Zapraszamy na wystawę pokonkursową Konkursu Fotograficznego Ogólnopolskiego Przeglądu Fotografii Współczesnej
„Sposoby widzenia”
wernisaż: 22 września 2022, 18:00
foyer Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny
wystawę można zwiedzać do 16 października 2022 w godz. 14:00-20:00
w wystawie pokonkursowej wezmą udział: Konrad Dobrucki, Piotr Dras, Patryk Janota, Kamila Kowalska, Marcin Makarski, Zuzanna Melka, Daria Mielcarzewicz, Jakub Sosnowski, Agata Walinowicz, Sandra Wróblewska, Anna Maria Zuzela
Werdykt jury w składzie:
Joanna Kinowska, Agnieszka Pilecka, Maciej Dakowicz:
Obejrzeliśmy setki zgłoszeń – zdjęć pojedynczych, serii, tematów ważnych i po prostu ładnych ujęć. Zaskakujące, ile unikalnych sposobów widzenia trafiło do konkursu. Cieszymy się ogromnie, że zgłaszające się osoby eksperymentują, poszukują, przesuwają granice. Ciągle na nowo.
Najciekawsze prace trafiają na wystawę. Możecie Państwo sami rozejrzeć się i zainspirować. Naszą uwagę przykuły głównie serie zdjęć – opowieści wyrastające poza pojedynczy kadr. Są tu historie osobiste, momenty ulotne: dostrzegania padającego promienia światła, chlupotu wody, wiejącego wiatru. Są też sprawy poważne i uniwersalne, dotyczące nas jako ogółu, i niepokojące. Jest nasze uwikłanie w historie rodzinne, ale i aktualną sytuację polityczną. Jest sporo zachwytów przestrzenią wokół nas, a wszystko co wybraliśmy – zaintrygowało nas – sposobem ujęcia, podania, wrażliwością i doborem środków. Gratulujemy Autorom i Autorkom!
Drżenia
Nagrodę w kategorii „Drżenia” otrzymuje Krzysztof Płonka za cykl „Hedoria”
W serii zdjęć widzimy przede wszystkim napięcie, niepokojące momenty. Intrygujące punkty widzenia i pewnego rodzaju niepokój. Odczytujemy tę serię jako komentarz do najzwyklejszej codzienności i znajdowanych w niej pęknięć. Jest tu sporo niepokornej młodości i eksperymentów, przesuwania i oswajania, ścierania się drobnych chwil z oczekiwaniami. Wspaniałe i niejednoznaczne kadry. Po prostu świetna i inspirująca robota!
Cykl fotograficzny: Grand Prix
Marcin Urbanowicz za cykl „Prowincja”
Cykl fotograficzny autorstwa Marcina Urbanowicza ujął nas swoją spójnością i przekazem. Widzimy fragment „Prowincji” – miejsc dobrze nam znanych, mijanych bezwiednie, miejsc zapomnianych. Autor postawił je w centrum swojej uwagi. Przygląda się im uważnie, długo i wnikliwie. Otrzymujemy w efekcie wysmakowane kadry najzwyklejszych miejsc. Trochę śmieszące miejsca, trochę nostalgiczne. Wiele też dowiadujemy się o sobie i o naszym kraju, wspólnej przestrzeni. Jacy jesteśmy na co dzień? Z pewnością po przyjrzeniu się temu cyklowi przy następnej podróży poprzez prowincje, małe miasteczka będziemy wszyscy uważnie wypatrywać tych wspaniałych niedocenionych miejsc.
