Krzysztof Miller / Niedecydujący moment

Krzysztof Miller / Niedecydujący moment

Mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić na wernisaż wystawy fotoreportera Krzysztofa Millera „Niedecydujący moment” tuż po jej premierowym otwarciu w Warszawie. Wystawa w Białymstoku otwiera tym samym trasę wystawy po Polsce.

 13 lutego 2015 roku, godz. 19:00

Mała Galeria BOK (foyer Forum), ul. Legionowa 5, Białystok

wstęp wolny / czynna do 10 marca 2015 roku

Wydarzenie na Facebooku

fot. Krzysztof Miller / Południowy Sudan - Juba 22.11.2006. Obóz uchodźców, katolików, z terenów objętych walkami religijnymi.

fot. Krzysztof Miller / Południowy Sudan – Juba 22.11.2006. Obóz uchodźców, katolików, z terenów objętych walkami religijnymi.

Idea wystawy powstała w maju 2014 roku, a już jesienią reprezentowała Polskę na Europejskim Miesiącu Fotografii w Bratysławie.

Wystawa odbywa się pod nieco przewrotnym tytułem: „Niedecydujący moment”. Krzysztof Miller przekornie nawiązał w ten sposób do słynnego stwierdzenia klasyka Cartiera-Bressona, który uważał, że w fotografii najważniejszy jest decydujący moment. Ten, w którym naciskamy spust migawki w aparacie fotograficznym. Tylko że wtedy, gdy Krzysztof Miller naciska spust migawki, żaden moment nie był decydujący. Bo czy umierające z głodu dzieci z plemienia Hutu, w kongijskiej dżungli, to jest decydujący moment? Czy pijany rowerzysta na szosie Warszawa – Siedlce, to decydujący moment? Czy rosyjski żołnierz na bojowym transporterze plujący szampanem (oblewający zwycięstwo) przed pałacem czeczeńskiego prezydenta Dudajewa, to decydujący moment?

Zobaczymy szeroki wybór fotografii z 25-letniej pracy autora w „Gazecie Wyborczej”. Wystawa składa się z czterech bloków.

Pierwszy – skromny, niemalże ascetyczny, nieduży formą – to fotografia prasowa. Jak mówi sam autor – to część punkrockowa, żyjąca krótko – tyle, co publikacja w gazecie. Autor zdjęć nie wie też, jak potoczyły się dalsze losy bohaterów jego fotografii, bo rzadko wraca do miejsc, które uwiecznia. Zobaczymy zdjęcia z okresu przełomu lat 80. i 90. XX w. i niezwykłe odsłony transformacji.

Drugi blok to fotografia twardej socjologii i wojny, częściowo wydrukowana na płótnach przypominających sztandary lub chorągwie. To wielkie formaty. Zamysłem kuratora i Krzysztofa Millera jest ukazanie chwiejnych losów bohaterów poprzez wykorzystanie płócien, falujących niczym chorągwie.

Kolejny blok ukazuje codzienność i najróżniejsze oblicza wielu grup społecznych.

Czwarta część będzie sporym zaskoczeniem dla wielu odbiorców: to fragment pracy licencjackiej Krzysztofa Millera, który z oceną celującą ukończył fotografię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Spotyka się tu skrupulatnie rozwijana część teoretyczna z kolażem i fotografiami z jego wypraw.

Sponsorem wystawy jest firma Canon Polska.

Patronat medialny:

Gazeta Wyborcza

bialystok.gazeta.pl

BialystokOnline.pl

MEDIA O WYSTAWIE:

Gazeta Wyborcza

Polskie Radio Białystok

TVP Białystok

BiałystokOnline.pl

Galeria

fot. Krzysztof Miller / Żary 10.08.1998  Świt na festiwalu Przystanek Woodstock

fot. Krzysztof Miller / Żary 10.08.1998 Świt na festiwalu Przystanek Woodstock

fot. Krzysztof Miller / Miejscowość pod Katowicami 23.07.1992 Woziwoda.

fot. Krzysztof Miller / Miejscowość pod Katowicami 23.07.1992 Woziwoda.

fot. Krzysztof Miller / Afganistan - Majdan Shar 25.11.2001 Wojna z Talibami. Żołnierze sojuszu północnego komendanta Sajafa wyruszają na front pod Kabul

fot. Krzysztof Miller / Afganistan - Majdan Shar 25.11.2001 Wojna z Talibami. Żołnierze sojuszu północnego komendanta Sajafa wyruszają na front pod Kabul

Krzysztof Miller / Niedecydujący moment

Krzysztof Miller / Niedecydujący moment

Wernisaż, fot. AŁ Wernisaż, fot. AŁ Wernisaż, fot. AŁ Wernisaż, fot. AŁ Wernisaż, fot. AŁ Wernisaż, fot. AŁ Wernisaż, fot. AŁ Wernisaż, fot. AŁ Wernisaż, fot. AŁ

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury