Rafał Grzenia i Maciej Moskwa: O wojnie i rewolucji w Syrii

Zapraszamy na spotkanie w ramach 7. Festiwalu Kultur i Podróży “Ciekawi Świata”!

Rafał Grzenia i Maciej Moskwa: O wojnie i rewolucji w Syrii

22 października 2017, godz. 16.30
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 10 zł – do kupienia w kasie kina Forum, kasie BOK/CLZ (ul. Warszawska 19) i online: www.bilety.bok.bialystok.pl

Między styczniem i kwietniem 2013 roku Rafał Grzenia podróżował po wojennej Syrii (Aleppo, prowincje Hama i Idlib), zbierając razem z fotografem Maciejem Moskwą materiał do książki. W kolejnych latach kilkakrotnie jeździli do Turcji, tym razem do uchodźców żyjących na pograniczu, w tym pod oblężone Kobani. Kolekcjonowali ludzkie historie, by zrozumieć mechanizmy stojące za syryjską rebelią i wojną, świadkowali nieudanej próbie powstania zrewoltowanej Nowej Syrii.

Podczas spotkania Rafał Grzenia i Maciej Moskwa opowiedzą o rewolucyjnym pokoleniu arabskiej wiosny i jego klęsce, o narodzinach ekstremizmu islamskiego, o początkach wielkiej wędrówki uchodźców do Europy oraz o pracy reportera w wojennej Syrii.

Za tło opowieści posłużą zdjęcia Macieja Moskwy oraz fragmenty książki „Sura”, która poprzez kilkadziesiąt miniatur reportażowych i fotografii próbuje pokazać indywidualny wymiar antyrządowej rewolucji – ludzkie marzenia, resentymenty, entuzjazm, emocje, lęki, prywatne zwycięstwa i porażki.

Rafał Grzenia (ur. 1977) – literaturoznawca, pisarz, członek kolektywu dziennikarskiego Dziennikarze Wędrowni. Na przełomie 2012 i 2013 roku czterokrotnie odwiedził wojenną Syrię, w 2014 wizytował tureckie pogranicze z Syrią i zajmował się tematem syryjskich uchodźców. Współautor książki „Sura”, aktualnie pracuje nad kolejną książką o syryjskim pokoleniu rewolucyjnym.
Więcej:
przeswit.com
facebook.com/przeswit/

Maciej Moskwa (ur. 1982) – fotograf kolektywu TESTIGO Documentary. Autor wystaw grupowych i indywidualnych. Zwiedził ze swoim aparatem cztery kontynenty, jego zdjęcia były publikowane na łamach magazynu “Poznaj Świat” i “Gazety Wyborczej”. Jest jednym z autorów zdjęć do przewodnika “Wisła – 1047 tajemnic”. Wielokrotnie nagradzany (m.in. Zdjęcie Roku Grand Press Photo 2015, Grand Prix Gdańsk Press Photo 2015, Zdjęcie Roku BZ WBK Press FOTO 2014 – Syria, I nagroda w konkursie Gdańsk Press Photo 2009, 2011 i 2013 w kategorii fotografia spoza regionu). Finalista Grand Press Photo 2013, PUOT 2013 oraz Manuel Rivera Ortiz Grant za zdjęcia z wojny w Syrii. Lubi czarno-białą fotografię, perskie dywany i kawę z kardamonem.

cały program festiwalu


BOK Białostocki Ośrodek Kultury