Cykl fotograficzny: Wyróżnienie
Łukasz Rutkowski za cykl „Historie zmyślone”
Cykl czarno-białych kadrów autorstwa Łukasza Rutkowskiego „Historie zmyślone” opowiada bardzo cichą i zwykłą historię dorastania. Nie ma tu oczywistości, żadnych konkretnych wydarzeń. Są raczej zatrzymane wspomnienia. I są one na tyle uniwersalne, że każdy widz ma szansę odczytać je i poczuć po swojemu. Czy przypomina się nasze dzieciństwo? Czy naszego młodszego rodzeństwa, a może już naszych dzieci? Szczególnie wart wyróżnienia jest przemyślany sposób kadrowania. Obniżenie perspektywy, posłużenie się dłuższym czasem naświetlania wspaniale przenosi nas do „sposobu widzenia” młodej osoby.
Zdjęcie pojedyncze: Grand Prix
Patrycja Szewczyk
Fotografię, która wygrywa w kategorii ‘Zdjęcie pojedyncze’ jury wyłoniło z kategorii „Drżenia”. Tak bardzo wyróżniająca się na tle wszystkich zgłoszeń fotografia potrzebowała specjalnego miejsca. Mamy do czynienia z przewrotnym portretem. Nie skupiamy się na twarzy, bo ta obrócona jest do nas tyłem, lecz na ubiorze i sposobie upięcia włosów. Przewrotność polega na zmianie kontekstu – zamiast zdjęcia eleganckiego, „wyjściowego” i wystrojonego – idealnego do albumu lub dokumentów, mamy anonimową postać. Zdjęcie intryguje, pozwala się zatrzymać, by poszukać rozwiązania tej zagadki. Co przeżywa portretowana osoba, dlaczego się schowała, co mówi nam jej ubranie?
Zdjęcie pojedyncze: Wyróżnienie
Aleksander Zawada
W wyróżnionym zdjęciu pojedynczym ujmuje nas przede wszystkim kompozycja oraz kolory. Podpatrzona sytuacja, klatka uliczna, złapana w przedłużonym momencie. Stan oczekiwania, zamyślenia, zatrzymania. A to wszystko dzieje się w idealnej kompozycji i kolorach, jakby zaaranżowanych specjalnie. Świetne oko i cierpliwość!
Członkowie jury:
Joanna Kinowska
Z wykształcenia historyczka sztuki. Pracuje w Służewskim Domu Kultury. Wykładowczyni Akademii Fotografii (historia fotografii). Niezależna kuratorka wystaw fotograficznych, edytorka książek fotograficznych, wykładowczyni Akademii Fotografii, założycielka „Miejsca Fotografii”, autorka tekstów na tematy fotografii, współpracuje m.in. z „Przekrojem”, „Digital Camera Polska”, Fotopolis.pl, jurorka konkursów fotograficznych (m.in.: Grand Press Photo, BZ WBK Press Photo, Fotoreporter Roku), recenzentka podczas przeglądów portfolio (m.in. Miesiąc Fotografii w Krakowie, Fotofestiwal w Łodzi). Współorganizatorka konkursu Fotograficzna Publikacja Roku. Prowadzi autorskie warsztaty dla profesjonalistów „Myślenie fotografią”.
miejscefotografii.blogspot.com
fotopublikacja.pl
Agnieszka Pilecka
Silna presja fotograficzno-malarska w rodzinie artystycznej skłoniła ją do podjęcia nauki w dziedzinie odmiennej fotografii. Ukończyła biologię i także w tej dziedzinie realizuje się zawodowo. Członkini Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. Fotografia jest dla niej dziedziną pozwalającą na poszukiwanie emocji i zapisywanie otaczającego piękna oraz służy poznawaniu ludzi.
pilecka.pl
Maciej Dakowicz
Fotograf, podróżnik i edukator. Autor albumu Cardiff After Dark. Jego zdjęcia były nagradzane w konkursach i szeroko publikowane w mediach, pokazywane na wystawach i festiwalach fotografii. Od dziesięciu lat regularnie organizuje i prowadzi wyjazdowe warsztaty fotografii ulicznej, głównie w Azji. Ambasador marki FujiFilm i członek kolektywu UP Photographers.
maciejdakowicz.com
partner wydarzenia: Centrum Druku Futura