“Dybuk” w tykocińskiej synagodze

Zapraszamy do Wielkiej Synagogi w Tykocinie, gdzie w ramach Festiwalu WSCHÓD KULTURY / INNY WYMIAR odbędzie się pokaz filmu “Dybuk”!

28 sierpnia, godz. 20.00, Wielka Synagoga w Tykocinie (Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, ul. Kozia 2, Tykocin)
bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie muzeum i kina Forum
– od 13 sierpnia (po godz. 17.00) dostępne 55 wejściówek w kasie kina
– od 21 sierpnia dostępne kolejne 55 wejściówek w kasie kina
– od 19 sierpnia 110 wejściówek dostępnych w Muzeum w Tykocinie – Oddziale Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Zapewniamy przejazd w obie strony (uwaga! liczba miejsc ograniczona) – bezpłatne wejściówki uprawniające do przejazdu dostępne w kasie Forum od 24 sierpnia. Wyjazd: zbiórka 28.08 o godz. 18.30 na placu przed BOK.

Prelekcję przed filmem wygłosi dr Renata Piątkowska z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

DYBUK (1937)
reż. Michał Waszyński
występują: Lili Liana, Leon Liebgold, Mojżesz Lipman

Najwybitniejszy film żydowski wyprodukowany w Polsce i pierwszy nakręcony całkowicie w języku jidysz. Fabuła filmu zaczerpnięta została ze sztuki scenicznej Szymona An-skiego i nawiązuje do tradycji chasydów. Dwaj młodzi przyjaciele, Nissen i Sender, ślubują sobie, że jeśli ich dzieci będą odmiennej płci połączy je węzeł małżeński. Senderowi rodzi się córka Lea, a Nisssenowi syn – Chonen. Po 18 latach nieświadomy dawnych przysiąg Chonen przybywa do domu Sendera i zakochuje się w Lei. Ojciec chce jednak wydać Leę za bogatego, choć znacznie od niej starszego mężczyznę. Zrozpaczony Chonen, pilny student kabały, zwraca się do o pomoc do ciemnych mocy, po czym pada martwy. W dniu ślubu w Leę wstępuje Dybuk – duch Chonena, który nie chce się rozstać z ukochaną. Sławny cadyk z Wielopola wypędza wprawdzie ducha, ale dziewczyna umiera. Dopiero teraz dusze kochanków mogą połączyć się na zawsze.

Michał Waszyński (urodzony jako Mosze Waks w 1904 r. syn ubogiego żydowskiego kowala) swoją przygodę z filmem zaczynał m.in. jako asystent Murnaua. Reżyserował przede wszystkim popularne w dwudziestoleciu komedie i melodramaty z wątkiem kryminalnym, które wyróżniały się ba tle ówczesnych produkcji wysokim poziomem artystycznym. Za Kult ciała został nagrodzony Złotym Medalem na Festiwalu Filmowym w Nicei. Odkrył wiele talentów aktorskich, w tym Mieczysławę Ćwiklińską. Do 1939 r. zrealizował 41 filmów fabularnych. Po wojnie, spędzonej w Związku Sowieckim, tworzył we Włoszech.

organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF “GAG”
współorganizator: Muzeum Podlaskie w Białymstoku – Oddział w Tykocinie
Kopia filmu pochodzi z kolekcji Filmoteki Narodowej

Galeria

vlcsnap-2015-08-06-13h18m48s65

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury