna (5) komuna (6) komuna (7) komuna (8) komuna (9) komuna (10) komuna (11) komuna (12) komuna (13) komuna (14) komuna (15) komuna (16) komuna (17) komuna (18) komuna (19) komuna (20) komuna (21) komuna (22)

BOK Białostocki Ośrodek Kultury