Teatr Baj: Grzeczna

W ramach 34. Dni Sztuki Współczesnej zapraszamy na spektakl

Teatr Baj: Grzeczna (100′)

reż. Maria Żynel

25 maja 2019, godz. 16:00
Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1
bilety: 10 zł/dzieci, 15 zł/dorośli – do kupienia w kasie kina Forum, kasie BOK/CLZ oraz w miejscu wydarzenia na pół godziny przed jego rozpoczęciem

spektakl dla dzieci w wieku 8+

Lusia jest mądrą, ładną, cichą i przede wszystkim bardzo, bardzo grzeczną dziewczynką. Dzieckiem idealnym. Jak wygląda jej dzień? Wstaje rano, myje ząbki, zjada śniadanie, ubiera się i idzie z tatą do szkoły. Tam cichutko i grzecznie słucha i zapisuje, potem w domu odrabia lekcje, składa swoje rzeczy, ćwiczy, myje się i kładzie spać. Nic specjalnego. Tylko czasem musi z kimś porozmawiać… Kim są towarzysze Lusi? O czym z nią rozmawiają? Co się stało, kiedy w szkolnym „talent show” Lusia zaśpiewała piosenkę o wiośnie? I czy coś może grozić tak bardzo grzecznej dziewczynce?

Spektakl powstał na podstawie książki norweskiej pisarki i psycholożki Gro Dahle. Porusza ona kwestię nierealnie wysokich oczekiwań stawianych dzieciom przez dorosłych. Ukazuje mechanizmy, które ograniczają prawdziwy rozwój osoby poprzez narzucenie stereotypowej roli grzecznej, czystej, ładnej dziewczynki, wzorowej córeczki i uczennicy. Gro Dahle, a za nią twórcy spektaklu, w symboliczny sposób pokazują konsekwencje wychowania, które nie uwzględnia emocji i ważnych potrzeb małego człowieka. W tej historii rodzice dowiadują się czegoś nowego o sobie, a Lusia zyskuje siłę i własny głos.

Autor: Gro Dahle
Adaptacja: Malina Prześluga
Przekład z języka norweskiego: Edyta Rzewuska
Reżyseria: Maria Żynel
Scenografia: Marcin Bikowski
Muzyka: Michał Siwak
Reżyseria światła: Jaime Daniel Sanjuan-Ciepielewski
Projekcje multimedialne: Amadeusz Nosal
Asystent reżysera: Hanna Kinder-Kiss
Obsada: Izabela Zachowicz, Malwina Czekaj, Marcin Marcinowicz, Marek Zimakiewicz, Elżbieta Bieda, Hanna Kinder-Kiss

oficjalna strona festiwalu

Galeria

Teatr Baj_Grzeczna_fot Albert_Roca_Macia grzeczna (1) grzeczna (2) grzeczna (3) grzeczna (4) grzeczna (5) grzeczna (6) grzeczna (7) grzeczna (8) grzeczna (9) grzeczna (10) grzeczna (11) grzeczna (12) grzeczna (13) grzeczna (14) grzeczna (15) grzeczna (16) grzeczna (17) grzeczna (18) grzeczna (19) grzeczna (20)

BOK Białostocki Ośrodek Kultury