Polski Dzień Bluesa 2022

Białostocki Ośrodek Kultury i Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok zapraszają na tegoroczne obchody Polskiego Dnia Bluesa!

POLSKI DZIEŃ BLUESA 2022

16 września 2022
godz. 19:00 – odsłonięcie nowych tabliczek w Alei Bluesa
godz. 20:00 – koncert: JJ BAND + KAROLINA CYGONEK + MAREK RADULI / Klub Fama, ul. Legionowa 5
Bilety: 40 zł (przedsprzedaż), 50 zł (w dniu koncertu) – w kasach kina Forum i BOK/CLZ oraz na stronie bilety.bok.bialystok.pl

J.J. Band
Zespół z Jeleniej Góry w ciągu prawie 20 lat działalności zdobył miano jednej z najlepszych grup bluesowych w Polsce, a także szereg nagród festiwalowych. W 2003 roku nagrał swoją pierwszą płytę „Good Day For The Blues”, a rok później odbyła się premiera albumu „Searching For The Blues”. W roku 2010 ukazała się szczególna płyta „J.J. Band i Przyjaciele – Blues” z utworami Tadeusza Nalepy, nominowana do nagrody Fryderyka. Wszystkie trzy płyty zyskały miano „płyty roku” w ankiecie czytelników pisma „Twój Blues”. Dwukrotnie czytelnicy uznali też J.J. Band za zespół roku. Jacek „Jogi” Jaguś był gitarzystą bluesowym 2004, 2006, 2007, 2008 i 2009 roku, a Bartek Łęczycki – harmonijkarzem bluesowym 2005, 2006 i 2007 roku w Polsce według rankingu „Twojego Bluesa”.

Grupa występowała na najbardziej prestiżowych festiwalach bluesowych w Polsce obok polskich i zagranicznych wykonawców z najwyższej półki. J.J. Band to niewątpliwa uczta muzyczna, wielka radość grania i dobra zabawa. W 2010 roku skład zespołu zasiliła sekcja rytmiczna złożona z doświadczonych i uznanych na polskiej scenie bluesowej wrocławskich muzyków – Bartosza Niebieleckiego na perkusji i Andrzeja Stagraczyńskiego na basie.

Podczas koncertu można będzie usłyszeć przekrojowy materiał twórczości zespołu. Gośćmi specjalnymi będą: Karolina Cygonek – wokalistka bluesowa współpracująca z Jan Gałach Band oraz Marek Raduli – legenda polskiej gitary, jedna z najważniejszych postaci w historii polskiej muzyki rozrywkowej.

Skład zespołu:
Jacek Jaguś – wokal, gitara
Bartek Łęczycki – harmonijka ustna
Piotr Michalak – piano, hammond
Andrzej Stagraczyński – bas
Bartosz Niebielecki – perkusja

Polski Dzień Bluesa
16 września, w rocznicę urodzin B.B. Kinga, z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego w Polsce obchodzony jest Dzień Bluesa.
Na terenie całego kraju, w okolicach tej daty, organizowane są różnego rodzaju imprezy o charakterze bluesowym: koncerty, festiwale, wystawy plastyczne, radiowe audycje muzyczne, wspólne spotkania miłośników muzyki.

Aleja Bluesa
Rok 1978 był bardzo ważny dla środowiska bluesowego w Białymstoku. Był to rok pierwszych ogólnopolskich sukcesów Kasy Chorych oraz rok, w którym po raz pierwszy zorganizowano festiwal Jesień z Bluesem. Trzydziesta rocznica tych wydarzeń stała się pretekstem do ogłoszenia roku 2008 rokiem bluesa. Jednym z materialnych śladów obchodów tego święta jest pasaż łączący ulice Suraską i Legionową, nazwany Aleją Bluesa. W kamienne płyty układające się jak fortepianowe klawisze wmontowano pamiątkowe tablice z nazwiskami ludzi zasłużonych dla propagowania bluesa. Pierwsza uroczystość odbyła się 3 października 2008 roku.

Stolica Podlasia jako pierwsze miasto w Polsce zdecydowała się uhonorować w taki sposób ten gatunek muzyczny.
Stworzenie Alei Bluesa miało przypomnieć młodszemu pokoleniu o dokonaniach najważniejszych muzyków gatunku i zachęcić do poznawania ich twórczości. Blues to jednak nie tylko muzycy. To również cała grupa pasjonatów, propagatorów tego gatunku, którzy wiele lat życia poświęcili, zarażając innych miłością do bluesa. Wystarczy wspomnieć tu Marię Jurkowską, dziennikarkę radiowej Trójki, czy Witolda Frankiewicza, twórcę portalu Blues.pl i założyciela Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Aleja jest miejscem, gdzie uhonorowane zostały ich dokonania. Podsumowując: Aleja jest aleją ludzi, którzy bluesa kochali i kochają.


BOK Białostocki Ośrodek Kultury