Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w październiku

Zapraszamy na październikowe pokazy w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej!

Bilety: 12 zł – pojedynczy film
opiekunowie – wstęp wolny

Harmonogram:

18 października, godz. 9:00
Chłopiec i świat 80’

21 października, godz. 8:30
Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny Von Broms 73’

22 października, godz. 8:30
Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny Von Broms 73’

23 października
godz. 8:30 i 11:00
Halvdan- prawie wiking 91’

28 października, godz. 9:00
Komunia 73’

29 października
godz. 8:30 i 11:00
Wojna na deski 87’
godz. 15:45
Komunia 73’

30 października, 9:00
Zestaw filmów krótkich: kino nieme 88’

KOMUNIA
reż. A. Zamecka / Polska / 2016 / 73′

Główną bohaterką dokumentu jest czternastoletnia Ola, którą życiowa sytuacja zmusza do przyjęcia roli głowy rodziny. Bohaterka wyznacza sobie trudne zadanie, aby doprowadzić do jej zespolenia.
Ola opiekuje się ojcem z problemem alkoholowym i bratem ze spektrum autyzmu, którego przygotowuje do pierwszej komunii świętej. Jest to okazja do zorganizowania rodzinnej uroczystości, służącej jako pretekst do powrotu matki i odbudowania rodzinnych więzi. Nastolatka mierzy się z trudnym wyzwaniem i bierze na siebie ogromną odpowiedzialność. Każda chwila wymaga od niej wytrwałości i wielu wyrzeczeń. Dziewczyna z determinacją dąży do celu.

WOJNA NA DESKI
reż. M. Rogaar / Holandia / 2014 / 87′
Film przedstawia historię przyjaźni Ziggy’ego i Basa. Rozpoczynające się wakacje to czas częstszych zabaw i wspólnego spędzania wolnego czasu. W czasie letnich przygód dochodzi do konfrontacji między chłopcami, a ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę.
Zbliżają się wakacje. Ziggy i Bas jak co roku biorą udział w letnim obozie i konkursie na budowę najwyższej drewnianej fortecy. Seria nieporozumień doprowadza jednak do sporu między chłopcami. Najlepsi przyjaciele staną się w przeciwnikami, a walka toczyć się będzie o znacznie więcej niż tylko o najwyższą obozową konstrukcję. Reżyser umiejętnie pogłębia problem, ukazując, jak wiele czynników składa się na zaistnienie sporu. Widz ma jednak nadzieję, że dla chłopców wygrana to nie wszystko i że dużo ważniejsza jest przyjaźń.

Zapisy na NHEF 2019/2020 wystartowały!

Już po raz 14. proponujemy comiesięczne projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Nasz program edukacji filmowej powiązany jest z podstawą programową i realizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Katalog programu NHEF 2019/2020

Poniżej znajdą Państwo katalog na nadchodzący rok szkolny 2019/2020, w którym znajdują się wszystkie niezbędne informacje o programie.

katalog NHEF 2019

Jak pracujemy z filmem?

Przy każdym cyklu wskazujemy związki z podstawą programową, przygotowujemy prezentację multimedialną oraz prelekcję, a nauczycielom zapewniamy obszerne materiały dydaktyczne (scenariusze lekcji i analizy psychologiczne). W zależności od wieku naszych widzów proponujemy również omówienia i dyskusje.

Szkoły mogą realizować również autorskie programy edukacji filmowej. Należy w tym celu przedstawić listę wybranych filmów koordynatorowi w swoim kinie, który służy pomocą (dkf@bok.bialystok.pl) w opracowaniu programu oraz dostosowuje terminy i godziny projekcji do indywidualnych potrzeb danej szkoły. W nadchodzącym roku przygotowaliśmy cykle tematyczne dla uczniów w każdym wieku oraz przedszkolaków.

O projekcie:
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. NHEF to odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych, dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Każdy pokaz poprzedza prelekcja multimedialna wprowadzająca uczestników w tematy podejmowane w danym filmie. Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową. Edukacja filmowa to projekt, który realizujemy od lat. Cykliczne spotkania NHEF to projekcje wyjątkowych filmów, które omawiamy podczas prelekcji i prezentacji multimedialnych. Filmy omawiamy również w materiałach dydaktycznych dla nauczycieli, proponujemy oparte na tematach i wątkach z filmów scenariusze lekcji.
Każdy film, który wchodzi do programu, jest opisany w analizie psychologicznej, z której mogą korzystać rodzice i pedagodzy, wskazujemy również związek tematów poruszanych w filmach z podstawą programową.

Jak to działa?
Nauczyciele zapisują swoich uczniów na wybrany cykl (szczegółowe opisy cykli znajdują się w wysyłanym na początku września katalogu, oraz na naszej stronie internetowej) i od października do kwietnia raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina Forum w Białymstoku na film. Przed każdym filmem odbywa się multimedialna prelekcja poświęcona opisanemu w folderze zagadnieniu lub spotkanie z gościem. Nauczyciele dostają interdyscyplinarne materiały dydaktyczne (informacje o filmie i reżyserze, scenariusze lekcji, karty pracy, opinie psychologów etc.) do wykorzystania zarówno podczas zajęć szkolnych jak i przy rodzinnych dyskusjach filmowych w domu. Po seansie najmłodsi uczniowie biorą udział w dyskusjach i podsumowaniach.

Dlaczego warto?
Cały program NHEF pozostaje w zgodzie z podstawą. W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „edukacja młodego widza”. W 2011 roku Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej zostały włączone do rodziny projektów Filmoteki Szkolnej.

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury