Odgłosy zanikającego świata

Zapraszamy na koncert w ramach obchodów 75. rocznicy powstania w getcie białostockim „Białystok pamięta”:

„Odgłosy zanikającego świata” – Krzesimir Dębski z Orkiestrą Smyczkową PRIMUZ i zespołem Kamila Radzimowskiego

19 sierpnia 2018, godz. 20:00
Rynek Kościuszki w Białymstoku
wstęp wolny

Projekt muzyczny w stylu ethno–world, który tworzy kompilacja brzmienia z pogranicza muzyki filmowej, bałkańskiej, kaukaskiej, żydowskiej i kompozycji własnych. Wprowadza słuchacza w brzmienie, które przenosi w klimat Bliskiego Wschodu.

Krzesimir Dębski – kompozytor, dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny. Edukację muzyczną zaczął w wieku 6 lat. Ukończył Poznańską Akademię Muzyczną (kierunek: kompozycja). Śpiewał w Poznańskich Madrygalistach, grał, komponował i aranżował dla Orkiestry Polskiego Radia w Poznaniu, był muzykiem Kabaretu Tey, grał muzykę jazzową, pisał też piosenki popularne.
Po występie na Jazz Jamboree 80′ słynny promotor J.E. Berendt zaprosił go do udziału w festiwalu New Jazz Meeting w Baden-Baden, gdzie nagrał pierwszą płytę w międzynarodowej obsadzie, m.in z W. Daunerem, D. Lockwoodem, T. Gurtu i C. Mariano.
Jako lider i solista jazzowego zespołu String Connection koncertował od 1980 roku w Europie, USA i Kanadzie. Jest laureatem I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart w Belgii (1983) i Nagrody im. St. Wyspiańskiego (1985). W latach 80., w ankietach „Jazz Forum” wielokrotnie zdobył tytuł Najlepszego Skrzypka, Najlepszego Kompozytora i Najlepszego Aranżera Roku w Polsce i w Europie. W 1985 roku znalazł się na liście 10 najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma „Down Beat”. Grał z czołowymi muzykami jazzowymi w Polsce i na świecie. Nagrał ponad 60 albumów ze swoimi kompozycjami. Jednocześnie pisał muzykę poważną i brał udział w różnych działaniach awangardowych, jak teatr uliczny, happeningi, muzyka intuicyjna.
Od 1987 roku ograniczył koncerty na rzecz poważnej twórczości kompozytorskiej. Skomponował ponad 120 utworów symfonicznych i kameralnych, m.in.: dwie symfonie, operę, cztery oratoria, utwory religijne, 11 koncertów instrumentalnych. Jego utwory wykonywano na najpoważniejszych festiwalach, jak Luzern Festival, Piano Spheres w Los Angeles, na festiwalach w Malmo, Brukseli, Pasadenie, a także w Meksyku i Indiach. Wykonywali je wielcy wykonawcy: Vadim Riepin, Jose Cura, Andrzej Dobber, Susan Svrcek, Daniej Stabrawa, Gilad Atzmon, „Cello Ansamble” Filharmoników Berlińskich, Solvguttene Chor z Oslo i Konstanty Andrzej Kulka.
Dębski jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich. Wykładał na letnich kursach muzycznych, m.in.: w Ankarze, San Diego, Los Angeles i w Walencji.
Tworzy muzykę teatralną (ponad 60 premier), eksperymentalną i filmową. Skomponował muzykę do 100 filmów (m.in. „Medium”, „Kingsajz”, „Ogniem i Mieczem”, „Stara Baśń”, „1920 Bitwa Warszawska” i do seriali telewizyjnych („Klan”, „Złotopolscy”, „Na dobre i na złe”, „Sfora”, „Na Wspólnej”, „Ranczo”). W 2000 roku otrzymał Fryderyka w kategorii Kompozytor Roku oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej „Philip Award” za muzykę do filmu „Ogniem i Mieczem”.
W 2005 roku Krzesimir Dębski otrzymał zamówienie od hollywoodzkiej wytwórni LimeLight Films na skomponowanie muzyki do 16 niemych filmów Charlie Chaplina z lat 1914-1917. Podjął również działalność dyrygencką. Prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd jak: Jose Carreras, Jose Cura, Ewa Małas–Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, J. L. Ponty, Mark O’Connor, Regina Carter, John Blake, Nigel Kennedy, UB40, Chris De Burgh. Dyrygował niemal wszystkimi orkiestrami polskimi, na czele z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Filharmonią Narodową i NOSPR, a także Irish BBC Orchestra, Moscow Symphony, Guadalahara Symphony Orchestra, Orchestra Teatro Municipal Rio de Janeiro, Cyprus National Orchestra, Leopolis Chamber Orchestra i Wind Orchestra Los Angeles oraz Sud-Wesfunk Orchester, Novi Sad Radio Orkiestra, Santiago de Chile National Orquesta.
(Więcej: www.kdebski.pl)

