Refleksje z Ameryki Południowej

Robert Jan Panek

Urodził się 21.05.1933 roku w Staszowie (woj. świętokrzyskie). W tym roku obchodził swoje 80-te urodziny. Z tej okazji Białostocki Ośrodek Kultury chce podziękować Panu Robertowi za 80 lat pięknej podróży przez życie oraz za niespotykaną energię do ludzi i świata.

Ojciec Pana Roberta był naczelnikiem miejscowej Straży Pożarnej. Od dziecka miał bliski kontakt z muzyką. Brat Kazimierz uczył się gry na skrzypcach, więc przy nim osłuchiwał się z muzyką.
W wieku 14 lat rozpoczął naukę muzyki jako elew orkiestry wojskowej w Szczecinie. Równocześnie uczęszczał do średniej szkoły muzycznej. Uczył się gry na werblu, wiolonczeli i klarnecie.
Ukończył Oficerską Szkołę dla Kapelmistrzów Wojskowych w Warszawie.. W 1957 roku otrzymał dyplom ukończenia Państwowego Liceum Muzycznego w Warszawie w klasie klarnetu oraz w klasie dyrygentury. Studia muzyczne ukończył w PWSM w Warszawie u prof. L. Kurkiewicza w 1962 roku. Od tego roku był przez wiele lat muzykiem POS i nauczycielem szkół muzycznych w Białymstoku. Lata 1964 – 65 spędził na Kubie, gdzie organizował państwowe szkolnictwo muzyczne. Po powrocie do kraju zorganizował i prowadził orkiestrę w resorcie MSW. W latach 60-tych i 80-tych pracował jako muzyk na kontraktach zagranicznych gdzie dyrygował koncertowymi orkiestrami m.in. na Kubie, w Nikaragui, Kostaryce, Hondurasie, Panamie i Wenezueli, a przez 18 miesięcy był szefem ponad stuosobowej reprezentacyjnej orkiestry armii nikaraguańskiej w Managui. Koncertował też w wielu krajach europejskich. Jego kompozycje wykonywane są na dworach królewskich w Sztokholmie i Madrycie. Komponowaniu poświęcił się mając w swoim dorobku twórczym wiele utworów na orkiestrę dętą, zespoły kameralne, orkiestrę symfoniczną (m.in. Koncert na klarnet, Concertino na głos i orkiestrę smyczkową, Sinfonietę na 2 flety i orkiestrę smyczkową “Pałac Branickich”, Suitę tańców kubańskich), pieśni na głos z towarzyszeniem fortepianu oraz wiele solowych utworów instrumentalnych. III Kwartet Smyczkowy Roberta Panka był wykonany podczas EXPO`92 w Sevilli. Partytura tego utworu została wręczona Królowej Hiszpanii – Zofii. Dyrygował koncertami muzyki polskiej w Paryżu i Valencji. Jest członkiem Światowego Stowarzyszenia Dyrygentów Orkiestr Dętych i z tego tytułu uczestniczył w przygotowaniu oprawy muzycznej Igrzysk Olimpijskich w Atlancie.

Robert Jan Panek jest laureatem wielu konkursów muzycznych m.in. CAMAGÜEY SON – Kuba`65, NOTA DE ORO – Managua`88, EXPO`92 w Hiszpanii, na hejnał Białegostoku – `96. Od wielu lat współpracuje ze Staszowskim Towarzystwem Kulturalnym. Publikuje w „Gońcu Staszowskim” i „Gazecie Współczesnej” felietony i wspomnienia z licznych zagranicznych wojaży. Zajmuje się też poezją. Początkowo pisał „do szuflady”, ale będąc w Nikaragui zaczął publikować w prasie swoje wiersze pisane po hiszpańsku. W 1993 roku wydał pierwszy tomik poezji pt. „Pęknięte lustro”. Obecnie Robert Jan Panek pracuje nad wydaniem autobiograficznej książki pt. „Z batutą przez świat”.

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii z Ameryki Południowej autorstwa Roberta Panka.

Galeria

DSC_0017_m DSC_0016_m DSC_0100_m DSC_0069_m DSC_0057_m DSC_0073_m DSC_0154_m Kopia_tramping_0344_m Kopia_tramping_0352_m Kopia_tramping_0432_m

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury