Serce dla Polski. Karolina Kaczorowska – film oraz spotkanie

Z okazji 103. rocznicy urodzin Ryszarda Kaczorowskiego Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na pokaz filmu

SERCE DLA POLSKI. KAROLINA KACZOROWSKA oraz spotkanie z reżyserką Jadwigą Nowakowską i prof. Adamem Czesławem Dobrońskim

27 listopada 2022, godz. 16:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Wydarzenie objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku

Film o Karolinie Kaczorowskiej – nauczycielce i działaczce emigracyjnej. W latach 1989-1990 pierwszej damie Polski, żonie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Karolina Kaczorowska z domu Mariampolska urodziła się 26 września 1930 roku w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk na Ukrainie). Po zajęciu przez wojska sowieckie wschodniej części II RP, została w 1940 roku wraz z rodziną wywieziona na Syberię. Związek Sowiecki opuściła wraz z Armią Andersa, której żołnierzami byli jej ojciec, brat i przyszły mąż Ryszard Kaczorowski.

Podobnie jak wiele polskich dzieci poprzez Iran trafiła do Ugandy, do obozu dla polskich uchodźców w osadzie Koja, gdzie uczęszczała do polskiej szkoły. Pozostała tam do 1948 roku. Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii ukończyła studia na Uniwersytecie w Londynie. Pracowała następnie jako nauczycielka, poświęciła się również działalności w harcerstwie polskim na uchodźstwie i przy tej okazji poznała przyszłego męża, za którego wyszła za mąż w 1952 roku. Mieli dwoje dzieci: Alicję i Jadwigę Jagodę, doczekali się również pięciorga wnuków.

U boku męża aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym polskiej emigracji, zaangażowana była m.in. w działalność charytatywną Zjednoczenia Polek w Wielkiej Brytanii. 19 lipca 1989 roku, w momencie gdy Ryszard Kaczorowski objął urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie, została Pierwszą Damą na Uchodźstwie. Jako ostatnia pełniła tę rolę, bo półtora roku później, w grudniu 1990 roku Ryszard Kaczorowski przekazał insygnia prezydenckie wybranemu w pierwszych demokratycznych wyborach na ten urząd Lechowi Wałęsie.

10 kwietnia 2010 roku razem z mężem miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, jednak z powodu choroby zrezygnowała z uczestnictwa w uroczystościach. Jej mąż zginął podczas lotu do Smoleńska. W 2012 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zmarła 21 sierpnia 2021 r. w Londynie.
(źródło: polonia.tvp.pl)


BOK Białostocki Ośrodek Kultury