Piknik rodzinny z Kapelą Batareja

Zapraszamy na piknik rodzinny z Kapelą Batareja!

taras Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
12 czerwca 2021 (sobota), godz. 15:00
wstęp wolny, ograniczona liczba miejsc

wytyczne dla wydarzeń organizowanych przez Białostocki Osrodek Kultury

W programie gry i zabawy muzyczne oraz tańce: walczyki, mazurki, polki, których nie tylko można będzie posłuchać, ale także do nich „potupać”, do czego zachęcamy i młodszych, i starszych. Spotkanie będzie świetną okazją do przypomnienia tradycji rodzinnego i sąsiedzkiego piknikowania z muzyką i śpiewem, które kiedyś były bardzo popularne, a współcześnie ustąpiły miejsca innym rozrywkom, takim jak choćby grillowanie.

Piknik towarzyszy wystawie „Opowiedz mi, dziadku, pokaż mi, babciu”, do której obejrzenia gorąco zachęcamy!

Kapela Batareja powstała w 2017 roku w Białymstoku. Tworzą ją fascynaci tradycyjnej muzyki i tańca z różnych części Polski. Ich koncerty to fuzja muzyki wschodniego pogranicza grana na cymbałach, akordeonie, skrzypcach, bębenku obręczowym i barabanie.

Zespół gra na potańcówkach wiejskich i miejskich oraz na imprezach plenerowych. W 2017 i 2018 roku Kapela prowadziła cykl zajęć dla animatorów w ramach projektu „Mały Kolberg na Podlasiu” oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży, m.in. w ramach projektu „EtnoPodlasie”. Gościła w Centrum Kultury i Edukacji Polskiej PLUS w Brukseli. Zdobyła tytuł honorowy Open_Slow 2018 podczas Festiwalu SlowFest w Supraślu, jest także laureatem konkursu „Stara Tradycja”. W 2018 roku ukazała się płyta Kapeli, „Mały Kolberg. Niezbędnik cz.II – Podlasie”, na której można usłyszeć tańce i zabawy taneczne w jej wykonaniu. W tym samym roku nagrała klip do utworu „Kujawiaczek”.

W czasie pandemii Kapela Batareja muzykuje i kolęduje po miejskich osiedlach i na podlaskich wsiach.

Kapela gra w składzie:

Julita Charytoniuk – baraban, bębenek obręczowy, śpiew
Magdalena Dąbrowska – skrzypce, taniec
Zbyszek Rusiłowicz – cymbały, klarnet
Mateusz Tymura – akordeon, śpiew

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”.

 


BOK Białostocki Ośrodek Kultury