Sputnik nad Białymstokiem

Kino Forum zaprasza na Sputnik nad Białymstokiem. Po raz kolejny gościć będziemy najlepsze rosyjskie produkcje filmowe minionego sezonu prezentowane w ramach festiwalu “Sputnik nad Polską”.
W programie tegorocznego cyklu pokażemy 8 różnorodnych stylistycznie najnowszych rosyjskich filmów.

Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” odbywa się w Warszawie od 2007 roku, kiedy to jego pomysłodawcy i organizatorzy (Fundacja WSPIERAM, Europejska Agencja Reklamowa i firma dystrybucyjna 35 mm) stwierdzili wyraźnie odczuwalny w kraju nad Wisłą brak kina rosyjskiego. Zainteresowanie widzów pierwszą edycją festiwalu było ogromne i dlatego każdej jesieni odbywa się w stolicy wielkie święto rosyjskiej kinematografii. Cel Festiwalu to zaprezentowanie jak najszerszej publiczności największych osiągnięć rosyjskiej sztuki filmowej, nie tylko docenionych już arcydzieł mistrzów kina rosyjskiego (i radzieckiego), ale także produkcji młodego pokolenia reżyserów. Wybrane filmy od kilku lat prezentowane są również w kinach całej Polski, w tym w białostockim kinie Forum. Białostockim organizatorem imprezy jest Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”.

Zapraszamy także na swego rodzaju rozwinięcie i dopełnienie programu SPUTNIKA NAD POLSKĄ – pokazy filmów “Dowłatow” Aleksieja Germana jr – epickiego, intelektualnego kina historycznego, które opowiada kilka dni z życia wybitnego rosyjskiego pisarza Siergieja Dowłatowa oraz “Ajka” w reżyserii Siergieja Dworcewoja z wybitną kreacją Samali Jesljamowej, która otrzymała za swoją rolę Nagrodę dla Najlepszej Aktorki na tegorocznym MFF w Cannes!

SPUTNIK NAD BIAŁYMSTOKIEM

1-7 lutego 2019
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet na pokazy w ramach SPUTNIK NAD BIAŁYMSTOKIEM – 14 zł, karnet 96 zł* – w kasie kina Forum i na stronie bilety.bok.bialystok.pl
*nie dotyczy pokazów filmów “Dowłatow” i “Ajka”

Harmonogram pokazów:

1 lutego

16:00 AJKA
(Rosja, Niemcy, Polska Kazachstan, Chiny, 100′, bilet 16 zł, specjalny bilet “rodzinny”: min. 3 os./13 zł od os.)

18:00 Sputnik nad Białymstokiem: SERCE ŚWIATA
(Rosja, 120′, bilet 14 zł, karnet 96 zł)

2 lutego

16:30 Sputnik nad Białymstokiem: LILI
(Rosja, 84′, bilet 14 zł, karnet 96 zł)

18:15 Sputnik nad Białymstokiem: PODRZUTKI
(Rosja, 95′, bilet 14 zł, karnet 96 zł)

3 lutego

16:00 DOWŁATOW
(Rosja, 126′, bilet 16 zł, specjalny bilet “rodzinny”: min. 3 os./13 zł od os.)

18:30 Sputnik nad Białymstokiem: DWOJE
(Rosja, 94′, bilet 14 zł, karnet 96 zł)

4 lutego

16:00 DOWŁATOW
(Rosja, 126′, bilet 16 zł, specjalny bilet “rodzinny”: min. 3 os./13 zł od os.)

18:15 Sputnik nad Białymstokiem: LEGENDA O KOŁOWRACIE
(Rosja, 117′, bilet 14 zł, karnet 96 zł)

5 lutego

16:00 DOWŁATOW
(Rosja, 126′, bilet 16 zł, specjalny bilet “rodzinny”: min. 3 os./13 zł od os.)

