Ojciec

W ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar zapraszamy na Inny Wymiar Filmu

OJCIEC

21 sierpnia 2020, godz. 21:00
Plac przy BOK, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

prelekcja przed filmem: Kuba Koisz

W tym roku, z powodu pandemii wirusa SARS-COV-2 obowiązują nowe wytyczne uczestnictwa w naszych wydarzeniach plenerowych.
Prosimy o zapoznanie się z nimi:

wytyczne dla wydarzeń organizowanych przez Białostocki Ośrodek Kultury (BOK) podczas Festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar

Ojciec
Bułgaria/Grecja 2019, 87′
reż. Kristina Grozeva, Petar Valchanov
obsada: Ivan Barnev, Ivan Savov, Tanya Shahova, Hristofor Nedkov, Margita Gosheva, Nikolay Todorov

Film otwiera scena pochówku starszej kobiety. Wśród żałobników szybko rozpoznajemy jej zdenerwowanego męża Vasila. Irytacja krewkiego mężczyzny wzmaga się z chwilą, gdy syn mimo jego próśb nie chce zrobić pamiątkowych zdjęć trumny z ciałem nieboszczki. To pierwsza spośród wielu scysji pomiędzy bohaterami.

Po pogrzebie matki Pavel najchętniej wróciłby do swoich codziennych obowiązków i ciężarnej żony. Zwłaszcza że w towarzystwie ojca nie czuje się zbyt komfortowo. Ten ma jednak zupełnie inne plany, związane z przekonaniem, że zmarła kobieta próbuje się z nim skontaktować zza grobu. W rozwiązaniu zagadki pomóc ma wizyta u znanego lokalnego medium. Chcąc nie chcąc, Pavel wplątany zostaje w zaplanowaną przez ojca intrygę, która pozwoli przewartościować ich napięte relacje.

Reżyserski duet Kristina Grozeva i Petar Valchanov przenosi na chwilę akcenty z kluczowego w ich poprzednich filmach społecznego kontekstu na dynamiczne relacje, jakie tworzą się między bohaterami. Mówią o kruchości, a może sile rodzinnych więzów, jednostkowym podejściu do żałoby, wreszcie o absurdach, jakie czekają na ojca i syna. Kameralne, intymne, ciepłe kino.

Kuba Koisz – studiował polonistykę i kulturoznawstwo. Publikował m.in. dla Film.org.pl, “Nowej Fantastyki”, Movies Room, Magazynu Filmowego SFP, Wirtualnej Polski i Na Ekranie. Współpracuje z Polskim Radiem, czasami gości w telewizji jako ekspert od kina (TVP, Polsat). Autor książki, specjalista od promocji kina. Miłośnik komiksów. Gdy nie ogląda z kumplami na zmianę dobrego kina z kinem klasy B, boksuje i podnosi ciężary. Prowadzi autorski Fight Room – podcast.

innywymiar.bialystok.pl

Galeria

film Ojciec_fot Alina Gabrel-Kamińska (1) film Ojciec_fot Alina Gabrel-Kamińska (2) film Ojciec_fot Alina Gabrel-Kamińska (3) film Ojciec_fot Alina Gabrel-Kamińska (5) film Ojciec_fot Alina Gabrel-Kamińska (6) film Ojciec_fot Alina Gabrel-Kamińska (7) film Ojciec_fot Alina Gabrel-Kamińska (8) film Ojciec_fot Alina Gabrel-Kamińska (9) film Ojciec_fot Alina Gabrel-Kamińska (10) film Ojciec_fot Alina Gabrel-Kamińska (11) film Ojciec_fot Alina Gabrel-Kamińska (13) film Ojciec_fot Alina Gabrel-Kamińska (14) film Ojciec_fot Alina Gabrel-Kamińska (15) film Ojciec_fot Alina Gabrel-Kamińska (16) film Ojciec_fot Alina Gabrel-Kamińska (17) film Ojciec_fot Alina Gabrel-Kamińska (18) film Ojciec_fot Alina Gabrel-Kamińska (19)

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury