Łowca androidów. Blade Runner

Cztery dekady po premierze, w ramach Klasyki Kina, zapraszamy na jeden z najlepszych filmów wszech czasów, w reżyserii Ridleya Scotta!

Klasyka Kina: ŁOWCA ANDROIDÓW. BLADE RUNNER

25 stycznia 2022, godz. 19:30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 13 zł – wkrótce w kasie kina i na bilety.bok.bialystok.pl

prelekcja przed filmem: Kamil M. Śmiałkowski

 

ŁOWCA ANDROIDÓW. BLADE RUNNER
Honkong, USA, Wielka Brytania 1982, 117′
reż. Ridley Scott
obsada: Harrison Ford, Rutger Hauer, Sean Young, Edward James Olmos, M. Emmet Walsh, Daryl Hannah

W tym roku mija 40 lat od premiery jednego z najbardziej kultowych filmów w historii kina! „Łowca androidów” (“Blade Runner”) oparty na książce Philipa K. Dicka “Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?” należy do dzieł uwielbianych i podziwianych przez kolejne pokolenia kinomanów, proponujących różnorodne analizy i interpretacje. Obraz Ridleya Scotta wpłynął także na wiele filmów SF – zarówno pod względem wizualnym, jak i pod względem przedstawianej fabuły. O sile „Łowcy androidów” świadczy jednak nie tylko sposób zaprezentowania przekonującej wizji mrocznej przyszłości, ale też niejednoznaczna symbolika filmu i imponująca paleta odwołań kulturowych.

Oglądanie postapokaliptycznej wizji teraźniejszości, jaką miał Ridley Scott, to prawdziwa uczta. Filozoficzne ambicje, mroczna atmosfera przywołującą na myśl świat czarnego kryminału i zapadającą w pamięć muzyka Vangelisa. Pytania o istotę człowieczeństwa, jakie zadaje ten film, są obecnie chyba jeszcze bardziej aktualne niż w czasie jego premiery.

Sam Ridley Scott nazwał go swoim „najpełniejszym i najbardziej osobistym filmem”. Film uzyskał nominację do Oscara w 1982 roku za scenografię i efekty wizualne. W 2007 roku Amerykański Instytut Filmowy umieścił film na 97. miejscu w rankingu „100 najlepszych filmów wszech czasów”.

Film opowiada historię Ricka Deckarda – jednego z Łowców Androidów. Replikanci, bo tak nazwano androidów, byli używani do niebezpiecznych badań i kolonizacji innych planet. Po krwawym buncie zespołu androidów na pozaziemskiej kolonii, Replikanci nie mogli przebywać legalnie na Ziemi. Owładnięci panicznym strachem przed nieuchronną śmiercią, za wszelką cenę starają się dotrzeć do swoich konstruktorów – jedynych ludzi mogących przedłużyć ich życie. Zostali bowiem zabezpieczeni przed długotrwałym życiem ze względu na rozwijające się w nich uczucia.
Specjalny oddział policji, tytułowi „Łowcy Androidów”, to detektywi mający odnaleźć i wyeliminować zbiegów. Akcja rozgrywa się w Los Angeles w 2019 roku, gdy jeden z najlepszych Łowców zostaje ranny podczas wykonywania testu Voigta-Kampffa na jednym z androidów i właśnie Deckard przejmuje jego zadanie – wyeliminowanie zbiegłych androidów typu Nexus-6.

Kamil M. Śmiałkowski – człowiek z popkultury. Publicysta, redaktor, krytyk(ant), popularyzator, czasem scenarzysta i tłumacz. Szefował m.in. „Nowej Fantastyce”, „Misiowi” i portalowi naEKRANIE. Publikował w ponad 80 tytułach. Dużo czyta, jeszcze więcej ogląda i potem o tym opowiada.

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury