Pomagamy Ukrainie: Moja wojna

W ramach Festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? zapraszamy na film

MOJA WOJNA

1 kwietnia 2022, godz. 19:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
wstęp: cegiełka 13 zł przed wejściem na film (całkowity dochód z filmu zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie)

Pokaz zorganizowany przy współpracy z UKRAINA! Festiwal Filmowy

Prelekcja przed filmem: Grzegorz Brzozowski – dziennikarz, reżyser, krytyk filmowy, szef działu Patrząc “Kultury Liberalnej”.

 

Moja wojna
Ukraina 2020, 68’
reż. Masza Kondakowa

Niezwykle aktualny dokument! Odkąd prorosyjscy najemnicy wzniecili w 2014 roku powstanie na wschodzie Ukrainy, setki kobiet dołączyły do wojska. Nieliczne dotarły na linię frontu. Dokument opowiada o trzech kobietach, które wstąpiły do wojska i brały czynny udział w działaniach wojennych. Reżyserka udaje się na do strefy, gdzie toczy się walka, aby pokazać codzienne życie Lery (Waleria), Jaskry (Ira) oraz Wiedźmy (Ołena).

Lera (Waleria Burłakowa) jest dziennikarką, która zaciągnęła się do wojska, a po tym jak jej ukochany zginął w walce, jeszcze mocniej zaangażowała się w wojnę. Wiedźma (Ołena Lubynecka) przed 2014 rokiem kierowała siecią sklepów, a obecnie dowodzi oddziałem strzelców moździerzowych i mieszka na froncie, z dala od swoich dzieci.
Jaskier (Iryna Iwanusz) – lekarka, była wolontariuszką od początku konfliktu zbrojnego. Straciła obie nogi z powodu nadepnięcia na minę podczas akcji ratunkowej. Teraz musi walczyć w Kijowie, z dala od frontu, aby zdobyć nowe miejsce w społeczeństwie.

Każda z tych kobiet miała inny los, ale każdy z nich został zdeterminowany wojną. Wydarzenia na Donbasie dotykają milionów Ukraińców, jednak dla bohaterek filmu wojna nie jest taka sama, gdyż każda z nich toczy swoją własną wojnę.

Reżyserka filmu, Masza Kondakowa, zaprasza na pokazy “Mojej wojny”!

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury