NANGA PARBAT 2013. NIEDOKOŃCZONA WYPRAWA

ALEKSANDRA DZIK

Alpinistka młodego pokolenia. Absolwentka psychologii i socjologii na Uniwersytecie Śląskim, obecnie kończy studia doktoranckie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przewodniczka górska, współprowadzi firmę turystyczną BluEmu. Na swym koncie ma m.in. wejście na ośmiotysięczny Gasherbrum II. Ponadto jako pierwsza Polka zdobyła niebezpieczny Pik Pobiedy oraz skompletowała wszystkie pięć siedmiotysięczników b. ZSRR dających tytuł Śnieżnej Pantery. Jest pierwszą kobietą w historii, która ukończyła najdłuższą trasę zawodów Elbrus Race. Uprawia także skialpinizm, rajdy przygodowe, kolarstwo górskie, biegi.

Podczas spotkania Ola opowie o International Nanga Parbat Expedition 2013 – wyprawie na pakistański ośmiotysięcznik, dramatycznie przerwanej przez atak terrorystów na bazę 22 czerwca b.r. Pokaz nie koncentruje się jednak na szczegółach zamachu, przede wszystkim jest opowieścią o grupie ludzi, których połączyła najpierw wspólna działalność alpinistyczna na zboczach Nanga Parbat, później zaś tragiczne wydarzenia, w wyniku których życie straciło 11 osób. Ola opowie też o samym Pakistanie, jego gościnnych i serdecznych mieszkańcach, ale także o poważnych problemach, nękających ten kraj.

Jest to także historia o tym, że góry mogą nie tylko zabijać ludzi, ale także ich ocalić, tak jak uratowały życie ponad 40 wspinaczom, którzy tragicznej nocy znajdowali się w wyższych obozach.

Galeria

IMG_2075 IMG_2167 szczytChanTengriFotADzik

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury