Festiwal ŻUBROFFKA, przy współpracy z festiwalami filmowymi w Szwecji (Uppsala International Short Film Festival) i Austrii (VIS Vienna Shorts), w ramach projektu Zaufaj Mi zapyta publiczność o zaufanie.
Zaufanie to podstawowe pojęcie, decydujące o relacjach międzyludzkich – prywatnych i społecznych. Jest też znaczącym i często używanym terminem w dzisiejszym świecie. Według kuratorów i koordynatorów filmowych, którzy przygotowali trzy specjalne programy filmowe i dyskusje, międzynarodowy projekt ma na celu zwrócenie uwagi na narastający problem braku zaufania, bo u jego źródeł leży przyczyna wielu innych problemów i kryzysów dzisiejszego świata.
Programy filmowe skupiają się na temacie Zaufania, a w zasadzie jego utraty wobec decydentów, elit i massmediów w Europie, którzy przestali być wiarygodni. W czasach dużej popularności ekstremizmów i szaleństwa medialnego, połączonego z brakiem rzetelnego systemu informacji, ludzie przestają wierzyć sobie nawzajem. Powstaje pytanie: jak i komu można ufać?
Spróbujemy przeanalizować i omówić kondycję zaufania i jego braku na przykładzie prezentowanych filmów, patrząc na to, w jaki sposób podchodzą do tematu filmowcy z całego świata.
Pokazy i spotkania odbyły się już w Wiedniu i Uppsali, teraz czas na Białystok.
Zaufaj mi: Pokolenia. Na rozdrożach
6.12.2017, godz. 11:00
Białystok / VI Liceum Ogólnokształcące – Czytelnia, ul. Warszawska 8
wstęp wolny
7.12.2017, godz. 18:00
Łomża / II Liceum Ogólnokształcące, Plac Kościuszki 3
wstęp wolny
Każde pokolenie rozumie świat na swój sposób – szczególnie młodsze generacje pragną dużych zmian. Dążenie do zmian i możliwość ich wprowadzania jest dokładnie tym, co czyni świat ekscytującym miejscem. Jest także jednak przyczyną wielu pytań i problemów do przedyskutowania, ale rzadko dostarcza prostych odpowiedzi.
Filmy wybrane do programu ilustrują różnice międzypokoleniowe, dotyczące kluczowych spraw rządzących naszym życiem i pokazują, że ostatecznie to zaufanie decyduje o możliwości rozmowy, wzajemnego zrozumienia lub też – co jest najtrudniejsze – zmianie.
Koordynatorzy: Tomasz Adamski, Krzysztof Sienkiewicz, Maciej Rant
Program:
Trzy rozmowy o życiu, Julia Staniszewska, Polska 2016, 25’
Picnic, Jure Pavlovic, Chorwacja 2015, 13’
My Dad, Marcus Armitage, Wielka Brytania 2014, 6’
Interior familia, Gerard Quinto, Esteve Soler, David Torras, Hiszpania 2014, 13’
Zaufaj mi: (Anty)autorytet: (Roz)czarowanie & (Nie)posłuszeństwo
6.12.2017, godz. 12:00
Białystok / Uniwersyteckie Centrum Kultury – Uniwersytet w Białymstoku, ul. Ciołkowskiego 1M
wstęp wolny
Czym jest autorytet? Czym jest nieposłuszeństwo? Jaki jest między nimi związek? Co dzieje się z naszym postrzeganiem świata, gdy granice są rozmyte, a autorytety kwestionowane? Komu możemy zaufać? Męski głos rozsądku jako głos autorytetu jest punktem wyjścia dla tego zestawu przewrotnych, humorystycznych filmów, które w taki czy inny sposób również starają się kwestionować, zdestabilizować lub podważyć ten autorytet.
Filmy w odważny sposób rozprawiają się z patriarchalizmem, kapitalizmem, duchowością, edukacją, seksualnością i pożądaniem, dociekając, czym są autorytety, nieposłuszeństwo i złudzenia.
Program we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmów Krótkometrażowych w Uppsali.
Kurator: Christoffer Olofsson
Program:
Hollow Coin, Frank Heath, USA 2016, 12’
Night Soil – Fake Paradise, Melanie Bonajo, Holandia/USA 2015, 32’
Gratis Punch, Katharina Cibulka, Eva Jiricka, Czechy 2006, 6’
Geef me’s ongelijk, Laura Hermanides, Holandia 2015, 27’
Audition, Lovisa Sirén, Szwecja 2015, 15’
Zaufaj mi: Fake News. Podrabianie rzeczywistości
7.12.2017, godz. 13:00
Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Świerkowa 20, C.02 – Mała Aula
wstęp wolny
Przewróć stronę, przełącz kanał, przewiń do dołu – wszędzie jest autoreklama. I jakie robi się z niej show! Nie uwierzycie własnym oczom. Nie powinniście. Przez połowę czasu nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak bardzo pozwalamy politykom, mediom czy filmowcom kształtować nasze postrzeganie rzeczywistości. Akceptujemy uproszczone wizje świata, uznając, że przedstawiają istotę rzeczy, prawdę. Cztery filmy w tym programie (są dosłownie najlepsze!) przybliżają zjawisko pogoni za sensacją i przeciążenia sensorycznego. To będzie WIELKIE. Zaufaj nam. (Diana Mereoiu)
Program przygotowano we współpracy z Niezależnym Festiwalem Filmów Krótkometrażowych w Wiedniu (VIS Vienna Independent Shorts Festival).
Kuratorzy: Daniel Ebner, Diana Mereoiu
Paneliści: Daniel Ebner, Diana Mereoiu (Vienna Shorts), Sigrid Hadenius (Uppsala International Short Film Festival), Tomasz Adamski (MFFK ŻUBROFFKA)
Prowadzenie: Zofia Jaroszuk
Program:
Journal animé, Donato Sansone, Francja 2016, 4’30”
Green Screen Gringo, Douwe Dijkstra, Brazylia/Holandia 2016, 15’51”
Redemption, Miguel Gomes, Portugalia/Francja/Włochy/Niemcy 2013, 26’
Citizen Cam, Jérôme Scemla, Izrael 1999, 26’