Teatr Kana – Projekt: Ojciec

Zapraszamy na spektakl w ramach 32. Dni Sztuki Współczesnej!

Teatr Kana
Projekt: Ojciec

Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1
27.05.2017
g. 20:00
85′

Podczas ubiegłorocznych Dni Sztuki Współczesnej powiedzieliśmy: A, zaś teraz mówimy: B. W 2016 roku, w ramach festiwalu zaprezentowaliśmy „Projekt: Matka” Teatru Kana. Spektakl stał się przyczynkiem do stworzenia „Projektu: Ojciec”, który także chcemy przedstawić widzom. Tym razem skonfrontujemy się z doświadczeniem ojcostwa oraz jego jasnymi i ciemnymi stronami.

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z twórcami, prowadzenie: Bartosz Kuźniarz.
Scenariusz jest kompilacją tekstów ojców, którzy piszą blogi i książki na temat ojcostwa oraz autorskich tekstów aktorów-ojców biorących udział w spektaklu.

Z recenzji:

W „Projekcie: Ojciec” chcemy opowiedzieć o tym, jak młodzi mężczyźni odnajdują się dzisiaj
w roli ojców, co daje im doświadczenie ojcostwa, czy i w czym różnią się od swoich partnerek w podejściu do wychowywania dzieci, czy udaje im się godzić obowiązki rodzicielskie z zarabianiem na utrzymanie rodziny. Chcemy się przyjrzeć temu, jakie są oczekiwania wobec ojców (ze strony ich rodzin i społeczeństwa) i czy ojcowie są w stanie im sprostać. Chcemy też poruszyć temat praw ojca (czy są sytuacje, w których ojcowie są traktowani gorzej niż matki? Czy państwo wspiera ojców w realizowaniu ich obowiązków rodzicielskich?).

„Projekt: Ojciec” jest „odpowiedzią” na „Projekt: Matka” – spektakl, który ukazuje doświadczenia rodzicielstwa z perspektywy mam (…). W trakcie rozmów z publicznością okazało się, że istnieje zapotrzebowanie na opowiedzenie o doświadczeniu bycia rodzicem z perspektywy młodych ojców. Pragniemy, żeby spektakl oraz towarzyszące mu warsztaty
i spotkania pomogły oswoić przyszłych ojców z doświadczeniem ojcostwa oraz stały się wsparciem dla mężczyzn, którzy są już ojcami i na co dzień doświadczają różnych trudności
z tym związanych. Chcemy uświadomić i uwrażliwić społeczeństwo na istotne tematy związane z ojcostwem oraz upowszechniać pozytywne wzorce świadomego, zaangażowanego ojcostwa.

– Mateusz Przyłęcki

reżyseria: Mateusz Przyłęcki
scenariusz: Mateusz Przyłęcki, na podstawie tekstów Tomasza Kwaśniewskiego (Dziennik ciężarowca, Dziennik taty, Wydawnictwo WAB), Huberta Pełki (tatakarola.blogspot.com), Macieja Mazurka (zuchpisze.pl), Tomasza Bułhaka (tatawbudowie.pl, Tata w budowie, Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz), Pawła Klimczaka (wawrzyniec.blox.pl), tęczowy.blog.onet.pl, Iana Bruce’a (Jak być wspaniałym tatą, tłumaczenie: Tomasz Illg, Wydawnictwo Vesper).
obsada: Tomasz Grygier, Krzysztof Sanecki, Piotr Starzyński
muzyka: Michał Sarapata, Zespół

Galeria

Projekt Ojciec fot_ Piotr Nykowski Poza Okiem 1 2 3 4 00-1 00-3 00-4 00-6 00-8 00-9 00-10 00-11 00-12 00-14 00-15

BOK Białostocki Ośrodek Kultury