Otwarcie ŻUBROFFKI: Christian Löffler (live) do filmu „Berlin: Symfonia wielkiego miasta”

Widzowie ŻUBROFFKI przyzwyczaili się już do efektownych inauguracji Festiwalu. Nie inaczej będzie i tym razem: niemiecki producent Christian Löffler zagra na żywo do awangardowego dokumentu „Berlin: Symfonia wielkiego miasta” Walthera Ruttmanna! Artysta, który z powodzeniem łączy „melancholię z euforią”, zilustruje muzycznie eksperymentalny, poetycki portret metropolii, co zapowiada bardzo interesujące i nowatorskie studium dynamiki miasta, ruchu i rytmu!

Uroczyste otwarcie festiwalu ŻUBROFFKA: Christian Löffler (live) do filmu „Berlin: Symfonia wielkiego miasta / Berlin: Die Sinfonie der Großstadt” reż. Walter Ruttmann (1927)

6 grudnia 2017, godz. 20:30
kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 25 zł – wkrótce w kasie kina Forum (ul. Legionowa 5), kasie BOK/CLZ (ul. Warszawska 19) i na stronie www.bilety.bok.bialystok.pl

BERLIN: SYMFONIA WIELKIEGO MIASTA / Berlin: Die Sinfonie der Großstadt
reżyseria: Walther Ruttmann, Niemcy 1927, 65’
Jeden z najsłynniejszych eksperymentalnych filmów dokumentalnych w historii kina, ukazujący jeden dzień funkcjonowania niemieckiej stolicy. Wraz z takimi obrazami jak „Paryż śpi” (1924), „Most” (1928), „Człowiek z kamerą” (1929) uznawany za jeden z najznakomitszych przykładów gatunku zwanego „symfonia miejska”. Filmy tego nurtu, powstające niezależnie od siebie w różnych częściach Europy i Ameryki Północnej na przełomie lat 20. i 30. XX wieku, były wyrazem fascynacji rozwojem miast epoki industrialnej i kształtującego się na oczach filmowców nowego, wielkomiejskiego stylu życia. Abstrakcyjne kompozycje okien, murów, torowisk, kalejdoskop tłumów ludzi, zwierząt w zoo, manekinów i lalek w witrynach sklepów. Rozpędzone samochody, pociągi, tramwaje i samoloty. Praca i huczna zabawa…

Film w nowatorski sposób pokazuje szeroki obraz miasta i jego mieszkańców w 1927 roku – część ujęć była filmowana z ukrytej kamery. To opowieść o jednej dobie z życia niemieckiej stolicy, podzielona na pięć aktów, odpowiadających kolejnym porom dnia. Rytm filmu – podobnie jak rytm miejskiej aktywności – staje się coraz szybszy w miarę upływu czasu. Awangardowy dokument Ruttmanna to wybitny portret miasta-maszyny!

Christian Löffler
Pochodzący z Niemiec DJ, producent i artysta wizualny. Jak sam twierdzi, w swojej muzyce (przyjmującej formę melodyjnego deep house’u, minimalu i tech-house’u) „łączy melancholię z euforią”. Do tej pory nagrał dwa albumy: „A Forest” (2012) oraz „Mare” (2017). Wiodący portal o muzyce elektronicznej, Resident Advisor, pisał o jego twórczości: „Lśniące, futurystyczne kompozycje przywołują na myśl samotnię pokroju odległej stacji kosmicznej”. To doskonałe podsumowanie stylu artysty, który najlepiej czuje się w brzmieniach głębokich i bardzo emocjonalnych.

Najnowszy album Christiana Löfflera wykorzystuje ramy gatunkowe deep house’u do przeniesienia osobistych przeżyć artysty, związanych z fizyczną i psychiczną stratą oraz poczuciem zagubienia. Wdzięczne i szczere kompozycje, koncentracja na elementach absolutnie niezbędnych w jego utworach oraz poruszające melodie zawsze były znakiem firmowym Löfflera. W przypadku „Mare” nie jest inaczej i przyczyniło się to do bardzo dużego sukcesu tego wydawnictwa.

christian-loeffler.net
soundcloud.com/christianloeffler
facebook.com/christianloefflerofficial

12. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA
6-10 grudnia 2017
Białystok i Podlasie

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”
Festiwal zrealizowany z dotacji Miasta Białystok oraz dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Więcej:
www.zubroffka.pl
www.facebook.com/zubroffka

pełny program festiwalu

Galeria

Loffler otwarcie

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury