Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej: Kafarnaum

Białostocki Ośrodek Kultury – Kino Forum oraz Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej zapraszają nauczycieli i edukatorów do

kina Forum, 25 września 2019 (środa), godz. 16:00

na pokaz filmu „Kafarnaum”

Wstęp wolny – zapisy: dkf@bok.bialystok.pl

Plan spotkania:

16:00–16:15 – kawa / herbata / poczęstunek / zapoznanie się z materiałami NHEF
16.15–16.30 – przedstawienie programu NHEF oraz prelekcja dotycząca filmu
18.30–18.45 – pytania / dystrybucja materiałów NHEF

KAFARNAUM
reż. Nadine Labaki, USA, Liban, 2018, 120′
Uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes,
gdzie sprowokował najgłośniejsze i najdłuższe owacje podczas festiwalu.
Nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Dwunastoletni Zejn jest mieszkańcem bejruckich slumsów, odmalowanych w „Kafarnaum” z niezwykłą intensywnością. Zgodnie z tytułem, oznaczającym „chaos”, „bezład”, „gmatwaninę”, dzielnica uderza nadmiarem: rzeczy, ludzi, a przede wszystkim dzieci, niewinnych ofiar rzeczywistości społecznej oraz klasowych i ekonomicznych podziałów.

Nadine Labaki (autorka doskonale znanego w Polsce „Karmelu”) staje w ich obronie – i to dosłownie, wciela się bowiem w filmie w rolę adwokatki Zejna. Przed sądem chłopak odtwarza swoją historię, przywołuje dramatyczne wspomnienia, ale co najważniejsze: z pasją walczy o siebie i swoją przyszłość. To dziecko ma zdumiewającą odwagę, determinację i siłę, a przez „Kafarnaum” nawiguje go niezawodny moralny kompas, dzięki któremu odróżnia dobro od zła. Niezmordowany włóczęga, mały obrońca jeszcze mniejszych i słabszych, Zejn w pojedynkę rzuca wyzwanie niesprawiedliwości i krzywdzie. Przejmująco portretując dziecięcą solidarność, Labaki akcentuje, jak sama je nazywa, „drobne cuda”: serdeczne gesty, akty współczucia i miłości. To dzięki nim możliwe jest przetrwanie.

Porównywany do słynnego „Slumdoga. Milionera z ulicy”, film libańskiej reżyserki nie serwuje łatwych wzruszeń, bo stawia przed nami nie tyle bezbronną, milczącą ofiarę, co chłopca przepełnionego gniewem i umiejącego swój gniew wykrzyczeć. Chcąc nie chcąc stajemy się więc uczestnikami wytoczonego przez Zejna procesu. I tylko od nas samych zależy, czy wejdziemy w rolę obrońców, oskarżycieli, czy sędziów. Bo dystansu wobec opowiedzianej w „Kafarnaum” historii nikomu nie uda się zachować.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej ( NHEF) to odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Każdy pokaz poprzedza prelekcja multimedialna wprowadzająca uczestników w tematy podejmowane w danym filmie.
Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową i rekomendowany przez MEN.

Więcej o zapisach tutaj: bok.bialystok.pl/aktualnosci/nowe-horyzonty-edukacji-filmowej-projekt-dla-szkol-i-przedszkoli


BOK Białostocki Ośrodek Kultury