Niewidzialni – spotkanie

W ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar zapraszamy na Inny Wymiar Sztuki i spotkanie z twórcami wystawy plenerowej „Niewidzialni”

NIEWIDZIALNI – spotkanie

20 sierpnia 2020, godz. 17:30
Klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

wytyczne dla wydarzeń organizowanych przez Białostocki Ośrodek Kultury (BOK) podczas Festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar

Informacje o wystawie

Pomysł: Anna Rudyk
Zdjęcia: Stepan Rudyk

Według oficjalnych danych obecnie w Polsce mieszka około 1,5 miliona Ukraińców. Ich napływ zwiększył się po rewolucji godności w 2014 roku i znacznie przyspieszył trzy lata później w związku ze zniesieniem obowiązku wizowego przez Unię Europejską. Zazwyczaj imigranci przyjeżdżają na sezonowe prace i zostają na dłużej. Nie widzą swojej przyszłości na Ukrainie, czują się bardziej komfortowo i bezpieczne w Polsce.

Ukraińcy i Polacy są do siebie podobni, dlatego imigranci dobrze wtapiają się w tłum na ulicach miast. Pomimo znacznej liczebności, zdaje się że dla Polaków są niewidoczni, a co za tym idzie – nieznani.
Celem projektu jest bliższe przedstawienie imigrantów oraz obalenie mitu “Ukrainka – sprzątaczka i Ukrainiec – budowlaniec”. Owszem, te prace są również wykonywane przez bohaterów projektu, ale często nie mamy pojęcia, że baletmistrz, skrzypek czy dyrygent w orkiestrze to także Ukrainiec – imigrant.

Podczas pracy nad projektem jego twórcy zapytali uczestników o ich marzenia. Większość z nich wydawała się zaskoczona i nie wiedziała, co odpowiedzieć. Niektórzy przyznali, że po prostu pragną zdrowia dla najbliższych oraz pokoju w swojej ojczyźnie.

Organizatorzy: Białostocki Ośrodek Kultury, Stepan Rudyk i Anna Rudyk

innywymiar.bialystok.pl

Galeria

Niewidzialni_spotkanie_fot Tomasz Pienicki (1) Niewidzialni_spotkanie_fot Tomasz Pienicki (2) Niewidzialni_spotkanie_fot Tomasz Pienicki (5) Niewidzialni_spotkanie_fot Tomasz Pienicki (6) Niewidzialni_spotkanie_fot Tomasz Pienicki (7) Niewidzialni_spotkanie_fot Tomasz Pienicki (9) Niewidzialni_spotkanie_fot Tomasz Pienicki (10) Niewidzialni_spotkanie_fot Tomasz Pienicki (11) Niewidzialni_spotkanie_fot Tomasz Pienicki (12) Niewidzialni_spotkanie_fot Tomasz Pienicki (14) Niewidzialni_spotkanie_fot Tomasz Pienicki (15) Niewidzialni_spotkanie_fot Tomasz Pienicki (22) Niewidzialni_spotkanie_fot Tomasz Pienicki (23) Niewidzialni_spotkanie_fot Tomasz Pienicki (24)

BOK Białostocki Ośrodek Kultury