Kamil Radzimowski (duduk, oud, flet, wokal) – kompozytor, multiinstrumentalista, producent muzyczny i pomysłodawca projektu. Prowadzi studio nagrań Pasja w Warszawie. W 2010 roku zaczął rozwijać swoją pasję, ucząc się gry na trzech instrumentach etnicznych, takich jak: oud, zurna i duduk ormiański. Wydał pięć płyt solowych o charakterze muzyki filmowej z wpływami brzmień arabskich i ormiańskich. Koncertował z Mieczysławem Szcześniakiem i Kubą Badachem oraz czołowymi polskimi dyrygentami: Tadeuszem Wicherkiem, Bohdanem Jarmołowiczem, Krzesimirem Dębskim, Adamem Sztabą.

Orkiestra Smyczkowa PRIMUZ – powstała w 2012 roku z okazji jubileuszu Katedry Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej w Łodzi. Tworzą ją najzdolniejsi studenci i absolwenci łódzkiej uczelni, a jej założycielem, szefem artystycznym i dyrygentem jest Łukasz Błaszczyk. Orkiestra zagrała do tej pory kilkadziesiąt koncertów w Polsce i za granicą, wykonując muzykę klasyczną, rozrywkową i jazzową. Towarzyszyła podczas koncertów wielu wybitnym artystom, takim jak m.in.: Kevin Kenner, Adam Makowicz, Krzesimir Dębski, Rafał Kwiatkowski, Zbigniew Raubo, Jacek Królik, Tomasz Szymuś, Ole Eirik Ree, Lars Erik ter Jung i Paweł Gusnar. W dorobku zespołu są prawykonania utworów specjalnie skomponowanych i dedykowanych Orkiestrze, m.in. przez Sławomira Kaczorowskiego, Wojciecha Lemańskiego i Krzysztofa Grzeszczaka. W latach 2014-2016 zespół współpracował z Telemark Chamber Orchestra z Norwegii, a kilkanaście wspólnych koncertów zaowocowało płytą LIVE. W marcu tego roku Orkiestra zdobyła I nagrodę na I Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Smyczkowych w Bydgoszczy.

Łukasz Błaszczyk – założyciel i szef artystyczny Orkiestry Smyczkowej PRIMUZ, z którą koncertuje w Polsce i zagranicą. Jako dyrygent współpracował z wieloma znakomitymi solistami, z powodzeniem łącząc swoją aktywność zarówno na polu muzyki poważnej, jak i rozrywkowej. To także wybitny polski skrzypek, solista, kameralista i pedagog. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi i Konserwatorium Muzyczne w Enschede. Jest zdobywcą licznych nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych i kameralnych. W 2016 roku, jego płyta z II Koncertem skrzypcowym Krzesimira Dębskiego, była nominowana do nagrody Fryderyka. Obecnie profesor w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie kieruje pracą Katedry Instrumentów Smyczkowych. W 2018 roku został powołany na trzyletnią kadencję jako członek Rady do spraw Szkolnictwa Artystycznego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

pełny program obchodów 75. rocznicy powstania w getcie białostockim

Galeria

Krzesimir Dębski

Krzesimir Dębski

Orkiestra Primuz

Orkiestra Primuz

Kamil Radzimowski

Kamil Radzimowski

Krzesimir Debski_plakat

BOK Białostocki Ośrodek Kultury