Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej

Zapraszamy na wystawę plenerową:

Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej

Rynek Kościuszki (przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego)
wernisaż: 14 maja 2022, godz. 18:00
wystawa czynna do 8 czerwca 2022

Murale o tematyce żydowskiej, które prezentujemy w ”Pełno ich nigdzie” są próbą wypełnienia pustego miejsca po nieobecnych w polskim krajobrazie Żydach – przypomnienia o ich wielowiekowej obecności, a zarazem nowoczesną formą ekspresji artystycznej w przestrzeni publicznej. W kilkunastu sekcjach tematycznych wystawa przybliża polsko-żydowską historię, a zarazem sposoby przywracania pamięci o niej przez miejskich aktywistów, artystów i lokalne stowarzyszenia. Mówi zatem odbiorcy coś ciekawego zarówno o historii Polski, jak i Polsce współczesnej, czyniąc to w atrakcyjny wizualnie sposób. Jest naszym zdaniem skutecznym narzędziem edukacji o historii Polski i Żydów. ”Pełno ich nigdzie” wpisuje się ponadto w kontekst refleksji nad nowymi formami upamiętnień w przestrzeni miejskiej a także ma zachęcać do samodzielnego podejmowania działań służących upamiętnieniu historii Żydów.

Jedną z omawianych na łamach „Pełno ich nigdzie” postaci jest urodzony w Białymstoku Ludwik Zamenhof – twórca języka esperanto. Wśród przykładów murali prezentowanych na wystawie zobaczymy także ten widniejący na budynku przy Zamenhofa 26 w Białymstoku – tam znajdował się kiedyś dom, w którym zamieszkiwał słynny „Dr Esperanto”.

 

Program wydarzeń towarzyszących:

21 maja 2022, godz. 11:00 – warsztaty rodzinne „Kapelusz Ludwika” / wiek: 5+ (obowiązują zapisy)

22 i 29 maja 2022, godz. 11:00 – spacery historyczne „Żydowscy artyści Białegostoku” cz. I i II / prowadzenie: Andrzej Tarasewicz, przewodnik PTTK

8 czerwca 2022 – spotkanie z Szoszaną i Symchą Kellerami
godz. 17:00 – wykład Szoszany Keller „Jaka jest rola kobiety w judaizmie?”
godz. 18:30 – wykład Symchy Kellera „Kiedy i jak świętują ortodoksyjni Żydzi?”, cz. II

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Wszystkie wydarzenia odbywają się w Białostockim Ośrodku Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa przy ul. Warszawskiej 19.

Wystawa “Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni publicznej” powstała we współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo.

fot. Maciej Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury