Marlina: zbrodnia w czterech aktach

Działający przy Białostockim Ośrodku Kultury Dyskusyjny Klub Filmowy „GAG” zaprasza 21 maja 2018 na godz. 18.30 do kina Forum na pokaz filmu “Marlina: zbrodnia w czterech aktach” – subtelnej, a zarazem pełnej mocy historii kobiecej zemsty, rozgrywającej się w urzekających krajobrazach spalonej słońcem indonezyjskiej wyspy.

Marlina: zbrodnia w czterech aktach
21 maja | kino Forum | godz. 18:30 | bilet 11 zł
Prelekcja przed i dyskusja po filmie Tomasz Adamski

Marlina: zbrodnia w czterech aktach
Marlina the Murderer in Four Acts / Marlina si Pembunuh dalam Empat Babak
reżyseria: Mouly Surya
Indonezja, Francja, Malezja, Tajlandia 2017, 93’

Rozpalone słońcem, puste wzgórza indonezyjskiej wyspy urzekają surowym pięknem. Dla mieszkającej samotnie młodej wdowy nie jest to jednak bezpieczne miejsce. Gdy do jej drzwi zastuka kilku bandytów, nikt nie usłyszy wołania o pomoc. Nie spodziewają się, że nad ranem kobieta opuści dom z głową jednego z nich zawiniętą w strzęp materiału. Reżyserka w intrygujący sposób łączy konwencję westernu z kameralnym dramatem, uzupełniając je dokumentalnym zacięciem i sarkastycznym poczuciem humoru. Doskonale panuje nad formą – panoramiczne kadry hipnotyzują, wykorzystane w nich światło jest ukłonem w stronę Caravaggia. Postać wdowy inspirowana była obserwacją mieszkających na wyspie kobiet, ale rytmiczny scenariusz nadaje jej mitologiczny charakter. Podróż bohaterki, szukającej sprawiedliwości, złożona jest z prozaicznych, drobnych wydarzeń, składających się jednak na historię o kobiecej sile. Gdyby ktoś pokusił się o wymyślenie „Mad Maxa” w wersji slow cinema, mogłaby to być właśnie „Marlina”.

Mouly Surya
Urodzona w Dżakarcie, uważana za jedną z najważniejszych postaci młodego pokolenia indonezyjskich filmowców. Studiowała media i literaturę w Indonezji oraz reżyserię w Australii. Debiutancki film przyniósł jej nagrodę za reżyserię na festiwalu w Dżakarcie, drugi pełen metraż pokazywany był m.in. na festiwalach w Sundance, Rotterdamie i Karlovych Varach. „Marlina” jest trzecim filmem reżyserski i jedyną produkcją z Azji Południowo-Wschodniej w programie ubiegłorocznego festiwalu w Cannes.

Filmografia:
2008 Fiction / Fiksi
2013 What They Don’t Talk About When They Talk About Love / Yang Tidak Dibicarakan Ketika Membicarakan Cinta
2017 Marlina: zbrodnia w czterech aktach / Marlina the Murderer in Four Acts / Marlina si Pembunuh dalam Empat Babak

Nagrody i festiwale
Premiera: Cannes Film Festival 2017 (Directors Fortnight)

Nagrody:
Sitges Catalonian IFF 2017 – Najlepsza Rola Kobieca (Marsha Timothy);
Tokyo FILMeX 2017 – Grand Prix;
QCinema Asian Next Wave Competition 2017 – Najlepszy Film;
International Women’s FF Salé, Morocco 2017 – Najlepszy Scenariusz;
11. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków – Nagroda NETPAC;
TEMPO Indonesia 2017 – Najlepszy Film, Najepsza Rola Kobieca (Marsha Timothy);
nominacje do Asian Film Awards w kategoriach: Najlepsze Zdjęcia, Najlepsza Rola Kobieca, Najlepszy Dźwięk, Najlepsza Scenografia (ogłoszenie wyników 17 marca 2018).

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury