Leszek Szczasny: Ruandka w Afryce, czyli z piekła do raju

W ramach 7. edycji Festiwalu Kultur i Podróży “Ciekawi Świata” zapraszamy na spotkanie

Leszek Szczasny: Ruandka w Afryce, czyli z piekła do raju

22 października 2017, godz. 15.00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 10 zł – do kupienia w kasie kina Forum, kasie BOK/CLZ (ul. Warszawska 19) i online: www.bilety.bok.bialystok.pl

W grudniu 2011 roku Leszek Szczasny spędził trzy i pół tygodnia w sercu Afryki, w Ruandzie. Ruanda to mały podrównikowy (k)raj tysiąca wzgórz i miliona uśmiechów. Piekło, jakim były bratobójcze walki pomiędzy Tutsi i Hutu w 1994 roku, odchodzi powoli i skutecznie na drugi plan…

Leszek Szczasny: “Przez ponad tydzień z lubością penetruję czystą i bezpieczną stolicę Kigali, zwaną Singapurem Afryki. Nad jeziorem Kivu, przy granicy z Kongiem, spędzam wigilię, szukając wina bananowego. Na wsi z kolorowo poubieranymi pasterkami przemierzam plantacje kawy i herbaty. Zamiast gonić za popularnymi w Ruandzie szympansami, wolę być blisko przyjaznych ludzi – na weselu, w rozśpiewanych i roztańczonych świątyniach chrześcijańskich, na festynie samorządowym, w trakcie ludowych sądów gacaca. Uczę się grać w igisoro i odnotowuję pierwsze zwycięstwa. Podziwiając tutejszą przedsiębiorczość, sam daję zarobić ulicznym krawcom. W przerwach rozkoszuję się świeżymi ananasami, bordowymi awokado i japońskimi śliwkami oraz szkolę się, jak reagować na formułę “Muzungu, faranga!!!”. I z dziećmi, i z dorosłymi przybijam popularnego tu “żółwika”, a fryzjerkom z Gisenyi, kunsztownie zaplatającym czarne warkoczyki, obiecuję, że do Ruandy na pewno wrócę.”

Leszek Szczasny – raciborzanin (ur. 1975), z wykształcenia politolog i filozof po Uniwersytecie Jagiellońskim, z zamiłowania społecznik, fotograf, a przede wszystkim niezależny globtroter. Na kawę zbożową i daktyle zarabia, m.in. podróżując ze swoimi slajdowiskami i wystawami po placówkach kulturalnych w całej Polsce. Ma mnóstwo energii, zmysł obserwacji i swoje zdanie. Ponieważ podróżuje naprawdę za grosze, jest żywym dowodem na to, że „chcieć to móc”. Dociera w głąb danej kultury, często podważając związane z nią stereotypy. W 2010 roku wydał książkę „Świat na wyciągnięcie ręki”, której niepodrabialna, esencjonalna narracja stara się wyznaczać nowy styl podróżniczego reportażu. Pisze kolejną, “Afrykański rytm”.

Więcej o jego aktywnościach: www.leszekszczasny.pl

cały program festiwalu

Galeria

Leszek Szczasny www

BOK Białostocki Ośrodek Kultury