Miód dla dakini

Działający przy Białostockim Ośrodku Kultury Dyskusyjny Klub Filmowy „GAG” zaprasza na przedpremierowy pokaz filmu „MIÓD DLA DAKINI” – oryginalne połączenie kryminału noir z poetyką buddyjskich przypowieści i realistycznym portretem współczesnego Bhutanu!

Dyskusyjny Klub Filmowy „GAG”: Miód dla dakini
kino Forum | 13 lutego | godz. 18.00
Bilet: 11 zł

Prelekcja przed i dyskusja po filmie: Jakub Królikowski

“Miód dla dakini” to pełna wdzięku opowieść osadzona w górskich pejzażach współczesnego Bhutanu. Reżyserka Dechen Roder pokazuje współczesną historię zakorzenioną w lokalnych legendach, w stylistyce nawiązującej do kryminału noir. W jej filmie realizm splata się z magicznym światem mitów, a dynamiczna intryga podszyta jest filozoficznym namysłem.

Miód dla dakini / Honeygiver Among the Dogs / Munmo Tashi Khyidron
Bhutan 2017, 132′
reżyseria: Dechen Roder

Mrukliwy Kinley prowadzi śledztwo w sprawie zaginionej przeoryszy ukrytego w bhutańskich lasach klasztoru. Podejrzenia lokalnych mieszkańców kierują uwagę policjanta w stronę mieszkającej samotnie pięknej przybyszki, której przypisują demoniczne zdolności. Kinley podąża jej śladem, coraz bardziej zaintrygowany tajemniczą postacią i jej opowieściami, pochodzącymi z tej strony rzeczywistości, którą do tej pory z cynizmem lekceważył.

Film młodej bhutańskiej reżyserki to oryginalne połączenie kryminału noir z poetyką buddyjskich przypowieści i realistycznym portretem współczesnego Bhutanu. Roder wykorzystuje w scenariuszu motywy z opowieści o dakiniach, oświeconych kobietach i żeńskich buddach, personifikacjach żeńskiej energii seksualnej, które dbają o przekazywanie mądrości i praktyk przeszłych pokoleń, spotykając się często z oskarżeniami o wykorzystywanie czarnej magii i uwodzicielskie podstępy. Drugoplanowym bohaterem historii jest także urzekająca górska przyroda, towarzysząca dwójce bohaterów w poszukiwaniu prawdy i poznawaniu siebie nawzajem. Tłem dla fabuły stają się społeczne i polityczne realia kraju, który dynamicznie się rozwija, próbując jednocześnie ocalić to, co najważniejsze dla kulturowej tożsamości.

Bhutańska kinematografia liczy sobie ledwie kilkanaście lat historii: pierwsze produkcje i programy telewizyjne zaczęły powstawać pod koniec lat 90. XX wieku. Kino „najszczęśliwszego kraju świata” rozwija się jednak w obiecującym kierunku – obok inspirowanych filmami bollywoodzkimi produkcji telewizyjnych powstaje coraz więcej dzieł z powodzeniem prezentowanych na międzynarodowych festiwalach, w udany sposób łączących lokalne tradycje estetyczne z uniwersalnym językiem kina. Współczesne kino Bhutanu otwiera przed widzami drogę do jednego z najbardziej niedostępnych rejonów świata, łącząc niezwykłe lokalne tradycje artystyczne i buddyjską filozofię z intrygującą, ambitną formą i ciekawymi konwencjami gatunkowymi. „Miód dla dakini” jest tego doskonałym przykładem.

Dechen Roder
Reżyserka urodzona w Bhutanie w 1980 roku. Od 2004 realizuje filmy krótkometrażowe i dokumenty, emitowane między innymi w bhutańskiej telewizji publicznej. Jej krótkie metraże prezentowane były na festiwalach filmowych, między innymi w Hongkongu, Brukseli, Berlinie, Melbourne czy Palm Springs. Jest współzałożycielką pierwszego bhutańskiego festiwalu filmów dokumentalnych i krótkometrażowych Beskop Tshechu. „Miód dla dakini” (2016) to jej pełnometrażowy debiut.

NAGRODY I FESTIWALE
Premiery: światowa – Busan IFF 2016, europejska – Berlinale IFF 2017
Nagrody: Fribourg IFF 2017 – Wyróżnienie Jury, Nagroda Don Quixote, Nagroda Jury Młodzieżowego COMUNDO
11. Festiwal Filmowy Pięć Smaków – konkurs Nowe Kino Azji

Jakub Królikowski – animator kultury, organizator przedsięwzięć kulturalnych, związany także ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty; od wielu lat pasjonat kultury Azji, uczestnik wielu wypraw do Dalekiego Wschodu, autor prezentacji swoich wypraw na festiwalach podróżniczych (Włóczykij, Media Travel, Mandragon); konsultant i asystent przy produkcjach filmowych związanych z Azją (m.in. “Hanoi Warszawa” – reżyser castingu, “Tajemnice miłości” – asystent reżysera na planie w Papui). Twórca i dyrektor Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.


BOK Białostocki Ośrodek Kultury