Days for Dancing – podsumowanie projektu Tomasza Bazana

Podsumowanie projektu Tomasza Bazana: prezentacja filmu, spotkanie i rozmowa z artystą.

„Days for Dancing”, niezwykły projekt-performance Tomasza Bazana, odbył się na początku maja w białostockiej Galerii Arsenał. Został zrealizowany i zarejestrowany podczas trzech dni interakcji z artystą. Wszystko opierało się na spotkaniu. Tomasz Bazan tańczył dla odwiedzającej go osoby, realizując jej ideę, marzenie. W trakcie rozmowy ustalali wspólnie ramy i reguły wzajemnego pozostawania ze sobą, tańca czy po prostu rozmowy. Ważny był tutaj kontekst i tożsamość miejsca oraz osoby odwiedzającej, które kształtowały tę medytację.

Tym razem spotkamy się z artystą w większym gronie, obejrzymy zrealizowany przez Tomasza Bazana i Patrycję Płanik film i porozmawiamy o projekcie. To wyjątkowa okazja, aby poznać wrażenia osób, które uczestniczyły w tym niezwykłym przedsięwzięciu. Porozmawiamy o współczesnym tańcu, jego miejscu w sztuce oraz miejscu i roli odbiorcy/widza. Czy taniec się ogląda, czy go doświadcza? Kim jest performer, kim odbiorca i czy ma to znaczenie? Czy przestrzeń ma znaczenie? Być może dowiemy się też, czego doświadczał sam artysta podczas tych spotkań?
Rozmowę z artystą poprowadzi Natalia Wilk.

”DAYS FOR DANCING jest niezwykłym performancem Tomasza Bazana, ukazującym wartość tańca i spotkania zderzonego z konceptualną sztuką. Tancerz świadomie rezygnuje z kontekstu sceny, widowni aby bez bagażu dramaturgii, narracji i krytyki dokonać aktu artystycznego i szukać realnego kontaktu z człowiekiem. Performance Tomasza Bazana jest silnie oddziałującym aktem uświadomienia sobie tego, co stanie się, jeśli społeczeństwo wymaże artystę, sztukę z przestrzeni społecznej” – MARIA MARICK Zbąszyń 2013


BOK Białostocki Ośrodek Kultury