18:15 Sputnik nad Białymstokiem: SŁONIE MOGĄ W PIŁKĘ GRAĆ
(Rosja, 105′, bilet 14 zł, karnet 96 zł)

6 lutego

16:00 DOWŁATOW
(Rosja, 126′, bilet 16 zł, specjalny bilet “rodzinny”: min. 3 os./13 zł od os.)

18:30 Sputnik nad Białymstokiem: NIECH BĘDZIE LIZA
(Rosja, 85′, bilet 14 zł, karnet 96 zł)

7 lutego

16:00 AJKA
(Rosja, Niemcy, Polska Kazachstan, Chiny, 100′, bilet 16 zł, specjalny bilet “rodzinny”: min. 3 os. -13 zł od os.)

18:30 Sputnik nad Białymstokiem: ANIMATOR
(Rosja, 94′, bilet 14 zł, karnet 96 zł)

 

Opisy filmów:

Serce świata
dramat, Rosja 2018, 120′
reż. Natalia Mieszczaninowa
obsada: Stiepan Diewonin, Dmitrij Podnozow, Jana Sekste, Witia Owodkow, Jewgienij Sytyj, Jekaterina Wasiljewa

Nagrody:
2018 – Grand Prix Nagroda Gildii Krytyków i Znawców Filmowych na Festiwalu Kinotwr w Soczi

W centrum fabuły znajduje się ośrodek szkoleniowy dla psów myśliwskich, funkcjonujący na własnych i prostych zasadach. Miejsce unikalne, obnażające wewnętrzny świat głównego bohatera Jegora, któremu o wiele łatwiej jest okazywać czułość i troskę zwierzętom niż ludziom.
Reżyserka „Kombinatu nadzieja”, współautorka scenariusza do „Arytmii” po raz kolejny stworzyła obraz, który przekonuje niezwykłą wiarygodnością postaci i dialogów. Natalia Mieszczaninowa, wywodząca się z dokumentalistyki, doskonale wie, jak zachowują się i rozmawiają prawdziwi ludzie. To dokumentalne podejście sprawia, że przeżycia zupełnie obcych osób widz szybko odbiera jak własne.

Lili
dramat, Rosja 2018, 84′
reż. Anton Czyżykow, Ilja Czyżykow
obsada: Olimpia Iwlewa, Ilja Małakow, Siergiej Gazarow, Julia Sierina, Iwan Jefremow, Anżeła Korabliowa

W życiu Lili, artystki objazdowego cyrku, nieoczekiwanie pojawia się pierwsza miłość. Zakochuje się ona w miejscowym mechaniku maszyn rolniczych, dwudziestopięcioletnim Lioni. Miłosne i życiowe perypetie bohaterów są ściśle związane z życiem cyrku.

Podrzutki
dramat, Rosja 2018, 95′
reż. Iwan I. Twierdowskij
obsada: Denis Własienko, Anna Slu, Danił Stiekłow, Paweł Czynariow, Vilma Kutavičiūtė, Aleksandra Ursulak

Nagrody:
2018 – Specjalne Wyróżnienie na MFF w Karlowych Warach; Nagroda dla najlepszej aktorki (Anna Slu), Nagroda dla najlepszego operatora

Iwan I. Twierdowski, reżyser „Klasy specjalnej” i „Zoologii”, jest jednym z najbardziej wyrazistych i oryginalnych młodych rosyjskich twórców. „Podrzutki” to swego rodzaju fantasmagoria we współczesnych realiach. Krytycy opisują film jako szyderczą przypowieść o korupcji sądów i bezkarności służb mundurowych, komiks, dystopię i karykaturę rzeczywistości.
Film opowiada o młodym chłopaku, który cierpi na rzadko spotykaną chorobę, a porzucony po urodzeniu przez matkę, całe życie spędził w domu dziecka. Kobieta niespodziewanie zabiera go do Moskwy, gdzie chłopak, wbrew woli, trafia wprost do zorganizowanej grupy przestępczej.

 

Legenda o Kołowracie
historyczny/fantastyka, Rosja 2017, 117′
reż. Dżanik Fajzijew, Iwan Szurchowiecki
obsada: Ilja Małakow, Aleksandr Coj, Aleksandr Iljin junior, Julia Chłynina, Timofiej Tribuncew, Aleksie Sierebriakow

Głośna produkcja fantasy, która przenosi widzów do XIII-wiecznej, rozdrobnionej Rusi, wkrótce mającej paść na kolana przed władcą Złotej Ordy, Batu-chanem. Na spalonej ziemi zbroczonej krwią agresor nie spotyka większego oporu, oprócz jednego wojownika, który rzuca mu wyzwanie. Riazański rycerz Jewpatij Kołowrat staje na czele drużyny śmiałków, aby zemścić się za śmierć ukochanej i cierpienia ojczystej ziemi.

Dwoje
dramat, Rosja 2018, 94′
reż. Timofiej Żałnin
obsada: Tatiana Połosina, Anton Momot, Andriej Szczepoczkin, Aleksandra Mariejewa

Nagrody:
2018 – Dla najlepszego debiutu (Timofiej Żałnin) na Rosyjskim Otwartym Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi

Nadia, zmęczona ratowaniem zdrowia przy pomocy tradycyjnej medycyny, namawia męża Andrieja na wyjazd nad lecznicze jeziora. Podczas wyprawy Andriej chce poinformować Nadię o rozwodzie. Jednak przyroda ingeruje w te plany. Z powodu deszczu w rzece podwyższa się poziom wody, odcinając małżeństwu drogę powrotną do domu. Od tej chwili zaczyna się ciężka walka z własnymi lękami i praca nad błędami przeszłości, a wszystko to na tle surowej tajgi.

Słonie mogą w piłkę grać
dramat, Rosja 2018, 105′
reż. Michaił Segal
obsada: Władimir Miszukow, Sonia Gierszewicz, Waria Pachomowa, Sasza Bystrżyckaja

Dmitrij to niezwykle drobiazgowy, pedantyczny, odnoszący sukcesy zawodowe menadżer. Wyjazd w delegację do Odessy i spotkanie ze szkolnym kolegą rozpoczyna w jego życiu ciąg nietypowych relacji…
Reżyser, w charakterystyczny dla siebie sposób przeplata rzeczywistość z absurdem, tworząc kino oryginalne, inne od tego, do którego przyzwyczajeni są widzowie.

Niech będzie Liza
dramat, Rosja 2018, 85′
reż. Igor Kagramanow
obsada: Jelena Machowa, Natalia Pawlenkowa, Wiktor Potapieszkin, Aleksiej Rozin, Irina Żeriakowa, Sonia Riwkin

Film porusza podobne wątki, co „Elena” czy „Niemiłość” A. Zwiagincewa – temat trudnych relacji między dziećmi i rodzicami, konsekwencje nieokazywania uczuć, egoizmu jednych członków rodziny i zagubienia, osamotnienia drugich. To właśnie rodzinne konflikty bywają najbardziej dotkliwe, bliscy ludzie mogą bowiem z jednakową siłą kochać i nienawidzić się nawzajem. W tym tkwi paradoks rodziny i w tym właśnie Igor Kagramanow odnalazł inspirację dla swojego obrazu.

Animator
dramat, Rosja 2018, 94′
reż. Ilja Czyżykow, Aleksiej Czyżykow
obsada: Jekaterina Wasiljewa, Aleksiej Wiesiołkin, Aleksandra Florinskaja, Siergiej Gazarow, Władimir Iwanow, Jekaterina Zorina

Anna Andriejewna to wybitna aktorka, która rzadko liczy się ze zdaniem innych. U schyłku życia zmienia się pod wpływem młodego, początkującego aktora, który swoją dobrodusznością, piękną grą na pianinie i pozytywnym nastawieniem do świata zaskarbia sobie sympatię i zaufanie starszej kobiety.

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury