Oscar Nominated Shorts: Animacje

Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, powszechnie nazywane Oscarami, od lat niezmienne stanowią jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie filmu. Pierwsze statuetki wręczono w 1929 roku w 13 kategoriach, których liczbę z biegiem czasu zwiększono do 24. Mimo że na przestrzeni lat formuła konkursu się rozszerzała, to jedną z niemal od początku istniejących kategorii, jest film krótkometrażowy. Już w latach 30. XX wieku doceniono jego znaczenie dla światowej kinematografii, postanawiając uhonorować najlepszych jego twórców statuetką Oscara. Kategoria ta pozostała do dziś, przyznawane są nagrody zarówno dla najlepszych krótkometrażowych filmów fabularnych, dokumentalnych, jak i animowanych.

Z przyjemnością prezentujemy Oscar Nominated Shorts: Animacje, które w tym roku zostały wytypowane do wyścigu o największą ilość głosów członków Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Blind Vaysha, reż. Theodore Ushev / Kanada, 2016 / 8 min.
Vaysha jest wyjątkową młodą dziewczyną – urodziła się z jednym okiem zielonym, drugim brązowym. Jednak dziwaczne oczy nie są jedynym szczególnym aspektem jej spojrzenia. Jej lewe oko widzi tylko przeszłość, prawe – tylko przyszłość. Niczym klątwa, rozszczepiona perspektywa Vayshy sprawia, że nie jest w stanie żyć w teraźniejszości.

Borrowed Time, reż. Andrew Coats and Lou Hamou-Lhadj / USA, 2015 / 7 min,
Przemęczony szeryf powraca do pozostałości wypadku, o którym przez całe życie próbował zapomnieć. Z każdym krokiem naprzód napływają wspomnienia. Konfrontując się z błędami przeszłości musi odnaleźć siłę, by iść dalej.

Pear Cider and Cigarettes, reż. Robert Valley / Kanada, Wielka Brytania, 2016 / 35 min.
Alkohol, papierosy i bójki… to rzeczy, które Techno Stypes lubi najbardziej. Uległ jednak poważnemu wypadkowi, który na dwa lata przykuł go do szpitalnego łóżka, a następnie wpędził w alkoholizm. Jak Techno znalazł się w Chinach? Jego ojciec dał Robertowi dwie jasne instrukcje: sprawić, by Techno przestał pić, aby można było dokonać transplantacji wątroby oraz sprowadzić go z powrotem do domu, do Vancouver. Nie będzie to łatwe.

Pearl, reż. Patrick Osborne / USA, 2016 / 6 min.
Muzyczna podróż samochodem ojca z córką, trwająca na przestrzeni lat. Fabuła skupia się na zmaganiach rodzicielskich mężczyzny, jak i dorastaniu zbuntowanej nastolatki.

Piper, reż. Alan Barillaro / USA, 2016 / 6 min.
Film krótkometrażowy wytwórni Pixar Animation Studios opowiada historię głodnego pisklęcia brodźca, które po raz pierwszy opuszcza gniazdo w poszukiwaniu jedzenia na wybrzeżu. Pożywienie jednak znajduje się pod piaskiem, gdzie przerażające fale zwijają się na brzeg.
Łączny czas: 62 min.

POKAZ nominowanych do Oscara fabuł – 2.03, godz. 18.15

Organizator:
DKF “GAG” – Białostocki Ośrodek Kultury
Fundacja Ad Arte / http://www.adarte.pl/
Oscar Shorts / http://shorts.tv/theoscarshorts/

Galeria

Blind Vaysha_Image Pear Cider and Cigarettes Borrowed Time_Image1 Pearl_Image1 Piper_Image1

BOK Białostocki Ośrodek Kultury