koncert Polski Dzień Bluesa

Białostocki Ośrodek Kultury i Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok zapraszają na obchody Polskiego Dnia Bluesa 17 września 2016. W programie:
godz. 18.00 – odsłonięcie tablic w Alei Bluesa
godz. 18.30 – klub Fama:
koncert Gęsia Skórka oraz Śląska Grupa Bluesowa oraz Goście

Bilety w kasie kina Forum w cenie 20 zł w przedsprzedaży i 25 zł w dniu koncertu

Patronat:

bialystokonline_logo        Logo Akadera

Polski Dzień Bluesa
16 września, w rocznicę urodzin B.B. Kinga, z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego w Polsce obchodzony jest Dzień Bluesa.
Na terenie całego kraju, w okolicach tej daty, organizowane są różnego rodzaju imprezy o charakterze bluesowym: koncerty, festiwale, wystawy plastyczne, radiowe audycje muzyczne, wspólne spotkania miłośników muzyki.

Gęsia Skórka
Grupa istnieje od marca 2014 roku. Po wykrystalizowaniu się składu w październiku 2014 Gęsia Skórka zagrała swój pierwszy koncert w styczniu 2015 roku w białostockiej Zmianie Klimatu.  Zespół wykonuje najpopularniejsze bluesowe covery w lekkiej elektrycznej formie, w repertuarze ma również kilka swoich kompozycji.
Obecnie zespół tworzą znani w Białymstoku muzycy:
Janusz Nowowsiak (harmonijka), ma swoją tabliczkę w białostockiej Alei Bluesa, grał m.in w takich zespołach jak 5000 złotych z Jerzym Opalińskim, Remont, Aeroblues, 48 godzin.
Piotr Zielik ( saksofon) wcześniej m.in Antykwariat Jazz Group , Kasa Chorych, Skiba –  Winder supersession,
Dariusz Chociej (gitara) – wcześniej m.in. Daab, Martyna Jakubowicz, Modern Blues,
Piotr Chociej (bass) – wcześniej m.in Modern Blues, Grupa Jarka Tioskowa, Peter Zielik Jazz Quoertet,
Marek Gąsiorowski ( gitara) wcześniej m.in Remont, Kombatanci Pani Handzi,
Katarzyna Pisula (wokal),
Marcin Mickiewicz (perkusja).

ŚLĄSKA GRUPA BLUESOWA
To od lat czołowi muzycy polskiej sceny bluesowej i rockowej. Prezentują unikalne brzmienie i sposób grania lat 70-tych. Zespół od lat jest uznawany za głównego przedstawiciela śląskiego bluesa. Zespół tworzą:
Leszek Winder (gitara) Gitarzysta i kompozytor, jedna z czołowych postaci śląskiego środowiska muzycznego. Nagrał szereg płyt autorskich w tym wielu złotych. Jest laureatem Fryderyka prestiżowej nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej.  Gra w zespołach Krzak, Śląska Grupa Bluesowa i Czarny Pies. Od lat uznawany za czołowego gitarzystę blues i rock w plebiscytach (GUITAR TOP, BLUES TOP i inne).
Michał „Gier” Giercuszkiewicz (perkusja) Charyzmatyczny perkusista zespołu DŻEM oraz Apogeum, Kwadrat, Krzak, SBB, Free Surprises, Cree, Bezdomne Psy, Śląska Grupa Bluesowa, Jan i Józef Skrzek, Loco Richter, Elżbieta Mielczarek  i wielu innych. Współtworzył i nagrał wszystkie znane utwory grupy Dżem z Ryszardem Riedlem. Od wielu lat mieszka w Bieszczadach w domu zbudowanym na zbiorniku Solina.
Mirosław Rzepa (gitara basowa, gitary) Gitarzysta , multiinstrumentalista. Od lat ściśle związany z czołówką śląskiego środowiska muzycznego. Współpracował, nagrywał i koncertował między innymi  z grupami SBB, Krzak , Dżem, Bezdomne Psy, Błędowski-Winder Band oraz Elżbietą Mielczarek, Ryszardem Skibińskim, Ryszardem Riedlem, Zbigniewem Hołdysem……

Z zespołem gościnnie zagrają:
Agnieszka Łapka (wokalistka) Śpiewa charakterystycznym niskim głosem. Przez wiele lat Agnieszka współpracowała z Janem Skrzekiem i Śląską Grupą Bluesową obecnie współtworzy grupę Oscilate
Krzysztof Głuch (pianista, kompozytor) Jest jednym z czołowych pianistów jazzowych i bluesowych. Ceniony muzyk sesyjny, inicjator wielu projektów muzycznych. Nagrywał i koncertował z miedzy innymi: Martyna Jakubowicz, Ireneusz Dudek, Dżem, Cree, Pick-up, Young Power, Free Dancing i inni.
Michał Kielak (harmonijka) należy go grona najlepszych harmonijkarzy w Polsce. Grał i współpracował m.in. z: bydgoską grupą Green Grass, zespołem Szulerzy, Kasa Chorych, regularnie występuje w projektach: Kulisz & Kielak, Roman Puchowski & Michał Kielak, Riedel & Kielak, a także gościnnie m.in. z grupami Cree i Krzak. Obecnie wiązany z Pokój nr 3.

Aleja Bluesa
W Białymstoku odbywa się Jesień z Bluesem, najstarszy festiwal bluesowy w Polsce. To tu działają i działały takie zespoły, jak: Kasa Chorych, Devil Blues, Bracia i Siostry, 48 Godzin, Formacja Fru, The Hardworkers i Cynamonowa Kaczka, dlatego Białystok uważany jest za jeden z głównych ośrodków polskiego bluesa. Aleja Bluesa, obok cyklicznych imprez muzycznych, jest najważniejszym symbolem bluesowej tradycji miasta.
Pomysł Alei pojawił się jesienią 2007 roku, a jego realizacja stała się możliwa przy okazji obchodów Roku Bluesa w Białymstoku, ogłoszonego z okazji 30. jubileuszu Kasy Chorych i Jesieni z Bluesem oraz 25. rocznicy tragicznej śmierci legendarnego białostockiego harmonijkarza Ryszarda „Skiby” Skibińskiego. Stolica Podlasia jako pierwsze miasto w Polsce zdecydowało się uhonorować w taki sposób ten gatunek muzyczny.
Stworzenie Alei Bluesa miało przypomnieć młodszemu pokoleniu o dokonaniach najważniejszych muzyków gatunku i zachęcić do poznawania ich twórczości. Blues to jednak nie tylko muzycy. To również cała grupa pasjonatów, propagatorów tego gatunku, którzy wiele lat życia poświęcili, zarażając innych miłością do bluesa. Wystarczy wspomnieć tu Marię Jurkowską, dziennikarkę radiowej Trójki, czy Witolda Frankiewicza, twórcę portalu Blues.pl i założyciela Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Aleja jest miejscem, gdzie uhonorowane zostały ich dokonania. Podsumowując: Aleja jest aleją ludzi, którzy bluesa kochali i kochają.

 

Galeria

DB_2016(1) śląska-grupa-bluesowa fot. E. Puczyńska Gęsia skórka fot. E. Puczyńska Gęsia skórka fot. E. Puczyńska Aleja Bluesa fot. E. Puczyńska

BOK Białostocki Ośrodek Kultury