Konkurs ANIMACJA.PL

Zapraszamy na pokaz konkursowy krótkich polskich animacji, walczących o nagrody 16. MFFK ŻUBROFFKA!

ANIMACJA.PL

7 grudnia 2022, godz. 16:15
Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11
wstęp wolny

9 grudnia 2022, godz. 20:30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Animacja.pl to konkurs na najlepszą krótkometrażową animację – skierowany do twórców polskich.

 

HOMEBIRD
reżyserka: Ewa Smyk
zdjęcia: Pep Bosch & Calvo
muzyka: Natalia Tsupryk
Wielka Brytania 2021, 10′

Walcząc o przetrwanie w wielkim mieście, młoda artystka ucieka w wyidealizowane wspomnienia o wsi, którą zostawiła za sobą.

WIZYTA
THE VISIT
reżyser: Mateusz Jarmulski
muzyka: Karolina Rec
Polska 2021, 7′

Afrykański las tropikalny. Przez gęstwinę ucieka ciemna postać. Pokrzykiwania myśliwych narastają. Oczy ofiary błyszczą na ciemnej twarzy. Postać, czyli szympansica oddycha ciężko uciekając przez dżunglę. Przestraszone zwierzę dociera do pięknej kolonialnej willi i zaciekawione wchodzi do środka. Opuszczając swoje naturalne środowisko, stanie przed ważnym wyborem.

BYŁO SOBIE MORZE…
BOLO RAZ JEDNO MORE…
ONCE THERE WAS A SEA…
reżyserka: Joanna Kożuch
muzyka: Martin Hasák
Polska, Słowacja 2022, 16’24”

Dawno, dawno temu było sobie morze… Morze Aralskie. Morze, które wyschło… Wraz z morzem zniknęło nadmorskie życie, rybacy stracili pracę, zamknięto fabryki, nawet Wyspa Odrodzenia (wykorzystywana do testowania broni biologicznej) przestała być wyspą. Pozostał tylko martwy pustynny teren i rozrzucone na piasku wraki ogromnych łodzi… oraz ludzie, którzy od lat mieszkają na brzegu suchego portu i marzą o „wielkiej wodzie”… I tylko słona pustynia staje się coraz większa, a suche kryształki soli migotają na dawnym dnie morza.

FIGURY NIEMOŻLIWE I INNE HISTORIE I
IMPOSSIBLE FIGURES AND OTHER STORIES I
reżyserka: Marta Pajek
muzyka: Aleksandra Gryka
Polska 2021, 16’10”

Ostatnia realizacyjnie, ale pierwsza chronologicznie, część tryptyku Marty Pajek jest postapokaliptyczną wizją świata, w którym człowiek i jego istnienie nie znaczą więcej niż ułamek sekundy. Bohaterka filmu, stara kobieta, z trudem przemierza ulice wyludnionego miasta. W krótkich przebłyskach powracają wspomnienia tych, którzy do miasta już nigdy nie wrócą.

ON TIME
reżyser: Zbigniew Czapla
muzyka: Zbigniew Czapla
Polska 2021, 5’30”

Migające w zawrotnym tempie rozkłady jazdy, skomplikowane siatki połączeń i rysunki Hokusaia tworzą osadzoną w Japonii wariację na temat podróżowania i świata, który pędzi coraz szybciej. Nad całością unosi się duch poezji Basho, nadając animacji filozoficzno-refleksyjny ton. Symbolom japońskiej kultury, takim jak haiku, origami czy kaligrafia, towarzyszą elementy codzienności: perony pełne ludzi, szybkie pociągi i maseczki na twarzach.

PEWNEGO RAZU W IZRAELU
ONCE UPON A TIME IN ISRAEL
reżyserka: Weronika Szyma
muzyka: Damian Czajka
Polska 2021, 10’44”

Dokument animowany w formie dziennika z podróży. Dziewczyna po raz pierwszy jedzie do Izraela, będąc jednocześnie zakochaną w Palestyńczyku. Jej uproszczona wizja świata i chęć opowiedzenia się za jedną ze stron konfliktu zostaje skonfrontowana z realiami życia na pograniczu Sderot i Strefy Gazy.

MILLENIUM
reżyser: Daria Godyń
muzyka: Michał Papara
Polska 2020, 8’17”

Która godzina? Nasza ostatnia. Kiedy jedni bawią się na sylwestrowych imprezach, inni z niepokojem przygotowują się do nadejścia nowego milenium. Mężczyzna, który tej nocy nie wychodzi z domu, przez przypadek staje się świadkiem morderstwa. Rozpoczyna samotne śledztwo na miarę Humphreya Bogarta XXI wieku. Nawiązująca do kina noir i dreszczowców Hitchcocka czarna komedia o milenijnym lęku i strachu przed tym, co nieznane.

PUSTY POKÓJ
EMPTY ROOM
reżyser: Jakub Baniak
Polska 2020, 15’30”

Film o relacji człowieka z otoczeniem. Zwraca uwagę na iluzoryczność wolności i konsekwencje podejmowanych decyzji. Widz obserwuje akcję w pierwszej osobie i interpretuje rzeczywistość kreowaną przez głównego bohatera.

SLOW LIGHT
reżyserzy: Kijek/Adamski
muzyka: Piotr Kaliński
Polska 2022, 11′

Bohater filmu rodzi się niewidomy. Pewnego dnia odzyskuje wzrok, jednak to, co widzi jest obrazem z przeszłości, ponieważ gałki oczne chłopca są tak gęste, że światło przenika przez nie siedem lat. W konsekwencji przez całe życie bohater będzie postrzegał wyłącznie to, co już minęło i nie będzie w stanie żyć w teraźniejszości.

3 GENARRATIONS
reżyser: Paulina Ziółkowska
Polska 2021, 8’32”

Rodzi się dziecko. Córka staje się matką. Matka staje się babcią. Babcia…. ona po prostu chce umrzeć. Zmiana pokoleń. Członkowie rodziny muszą wejść w cudze buty, wstąpić w nowe role. Ale czyżby? Czy to jest po prostu krok, który się stawia, czy zaproszenie do dziwnego tańca pokoleń? Jeden krok do przodu, dwa kroki do tyłu, aby nie zamienić się we własną matkę.


BOK Białostocki Ośrodek Kultury