Niewyczerpany wic/dz. Humor w najnowszych filmach krótkometrażowych

Ile kawałów, memów, wiców potrzebujemy i jakiego rodzaju, aby utwierdzić się w tym kim jesteśmy, bo przecież nic tak trafnie nas nie opisze jak poczucie humoru? W ramach 16. MFFK ŻUBROFFKA zapraszamy na pokaz filmów i debatę!

Niewyczerpany wic/dz. Humor w najnowszych filmach krótkometrażowych – pokaz filmów i debata

9 grudnia 2022, godz. 18:00
Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6
wstęp wolny

Tytuł wydarzenia pochodzi z książki Davida Fostera Wallace’a – opus magnum autora, który uważał, że ironia niepotrzebnie dystansuje od przeżywania świata, dlatego stawiał na nową szczerość (new sincerity). Przez sardoniczny czarny humor próbował odrzeć rzeczywistość z pozorów i odnaleźć prawdziwe jej odczuwanie – potencjalne źródło empatii. Wychodząc od „Infinite Jest” w przekładzie Jolanty Kozak brzmiące: „Niewyczerpany żart” (2022) zastanowimy się, jaka jest dziś rola dowcipu: czy żart zawiera swoistą umowę z widzem, służy dramaturgii filmu, odsłania coś więcej, może wciąż być wywrotowy? A może to tylko sposób na odreagowanie napięcia i nic więcej nam nie pozostaje w trudnych czasach?
Ile kawałów, memów, wiców potrzebujemy i jakiego rodzaju, aby utwierdzić się w tym kim jesteśmy, bo przecież nic tak trafnie nas nie opisze jak poczucie humoru. Czy transgresyjny, niepoprawny dowcip pozwala nawiązać kontakt z nową wrażliwością, odkryć nieznane dotąd części siebie? Obejrzymy wybrane filmy – od „Angry Dogs” (2020) Shauna Clarka, który pozwala poczuć się psem do „Man or Tree” (2022) Varuna Ramana i Toma Hancocka, który pozwala poczuć się drzewem. Testując przez wic granice współistnienia, porozmawiamy o tym, na ile śmiech jest niewyczerpanym źródłem komunikacji. Nawet jeśli nie będziemy zrywać boków, to mam nadzieję, że choć uśmiechniemy się wspólnie.

Kuratorka: Adriana Prodeus

Program:
Angry Dogs, Shaun Clark, 2020, 4’30”
Loop, Pablo Polledri, 2021, 8′
How it feels to be hungover, Victor Hertz, 2018, 10′
Vacation, Andrey Kasay, 2019, 2’25”
Sperm Obsession, Klaudia Prabucka, 2022, 5’41”
Warzywa i owoce, Maciej Jankowski, 2021, 26′
Man or Tree, Varun Raman, Tom Hancock, 2022, 4′
Gruba Kaśka, Julia Pełka, 2019 14′

Uczestnicy debaty

Adriana Prodeus
Krytyczka filmu i sztuki. W „KINIE” odpowiada za temat numeru i pracownie animacji. W „Vogue” publikuje felieton „Demontaż atrakcji”. W radiowej Dwójce w każdy wtorek o 17:30 prowadzi program o kinie wespół z Piotrem Goćkiem.
Autorka książki „Themersonowie. Szkice biograficzne” (2009), wykłada w Instytucie Sztuki PAN. Specjalizuje się w awangardzie i filmie animowanym. Kuratorka programów filmowych, m.in. w Anthology Film Archive w Nowym Jorku, na wrocławskim kinomuralu. Selekcjonerka Festiwalu w Gdyni, jurorka. Była wicedyrektorką U-jazdowskiego, kuratorką wystaw, konsultantką literacką Studia Filmowego KADR. Często nie rozumie memów, ma dziwne poczucie humoru.

Paweł Mączewski
Z wykształcenia socjolog, z zawodu dziennikarz. Redaktor w serwisie satyrycznym ASZdziennik, autor tekstów w Radio Kampus i Noizz. Publikował w „Gazecie Wyborczej”, miesięczniku „Kino” oraz w NaEkranie. W wolnych chwilach ogląda kino klasy B i rysuje potwory.

Grzegorz Brzozowski
Urodzony w Wysokiem Mazowieckiem, absolwent kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy. Studiował również socjologię, psychologię i reportaż na Uniwersytecie Warszawskim i Yale University. Redaktor i szef działu recenzji „Patrząc” w portalu Kultura Liberalna. Autor m.in. dokumentu „Obcy na mojej kanapie”, nagrodzonego Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Jego fotograficzna podobizna wykonana w mokrym kolodionie znalazła się na okładce „Wyśnionej historii kina na Podlasiu”, z czego jest dumny.


BOK Białostocki Ośrodek Kultury