Sąsiedzi wyjechali do Treblinki – promocja katalogu i dyskusja

W ramach festiwalu Wschód Kultury / Inny wymiar zapraszamy na promocję katalogu i dyskusję poświęconą wystawie “Sąsiedzi wyjechali do Treblinki”

3 września 2017, 18:30
Białostocki Ośrodek Kultury / Centrum im. Ludwika Zamenhofa. ul. Warszawska 19
wstęp wolny

Goście: Jacek Witold Leociak, Anda Rottenberg, Ewa Rogalewska, Krzysztof Godlewski
Prowadząca: Katarzyna Sztop-Rutkowska

Wystawę „Sąsiedzi wyjechali do Treblinki” trudno pozostawić bez komentarza, dlatego zapraszamy do udziału w panelu dyskusyjnym przez nią wywołanym. Głos zabiorą m.in.: prof. Jacek Witold Leociak, literaturoznawca, badacz świadectw Zagłady; Anda Rottenberg, historyk sztuki, kuratorka i kustoszka; dr Ewa Rogalewska, historyk, autorka publikacji o białostockim getcie oraz Krzysztof Godlewski, prywatny przedsiębiorca, któremu duchy wymordowanych żydowskich sąsiadów, odebrały spokój do tego stopnia, że zajął się przywracaniem pamięci o nich.

Panel poprowadzi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, socjolożka, inicjatorka wielu działań naukowych i społecznych dotyczących polsko-żydowskich relacji. Zachęca zainteresowanych do wzięcia udziału w dyskusji:
– Nie jest oczywiste na ile pamięć i niepamięć o żydowskich mieszkańcach wpływa na naszą percepcję przeszłości i na naszą tożsamość. Można prowokacyjnie zapytać: czy pamięć ta jest nam współczesnym potrzebna? Jeśli tak, jakim językiem o niej mówić? Na ile sztuka, literatura czy nauka może być dla nas pomocna w konfrontowaniu się z “nagłym” zniknięciem niekiedy większości sąsiadów? Jak upamiętniać ich przeszłą obecność, by nie wpaść w pułapkę sentymentalizmu i zbytnich uproszczeń? Na te i inne pytania będziemy odpowiadać w czasie panelu.

Dyskusja połączona będzie z promocją katalogu, w którym wypowiadają się, wszyscy artyści biorący udział w wystawie. Opublikowane w nim także zostaną autorskie teksty Anety Prymaki-Oniszk – dziennikarki, Katarzyny Sztop- Rutkowskiej – socjolożki i Wiesława Wróbla – historyka.

Zaproszeni paneliści:

Prof. Jacek Witold Leociak
Literaturoznawca, kierownik Zespołu Badań nad Literaturą Zagłady w Instytucie Badań Literackich PAN, autor książek dotyczących Holokaustu, opisujących traumę ofiar i świadków, a także analizujących relacje sprawców. Za publikację „Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście” w 2003 roku otrzymał Nagrodę im. Jerzego Giedroycia.

Anda Rottenberg
Historyk sztuki, kuratorka wystaw, kustosz polskich pawilonów sztuki na międzynarodowych prezentacjach (m.in. na biennale w Wenecji, w Stambule), wieloletnia dyrektorka Państwowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, laureatka wielu nagród artystycznych i państwowych, autorka znakomitych publikacji o sztuce. W 2009 roku wydała autobiografię pt. „Bardzo proszę” (nominowaną do Nagrody Nike), będącą osobistym zapisem historii rodziny, w której przeplatają się wątki żydowskie, rosyjskie i polskie.

Dr Ewa Rogalewska
Historyk, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku, kuratorka wystaw historycznych dotyczących Podlasia, autorka książki „Getto białostockie. Doświadczenie Zagłady – świadectwa literatury i życia”, współautorka publikacji „Kres świata białostockich Żydów”.

Krzysztof Godlewski
Sinolog i przedsiębiorca, inicjator wielu działań upamiętniających białostockich Żydów, w tym projektu „Sąsiedzi wyjechali do Treblinki”, tłumacz książki Rafaela Rajznera, “Losy nieopowiedziane. Zagłada Żydów białostockich 1939-1945”.

Katarzyna Sztop-Rutkowska (prowadząca)
Socjolożka Uniwersytetu w Białymstoku, prezeska Fundacji Laboratorium Badań i Działań Społecznych “SocLab”, autorka publikacji na temat relacji polsko-żydowskich, m.in. monografii „Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku”, inicjatorka działań społecznych związanych z pamięcią o białostockich Żydach i nieformalnych obchodów powstania w getcie białostockim.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK, Białostocki Ośrodek Kultury

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Białostockiego Ośrodka Kultury. Projekt jest realizowany w ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar.

Organizatorzy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowe Centrum Kultury
Kultura Dostępna
Miasto Białystok
Białostocki Ośrodek Kultury

Patronat Honorowy:
Prezydent Miasta Białegostoku
Ambasada Republiki Armenii

Patroni medialni:
O.pl
Gazeta Wyborcza
Kurier Poranny
BiałystokOnline.pl
Polskie Radio Białystok
Wyborcza.pl
BIA24.pl

 

Galeria

2017-09-02_sasiedzi_natalia-kalina-08 2017-09-02_sasiedzi_natalia-kalina-13 2017-09-02_sasiedzi_natalia-kalina-14 2017-09-02_sasiedzi_natalia-kalina-15 2017-09-02_sasiedzi_natalia-kalina-16 2017-09-02_sasiedzi_natalia-kalina-18 2017-09-02_sasiedzi_natalia-kalina-20 2017-09-02_sasiedzi_natalia-kalina-21 2017-09-02_sasiedzi_natalia-kalina-23 2017-09-02_sasiedzi_natalia-kalina-24 2017-09-02_sasiedzi_natalia-kalina-25 2017-09-02_sasiedzi_natalia-kalina-28

BOK Białostocki Ośrodek Kultury