Metazoo. Sztuka współczesna w polskim komiksie

Prezentacja krótkich form komiksowych, podejmujących bardziej lub mniej bezpośrednio tematy związane z historią sztuki najnowszej, zarówno w jej lokalnym, jak i globalnym wymiarze

Metazoo. Sztuka współczesna w polskim komiksie

od 28.05.2015, klub FAMA, ul. Legionowa 5
wstęp wolny, w godz. 15.00-20.00

wystawa czynna do 30 czerwca

Uczestnicy:
Bolesław Chromry, Krzysztof Gawronkiewicz, Justyna Gryglewicz, Tymek Jezierski, Janek Koza, MiCa, Agnieszka Piksa, Monika Powalisz, Michał Rzecznik, Victor Soma, Jacek Świdziński, Dennis Wojda

W związku z rosnącym zainteresowaniem medium komiksu ze strony polskich instytucji sztuki, nasuwa się pytanie, w jaki sposób współczesny artworld odbierany jest przez samych twórców opowieści graficznych, którzy – działając w naszym kraju na obrzeżach kulturowego mainstreamu – wytworzyli własny, niezależny obieg wydawniczo-wystawienniczy.
Projekt „Metazoo” to okazja do zaprezentowania różnorodności stylów i postaw charakterystycznych dla tej – dotąd nieczęsto obecnej w przestrzeniach galeryjnych – grupy twórców. Wystawa stanowi próbę prezentacji krótkich form komiksowych, podejmujących bardziej lub mniej bezpośrednio tematy związane z historią sztuki najnowszej, zarówno w jej lokalnym, jak i globalnym wymiarze. Kontynuuje tym samym tradycję komiksowych komentarzy do życia sceny artystycznej, w światowej sztuce kultywowaną m. in. przez Dana Perjovschi’ego i Adama Danta, a w Polsce – przez artystów związanych z Galerią Raster.
Do udziału w wystawie zaproszono grupę polskich scenarzystów/scenarzystek i rysowników/rysowniczek komiksowych, funkcjonujących nieraz na pograniczu wielu rozmaitych środowisk: komiksowego, artystycznego, literackiego, designerskiego. Zgromadzone komiksy poruszają różnorodną tematykę (od środowiskowych anegdot po ogólne refleksje natury filozoficznej), w oparciu o szeroki wachlarz konwencji narracyjnych (wywiad-ankieta, scenka rodzajowa, portret psychologiczny, groteskowa przypowieść, współczesna baśń, satyra).  Podstawą do stworzenia wystawy „Metazoo” stały się wybrane komiksy, eksponowane pierwotnie w ramach projektu „Katalog wypadków” w krakowskiej Galerii Zderzak w 2013 roku.
kurator: Kuba Woynarowski

Zdjęcie w wydarzeniu: praca Justyny Gryglewicz “Co tu widzisz?”

Galeria

Co tu widzisz_Justyna Gryglewicz

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury