KOSOVO – PODRÓŻ PONAD PODZIAŁAMI?

ANDRZEJ PASŁAWSKI

Krakowianin zakochany w Bałkanach. Podróżnik, instruktor i pasjonat fotografii. W latach 80-tych współpracował jako fotoreporter w redakcjach dwóch gazet krakowskich. Obecnie kieruje Agencją Kulturalno-Artystyczną PROXIMA, a na pokazach i slajdowiskach dzieli się swoimi barwnymi wrażeniami i przebogatym doświadczeniem.

KOSOVO – najmłodsze państwo Europy, kraina zwana dawniej Dardanią, obecnie (od 2008 roku) Republika Kosova. Multietniczny kraj na styku wielu kultur, państwo o które nadal toczy się spór pomiędzy Serbami, a Kosowarami. Tam naocznie można się przekonać, iż bałkański lont tli się nieprzerwanie. Tam zobaczyć można kolebkę prawosławia i najstarsze zachowane cerkwie, illiryjskie stanowiska archeologiczne i najnowszą, krwią i okrucieństwem naznaczoną historię tego narodu, historię epatującą działaniami wojowników UĆK. A jednocześnie toczy się tam normalne życie gościnnych i przyjaznych ludzi, rzeczywistość jakże odmienna od tej, jaką starają się kreować media i światowa opinia.
To nie tylko polityka i martyrologia, to piękny kraj, wspaniałe góry, jaskinie, zabytkowe, wielokulturowe miasta.

„Ta prezentacja to efekt kilkukrotnych przejazdów przez Kosovo, od 2007 roku, a przede wszystkim ubiegłorocznej wyprawy, podczas której udało nam się zwiedzić niemalże wszystkie symboliczne miejsca tego państwa. Czy udało się wznieść ponad podziały? Nie do końca, lecz opowiem o Kosovie nie jako o siedzibie mafii, handlu bronią i kobietami. Postaram się pokazać ten kraj bezstronnie, jego walory przyrodnicze, ładunek historyczny, jako kraj bezpieczny, pod warunkiem, że przygotujemy się dobrze do jego penetrowania”.

www.fotolandia4x4.com

Galeria

Gorski-Tripoint Check-pointy W-Kosovskiej-Mitrovicy Na-szlaku

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury