Tańczący z Żubrami. Powitańce

W ramach 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA zapraszamy na spotkanie filmowo-taneczne

Tańczący z Żubrami. Powitańce

13 czerwca 2021, godz. 13:00
Klub FAMA, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Przypominamy, że obowiązuje zakrywanie ust i nosa przy użyciu maseczki.
wytyczne dla KLUBU FAMA
oświadczenie uczestnika wydarzenia w Klubie Fama

Ostatni rok systematycznie odzierał nas z beztroski, postanowiliśmy więc skumulować pozytywną energię płynącą z eksploracji sztuki tańca w filmie.
Taniec to narzędzie, za pomocą którego można opowiedzieć wiele historii. Nie da się jednak zaprzeczyć, że w zbiorowej świadomości aktywność ta od swego zarania (a więc od zarania dziejów ludzkości) łączona jest z celebracją, zabawą, współdzieleniem entuzjazmu i z beztroską właśnie. Chcemy ten potencjał skojarzeniowy należycie wykorzystać, proponując Wam spotkanie z tańcem na ekranie i w realu.

Plan jest prosty: spotykamy się na seansie, oglądamy filmy, tańczymy. Taneczne zaplecze praktyczne to Powitańce – autorskie jamy ruchowo- taneczne prowadzone przez Maję Miśtę i Magdalenę Gorbacz. Powitańce to taniec na dzień dobry. Dziewczyny tworzą bezpieczną przestrzeń otwartą na różnorodność, swobodną ekspresję, improwizację i eksperyment. Zabierają w muzyczną podróż i wprowadzają w błogi stan, w którym rozwija się naturalny, organiczny ruch. Na Powitańcach eksplorujemy doznania somatyczne płynące z otoczenia dźwięków, obrazów i zapachów. Turlamy się, skaczemy, tańczymy bez narzuconych struktur i sekwencji. Zwyczajnie dobrze się bawimy, pobudzamy produkcję endorfin.

Podczas seansu doświadczycie tanecznego komentarza na temat zbawiennego wpływu porannej kawy na komfort życia (“But first”), wariacji na temat zawiłości międzyludzkich relacji – od ekstremalnych sposobów na ucieczkę przed samotnością (“Cold Storage”) przez pierwsze kroki w relacjach (“Henk”) po ring, na którym ściera się miłość romantyczna z szeregiem sprzecznych emocji, towarzyszących zakochaniu (“Mudlove”). Bohaterka filmu “Maids” wytańczy na Waszych oczach zasłuchaną w radiowej audycji opowieść o planowaniu zbrodni, siostry Kusanagi w “itsy bitsy” zaproponują Wam cieszącą oko eksplorację niezdefiniowanych dotąd typów inteligencji, natomiast Andrea Vinciguerra (“No, I don’t want to dance”) wygłosi, ku przestrodze, animowany manifest antytaneczny!

Kuratorka: Monika Piskurewicz

Program:
itsy bitsy, Lisa Kusanagi, JuJu Kusanagi, Japan/USA 2015, 6′
Cold Storage, Thomas Freundlich, Finland 2016, 9′
Maids, Sofia Castro, Argentina 2019, 5′
Mudlove, Tero Peltoniemi, Finland 2019, 7′
HENK, Sergio Gridelli, The Netherlands 2018, 7′
But first, Erin Brown Thomas, USA 2018, 6′
No, I don’t want to dance, Andrea Vinciguerra, United Kingdom 2019, 3′


BOK Białostocki Ośrodek Kultury