Oaza wszystkich świętych

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na wydarzenie:

Oaza wszystkich świętych. Ksiądz Marceli Godlewski – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

pokaz filmu „Oaza wszystkich świętych” i spotkanie z jego reżyserem, Romanem Dobrzyńskim

17 października 2017, godz. 18.00
Białostocki Ośrodek Kultury / Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19

wstęp wolny

Tematem spotkania jest bohaterska działalność ks. Marcelego Godlewskiego, proboszcza kościoła Wszystkich Świętych, w latach 1940-1943 znajdującego się na terenie warszawskiego getta. Ksiądz Godlewski z narażeniem życia pomagał Żydom zamkniętym za jego murami. W filmie „Oaza Wszystkich Świętych” opowiada o tym dr Ludwik Krzysztof Zaleski-Zamenhof, wnuk twórcy esperanta Ludwika Zamenhofa, który w tamtym czasie przebywał z rodziną na plebanii kościoła. W filmie opowiada o pomocy, której udzielił mu wówczas ksiądz Godlewski.

Kaseta VHS z filmem została w grudniu 2002 r. przekazana do Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie jako dowód w sprawie o przyznanie ks. Godlewskiemu tytułu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Nastąpiło to 14 lipca 2009 roku, po wielu latach starań. Reżyser filmu, Roman Dobrzyński opowie także o innych czynnikach, które sprawiły, że ks. Godlewski otrzymał to najważniejsze izraelskie odznaczenie.

Roman Dobrzyński był w latach 1973 –2007 reporterem Telewizji Polskiej, specjalizował się w problematyce iberoamerykańskiej. Zrealizował około 200 reportaży i filmów dokumentalnych, głównie o Hiszpanii, Portugalii oraz o Ameryce Łacińskiej. Na ten sam temat publikował artykuły prasowe oraz książki. Za monografię „Portugalia” otrzymał nagrodę „Srebrny Globus” (1988).

Pasją Romana Dobrzyńskiego jest język międzynarodowy esperanto, który wykorzystywał w swej pracy reporterskiej. Zrealizował na ten temat kilka filmów dla TVP. W 2000 r. opublikował książkę „Ulica Zamenhofa”, która ukazała się już w 15 językach. Książka ta, napisana w formie wywiadu z Ludwikiem K. Zaleskim-Zamenhofem, wnukiem twórcy esperanta, stała się świadectwem w procesie przyznania medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata ks. Marcelemu Godlewskiemu za ratowanie Żydów w getcie warszawskim. Esperanto posłużyło autorowi jako język, którym porozumiewał się w Chinach, Korei, Wietnamie, Nepalu i Japonii. Jego film „Japońska wiosna” zdobył I nagrodę w Konkursie Sztuk Pięknych podczas Światowego Kongresu Esperanta w Kopenhadze (2011). Roman Dobrzyński poświęcił też dużo uwagi esperanckiemu ośrodkowi wychowawczemu w Brazylii – Bona Espero (Dobra Nadzieja). Zrealizował film o tej zasłużonej placówce, kierowanej przez włosko-niemieckie małżeństwo Ursulę i Giuseppe Grattapaglia, które otrzymało Medal Tolerancji od białostockiej Fundacji Ludwika Zamenhofa.

Partnerzy:
Białostockie Towarzystwo Esperantystów
Książnica Podlaska
UNESCO


BOK Białostocki Ośrodek Kultury