Global Diggers / Sherwood & Pinch

ADRIAN SHERWOOD & PINCH (UK)
Wyjątkowa postać od ponad 30 lat na brytyjskiej scenie muzycznej. Wszechstronne doświadczenia muzyczne z początkami w regaae pozwoliły mu traktować produkcję muzyki w świeży, nowy sposób. Wykraczający poza ramy gatunkowe i bez wahania eksperymentujący Sherwood przez wielu nazywany jest jednym z największych muzycznych wizjonerów, którzy nie bez podstaw zauważają u niego bliskie punk rockowi podejście do łamania konwencji i odważnych posunięć.
Już w wieku 17 lat założył wytwórnię Carib Gems, a w 1980 roku powołał do życia On-U Sound Records. Wyznaczając nowe standarty dubu, Adrian produkował potężną armię artystów reggae: New Age Steppers, Prince Far I, Singers & Players, Creation Rebel, Bima Shermana, Lee “Scratch” Perry’ego, African Head Charge, Dub Syndicate i wielu innych. W połowie lat 80-tych zaliczany już był do panteonu najbardziej wizjonerskich producentów i remixerów współczesnej muzyki rozrywkowej. Z jego usług korzystali tak różnorodni artyści jak Depeche Mode, Einstürzende Neubauten, Tackhead, Mark Stewart & Maffia, Simply Red, Ministry, Sinead O’Connor, Primal Scream czy Asian Dub Foundation. On-U Sound pomagał przełamywać bariery pomiędzy reggae a niezależną brytyjską sceną punk czy new wave. Naturalna umiejętność mieszania ze smakiem i wyczuciem dźwięków z różnych kultur przyciągnęła uwagę samego Petera Gabriela, który w swojej wytwórni Real World wydał dwa solowe albumy Adriana Sherwooda. Obserwacja jego szybkich rąk w akcji na mixerze jest doświadczeniem porównywalnym do bliskich spotkań trzeciego stopnia.
Po solowym albumie „Survival & Resistance wyprodukował m.in. najnowszy album Asian Dub Foundation i podjął współpracę z młodą gwiazdą brytyjskiego dubstepu Pinchem.
To połączenie nie wzięło się znikąd. W latach 80-tych Adrian Sherwood zebrał imponujący kolektyw muzyków jako producent artystów dub-industrial-electro skupionych w On-U Sound, ściągając do siebie Dub Syndicate, Tackhead, New Age Steppers i wielu wielu innych – jako młody chłopiec, Rob Ellis dorastał w tych właśnie klimatach. “Mój starszy brat miał tony albumów z On-U,” wspomina, “i je wszystkie nagrywał dla mnie na taśmy. Słuchanie tej muzyki było zdecydowanie moim wprowadzeniem w dub – w Newport [Południowa Walia], gdzie dorastałem, nie było dokoła zbyt wiele reggae – co miało ten efekt, że kiedy później usłyszałem po raz pierwszy jungle, drum’n’bass, trip hop i podobne rzeczy, widziałem w tym sens.”
Dlatego też, przechodząc przez most Severn będąc w późnym wieku nastoletnim, Rob był już przygotowany to zanurkowania w tamtejszą scenę. Kluby Subloaded i Dubloaded, których był współzałożycielem, były uosobieniem fizycznego charakteru rodzącej się sceny dubstep – jak zwykł mawiać „Jeśli nie czujesz tego w klacie… to się nie dzieje” – lecz podobnie jak Pinch zyskał szacunek nie tylko jako jeden z najgłębszych producentów w klimatach, lecz również jako jeden z najbardziej poszukujących, będąc jednym z pierwszych, którzy nagrywali wokalistów (na swoim albumie „Underwater Dancehall”) oraz jednym z najwcześniejszych mistrzów dubstepu, którzy otworzyli się na techno i inne dźwięki, aby utrzymać świeżość własnej muzyki oraz wytwórni Tectonic w czasach gdy dubstep stał się częścią mainstreamu.
Podczas Dni Sztuki Współczesnej Sherwood&Pinch wystąpią z premierowym materiałem z ich wspólnego albumu: Late Night Endless (wyd. ON-U Sound / Tectonic Recordings 2015) oraz oddzielnie prezentując swoje solowe projekty..

Global Diggers
Grupa świetnie odnajdująca się w takich gatunkach jak global bass, cumbia, baile funk, koduro, moombahton, soca, brega i balkan beats. Tworzą ją: Wujek Ben, Duże Pe, Bartosz Świętek i Jungle Feelings. Ich artystyczna współpraca gwarantuje solidną dawkę ultra-tanecznej, mocno basowej muzyki inspirowanej szeroko pojętą “ludowszczyzną”. Na swoich imprezach Global Diggers „odkopują” nowe, eklektyczo-elektroniczne oblicze tradycyjnej muzyki z Ameryki Południowej, Afryki, Karaibów czy Bałkanów – i za pomocą tych dźwięków zabierają słuchaczy w podróż po plażach całego świata!

http://globaldiggers.com/
http://facebook.com/globaldiggers

http://youtube.com/globaldiggers

Galeria

AR12 AR8 1922242_490459281062857_1588302145_n

Video

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury