Krystyna Stańko – Novos Anos

Na program nowej płyty Krystyny Stańko “Novos Anos” składają się przepiękne bossa novy A. C. Jobima a także wybrane standardy jazzowe w autorskich opracowaniach. Wokalistka zaprosiła gości – instrumentalistów spoza Polski, którzy wzbogacą swoim udziałem jej stały zespół z Dominikiem Bukowskim na wibrafonie i Piotrem Lemańczykiem na kontrabasie, i Marcinem Wądołowski na gitarze. Wielką atrakcję stanowić będzie udział znakomitego brazylijskiego Mistrza Rytmu Ze Luis Nascimento, który nagrywał z takimi gwiazdami jak Cesaria Evora, Hindi Zahra, Al di Meola, czy Jean Luc Ponty. Jego wielki muzyczny temperament z pewnością nada albumowi dodatkowych walorów ekspresji i brzmień.

Krystyna Stańko ma w swoim repertuarze standardy jazzowe, nad którymi także intensywnie pracuje ze swoimi studentami w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Docenia ich wielką wartość i właśnie teraz nadszedł czas, w którym pragnie podzielić się autorskimi interpretacjami tych ponadczasowych utworów. Na albumie znajdą się między innymi: Dindi, How Insensitive, Afro Blue, Good Morning Heartache i wiele innych pięknych tematów. Program ” Krystyna Stańko i Jej Jobim był prezentowany podczas Międzynarodowego Ladies Jazz Festival, gdzie spotkał się z gorącą reakcją publiczności, która po brzegi wypełniła Teatr Muzyczny w Gdyni. Na płycie “Novos Anos” nie brakuje zaskakujących aranżacji, ciekawych produkcyjnych pomysłów, ale nad wszystkim królować będzie ciepłe, subtelne brzmienie wibrafonu i ciemnego, welwetowego kontraltu Krystyny Stańko.

Wokalistka prowadzi intensywną działalność artystyczną, ma na swoim koncie 8 albumów, otrzymała najważniejszą w regionie Pomorską Nagrodę Artystyczną za album “Kropla Słowa” w 2012 roku, a także Album Roku według czytelników Jazz Forum, Osobowość Radia Gdańsk, za cotygodniową autorską audycję (niedziela, 15:05-17:00). W roku 2014, podczas inauguracji roku akademickiego Akademii Muzycznej w Gdańsku, przyznano jej najwyższe odznaczenie państwowe: Medal Ministra Kultury Gloria Artis za wybitne osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne. W roku 2014 nagrała płytę “Snik” promującą region Kaszub, w nagraniu której wzięli udział fantastyczni, wybitni muzycy i artyści ludowi. Latem zespół Krystyny Stańko występował na tourne w Niemczech (m.in Hamburg “Altonale”, Buxtehude), a jesienią (w listopadzie 2015) w Kanadzie (Calgary, Edmonton, Vancouver).

Album ukazał się nakładem wydawnictwa For Tune, a jego premiera miała miejsce 28.10.2016 podczas Międzynarodowego Festiwalu Jazz Jantar w Gdańsku. Krystyna Stańko w zeszłym zagrała pierwszą część trasy koncertowej promującej jej nowe wydawnictwo, min. All Stars Jazz w Warszawie, Zielona Góra, Budapeszt  – Opus Jazz Club koncert w NOSPR w Katowicach i inne.  W każdym z tych miejsc publiczność reagowała zachwytem, zespół grał bisy, a słuchacze niejednokrotnie zgotowali artystom owację na stojąco! W lutym 2017 odbyła się fantastycznie przyjęta przez publiczność kolejna część trasy promującej “Novos Anos”: min. w Bielsku Białej, Legnicy, Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie oraz Klub 12 na 1e w Warszawie oraz Kołobrzegu.

Skład zespołu tworzą (oryginalny zestaw muzyków, którzy nagrali płytę NOVOS ANOS):
Krystyna Stańko – wokal
Dominik Bukowski – wibrafon
Piotr Lemańczyk – kontrabas
Marcin Wądołowski – gitary
Ze Luis Nascimento (Brazylia) – instrumenty perkusyjne

„Krystyna Stańko nagrała prawdopodobnie najlepszy album w swojej karierze. Czas najwyższy by świat poznał się na jej wielkim talencie. Eklektyzm, zjawiskowość, minimalizm napędzany fantastycznym i przemyślanym w najdrobniejszym fragmencie kolejnych kompozycji, latynoski sznyt improwizatorski – wyciągnie struchlałe słońce zza jesiennych, gęstych i ciężkich chmur. Pozycja obowiązkowa w prywatnych płytowych kolekcjach. W moim podsumowaniu roku zapowiada się wysoka pozycja…” – Adam Dobrzyński, Polskie Radio Jedynka.

Galeria

band studio color 2 (1)

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury