Kumulus: Les Squames

Zapraszamy na spektakl “Les Squames” francuskiej grupy artystycznej Kumulus w ramach 31. Dni Sztuki Współczesnej

21 maja 2016
godz. 16.00-19.00
Rynek Kościuszki, wstęp wolny

Skłamów odkryto w latach 70. XX wieku. Żywią się warzywami, owocami i korzeniami. Żyją w zorganizowanych stadach, z rodzinami pogrupowanymi w plemiona. Obecnie mieszkają w rezerwatach i są pod obserwacją wybitnych etnologów.
Skłamy wyglądają jak istoty człekopodobne. Mają ciała w kolorze sadzy, nabiegłe krwią oczy, cienką warstwę włosów i zdeformowane głowy. Chodzą i zachowują się jak ssaki naczelne. Przez pręty klatki można obserwować ich codzienne rytuały.

Przedstawienie skłania nas do zadania pytania, w jaki sposób postrzegamy innych i jak reagujemy na przejawy odmienności. Jednocześnie spektakl piętnuje przeróżne formy rasizmu. Propozycja grupy Kumulus to mocno polityczny teatr, oparty na aktualnych wydarzeniach. Stosując różne formy inscenizacji, zmusza on publiczność do zastanowienia się nad światem, staje się zwierciadłem staczającego się po równi pochyłej, zagubionego współczesnego społeczeństwa.
„Celem tej produkcji jest wzbudzenie ciekawości i doprowadzenie do rozmów między ludźmi na ulicy. Bez wątpienia The Squames udaje się to osiągnąć.” (Françoise Limoge – Le Monde)

reżyseria: Barthélemy Bompard
kierownictwo artystyczne: Bompard Barthélemy i Claude Meister
występują: Armelle Bérengier, Dominique Bettenfeld, Eric Blouet, Barthélemy Bompard, Jean-Pierre Charron, Céline Damiron, Marie-Pascale Grenier, Thibault Lapeyre, Dominique Moysan, Nicolas Quilliard, Judith Thiébaut & Amy Wood.
charakteryzacja: Isabelle Darde
kostiumy: Claire Salmon-Legagneur
scenografia: Frédéric Barry
makijaż: Sophie Ghizzo & Marie-Cécile Winling lub Catherine Sardi
kierownictwo techniczne: Djamel Djerboua & Simon Lambert-Bilinski

Galeria

DSW2016_KUMULUS_Les_SQUAMES_fot_Algo_1

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury