Psychoanalityczne Spotkania Filmowe: Aida

Psychoanalityczne Spotkania Filmowe „W głębi” wracają do kina Forum!

W ramach najbliższego pokazu zaprezentujemy premierowo film “AIDA” – wstrząsającą, chwytającą za gardło, poruszającą do głębi opowieść o samotności ofiary!

AIDA

17 września 2021, godz. 19:00
kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 16 zł / normalny, 13 zł / specjalny bilet „Rodzinny”: min. 3 os. – w kasie kina i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Gościem spotkania (online) będzie Wiola Rebecka – psychoanalityczka IPA Women’s Institute Therapy Center NYC, członkini Women Chapter International, współpracowniczka Kosovo Rehabilitation Center Torture Victims, autorka książki “Rape: A History of Shame, diary of the survivors”.

Spotkanie poprowadzi Iza Trybus – psychoterapeutka psychoanalityczna Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.

AIDA
reżyseria: Jasmila Žbanić
Występują: Jasna Duričić, Raymond Thiry, Reinout Bussemaker, Johan Heldenbergh
Polska, Niemcy, Francja, Holandia, Norwegia, Austria, Turcja, Rumunia, Bośnia i Hercegowina, 2020, 101′

To był szok, który nauczył nas, że świat może wywrócić się do góry nogami w ciągu jednej chwili. Życie jest kruche. System jest kruchy. To poczucie stale mi towarzyszy. – mówi Jasmila Žbanić, reżyserka nominowanej do Oscara, pokazywanej w Konkursie Festiwalu w Wenecji „Aidy”. Podobnie jak w głośnej, nagrodzonej przed laty Złotym Niedźwiedziem na Berlinale „Grbavicy”, również i w swoim najnowszym filmie Žbanić podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii. A dokładnie masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych.

Ale ta wojna jest inna, bo widziana oczami kobiet: reżyserki i jej tytułowej bohaterki, tłumaczki, desperacko próbującej nazwać i powstrzymać wydarzenia, których grozy nikt nie chce przyjąć do wiadomości. Aida (warta wszystkich nagród, wybitna kreacja Jasny Đuričić) pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie.

Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów. Opowieść Žbanić ma tak ogromną siłę również dlatego, że okazuje się do szpiku kości współczesna. Jej scenariusz, w którym główną rolę odgrywa bezradność ofiar, cynizm sprawców, słabość instytucji i obojętność świata, powtarza się coraz częściej, coraz intensywniej wszyscy odczuwamy głód solidarności.

Warto dodać, że znaczący wkład w koprodukowaną przez kilka państw „Aidę” mają także polscy członkowie ekipy: muzykę skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz („Szarlatan”, „Obywatel Jones”), zmontował ją Jarosław Kamiński („Zimna wojna”, „Śniegu już nigdy nie będzie”), nad kostiumami pracowała Małgorzata Karpiuk („Ślepnąc od świateł”), a polską producentką „Aidy” jest Ewa Puszczyńska, która stoi m.in. za oscarowymi sukcesami „Idy” i „Zimnej wojny”.

Zachęcamy do wspólnego oglądania filmu, połączonego z praktykowaniem psychoanalitycznego sposobu myślenia o kinie. Ideą cyklu jest przybliżenie odbiorcom założeń myślenia psychoanalitycznego i zachęcenie do odkrywania go w obszarze sztuki jaką jest film. Poprzez udział prelegentów z różnych dziedzin i dyskusje, proponujemy przyjrzenie się filmowi nie tylko jako dziełu, ale także analizę ukrytych w nim głębi, znaczeń i zależności. Chcemy uczynić wspólne spotkania i dyskusje okazją do przemyśleń na temat ludzkiej natury, relacji interpersonalnych i kondycji psychologicznej człowieka.

Cykl Psychoanalitycznych Spotkań Filmowych „W głębi” to wynik współpracy działającego przy Białostockim Ośrodku Kultury DKF-u „GAG” z Izabelą Trybus i Sebastianem Kiercelem, psychoterapeutami pracującymi w nurcie psychoanalitycznym. Spotkanie odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.

Podlaskie Koło PTPP na FB

 


BOK Białostocki Ośrodek Kultury