Narodowy Stary Teatr w Krakowie: Głód

W ramach 34. Dni Sztuki Współczesnej zapraszamy na spektakl

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie: Głód (60′)

reż. Aneta Groszyńska

26 maja 2019, godz. 18.00
Sala Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 30 zł – do kupienia w kasie kina Forum, kasie BOK/CLZ i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

„Jak, do diabła, możemy żyć, wiedząc, że dzieją się takie rzeczy?” – pytają wykonawcy przejmującego musicalu o głodzie, zjawisku, które uśmierca rocznie miliony ludzi.

Inspirowany głośną książką Martína Caparrósa spektakl opowiada o ludziach, którzy nie mają co jeść – i o tych, którzy mogą jeść wszystko, na co mają ochotę. I o tym, że to nie są niezależne zjawiska. „Uprawiane przez Zachód zbiorowe wyparcie, szczelne odgrodzenie od problemu murami galerii handlowych, jest jak rzucony dawno temu bumerang – w którymś momencie musi powrócić. I eksplodować. Zbliża nas do tego momentu każdy zjedzony burger. Może dobrze byłoby się na ten moment przygotować” – oświadczają twórcy i przystępują ataku.

Lekka, łatwa i przyjemna forma kryje zjadliwą ironię. Czwórka aktorów w brawurowych układach wokalno-choreograficznych i krótkich scenkach-fleszach, rozgrywanych na tle czerwonego transportowego kontenera, obnaża bezwzględne dla tzw. Trzeciego Świata mechanizmy rynku oraz nieskuteczność charytatywnych akcji. I boleśnie pozbawia nas samozadowolenia. Śmiejemy się, owszem, ale z czasem ten śmiech staje nam ością w gardle…

reżyser: Aneta Groszyńska
adaptacja i dramaturgia: Jan Czapliński
przekład: Marta Szafrańska-Brandt
scenografia i kostiumy: Tomasz Walesiak
muzyka: Jerzy Rogiewicz
konsultacje choreograficzne: Katarzyna Zielonka
światło: Adam Zapała
obsada: Urszula Kiebzak, Katarzyna Krzanowska, Szymon Czacki, Anna Poruszyńska

Zdjęcie w wydarzeniu:
Fot. Magda Hueckel, zdjęcie dzięki uprzejmości Narodowego Starego Teatru w Krakowie

oficjalna strona festiwalu

Galeria

Głód_fot_M-Hueckel glod (1) glod (2) glod (3) glod (4) glod (5) glod (6) glod (7) glod (8) glod (9) glod (10) glod (11) glod (12) glod (13) glod (14) glod (15) glod (16) glod (17) glod (18) glod (19)

BOK Białostocki Ośrodek Kultury