Licu. Rumuńska historia

W ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar zapraszamy na pokaz filmu

LICU. RUMUŃSKA HISTORIA

31 sierpnia 2018, godz. 18.30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bezpłatne wejściówki dostępne od 21 i od 28 sierpnia (w dwóch turach), od godz. 17.00 w kasie kina Forum

Wydarzenie na FB

Pokaz zorganizowany przy współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie.

Słowo wstępne przed filmem: Mihai Fulger (Filmoteka Rumuńska).

Licu. Rumuńska historia
Rumunia 2017, 87’
reż. Ana Dumitrescu

Skomplikowana historia Rumunii opowiedziana przez pryzmat życia 92-letniego mężczyzny.
Licu żyje dziś samotnie w domu pełnym fotografii i przedmiotów, które przywołują wspomnienia. Ukochana żona, wakacje z przyjaciółmi, choroby i śmierć, a to wszystko w cieniu wojny i totalitarnej władzy partii komunistycznej.
Opowieść o miłości, starości, przemijaniu, a przede wszystkim o tym, jak historia kraju potrafi odcisnąć piętno na życiu zwykłych ludzi.

Mihai Fulger – krytyk filmowy i kurator z Bukaresztu. Ma na koncie ponad 1000 tekstów o kinie. Członek Stowarzyszenia Krytyków Filmowych działającego w ramach Związku Rumuńskich Filmowców (UCIN) i Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI), a od 2018 roku – także Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). Współpracuje z wieloma rumuńskimi festiwalami filmowymi. Jako przedstawiciel FIPRESCI zasiadał w jury wielu festiwali filmowych (m.in. w Berlinie, Busan, Kluż, Gijón, Sztokholmie, Warszawie). Jego pierwsza książka „Nowa Fala w kinie rumuńskim” zdobyła w 2007 roku – jako najlepsza książka o kinie – Nagrodę im. George’a Littery, przyznaną przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych. Współzałożyciel kwartalnika „Film”, wydawanego przez UCIN. Od 2012 roku pracuje w rumuńskiej Filmotece Narodowej (ANF). Jest w trakcie pisania doktoratu z filmoznawstwa.

Wydarzenie odbywa się w ramach festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar.

Galeria

Licu_Rumunska historia Licu2 Pokaz filmu Licu (1) Pokaz filmu Licu (2) Pokaz filmu Licu (3) Pokaz filmu Licu (4) Pokaz filmu Licu (5) Pokaz filmu Licu (6) Pokaz filmu Licu (7)

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury