Ucho na dokument

Czy muzyka może być bohaterem filmu dokumentalnego? Czy możemy zastąpić klasyczną dramaturgię filmową dużo bardziej wyrafinowaną dramaturgią utworu muzycznego? Jakie kierunki rozwoju może przyjąć dokument muzyczny? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć „Ucho Na Dokument”, jedyny w swoim rodzaju projekt dokumentalno-muzyczny, łączący film dokumentalny, muzykę i działania edukacyjne.

UCHO NA DOKUMENT

31 stycznia 2019, godz. 18.00 | Kino Forum | bilet: 10 zł
Pokazy filmów “Opera o Polsce” + “Krzyżoki” oraz spotkanie z Piotrem Stasikiem

15 lutego 2019, godz. 18.00 | Kino Forum | bilet: 10 zł
Pokaz filmu “Festiwal” oraz spotkanie z Anną Gawlitą i Tomaszem Wolskim

Bilety: w kasie kina i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Podczas przeglądu zaprezentujemy dwa wielokrotnie nagradzane filmy dokumentalne – “Festiwal” w reżyserii Anny Gawlity i Tomasza Wolskiego oraz “Operę o Polsce” w reżyserii Piotra Stasika. Dla widza staną się one możliwością zanurzenia się, poprzez kino, w dwa różne muzyczne światy. Wolski i Gawlita pokazują nam kulisy festiwalu muzyki klasycznej. Przedstawiają widzom niedostępny przeciętnemu odbiorcy proces “tworzenia się muzyki”. Stasik natomiast, odwołując się do awangardy muzyki współczesnej, tworzy pierwszą na świecie filmową, dokumentalną operę. Forma ta staje się dla niego pretekstem do wykreowania subiektywnego i bezkompromisowego obrazu Polski.

Twórcy obydwu projektów są uznawani za jednych z najlepszych polskich dokumentalistów. Byli nagradzani na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych (m.in. Złota Żaba na Festiwalu Camerimage i Wrocławska Nagroda Filmowa w konkursie “Nowe Filmy Polskie” na Festiwalu Era Nowe Horyzonty dla Tomasza Wolskiego, a także Polska Nagroda Filmowa – Orzeł i nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej dla Piotra Stasika).

Po projekcjach zapraszamy na spotkania z reżyserami, które będą okazją do rozmowy o filmach, ale również dyskusji wokół postawionych przez nas pytań.

OPERA O POLSCE
Polaku, kim jesteś? Próbą odpowiedzi na to pytanie jest filmowy kolaż, który łączy materiały archiwalne i współczesne, zdjęcia dokumentalne i inscenizowane, a wśród nich doniesienia prasowe, ogłoszenia towarzyskie, oferty sprzedaży i fragmenty przemówień. Nawiązując do rodzimej tradycji dokumentu kreacyjnego w ujęciu Wojciecha Wiszniewskiego, film pokazuje różne przejawy polskości: rytuały patriotyczne i religijne, codzienne obyczaje, ale także charakterystyczne pejzaże czy intymne wspomnienia z dzieciństwa.

reżyseria: Piotr Stasik
scenariusz: Piotr Stasik
zdjęcia: Piotr Stasik, Adam Palenta, Paweł Chorzępa, Barbara Kaniewska,
Piotr Rosołowski, Małgorzata Szyłak, Piotr Pawlus, Kacper Kowalski
montaż: Dorota Wardęszkiewicz, Piotr Stasik
muzyka: Artur Zagajewski
obsada: Wojciech Kalarus, Piotr Kędzierski, Dominika Knapik
producent: Anna Gawlita
produkcja: Kijora Film

KRZYŻOKI
W pewnej wsi w okolicach Opola trwają obchody Niedzieli Wielkanocnej. Mimo że we wsi nie ma już prawie ani jednego konia, to gospodarze wypożyczają je by wyruszyć w wielogodzinną podróż i objechać granice pól wokół miejscowości. Podczas trzydziestopięciokilometrowej trasy mieszkańcy modlą się i śpiewają nabożne pieśni. W czasie postojów odpoczywają, jedzą i piją wódkę. Stan zmęczenia i upojenia alkoholowego miesza się ze stanem uniesienia religijnego. Sacrum i profanum.

scenariusz i reżyseria: Anna Gawlita
zdjęcia: Adam Palenta, Tomasz Wolski
montaż: Tomasz Wolski
kierownik produkcji: Anna Gawlita
producent: Anna Gawlita
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

FESTIWAL
Trwa festiwal muzyki klasycznej. Kamera zagląda za kulisy, przygląda się ostatnim próbom, podpatruje pracę ekipy technicznej, szykowanie garderoby czy przekomarzanie się śpiewaczki z pianistą. W kuluarach fani zbierają autografy i robią sobie zdjęcia z artystami. Przed nami festiwalowy mikrokosmos widziany z każdej możliwej strony. Scena wydaje się pozostawać gdzieś daleko, bo ważniejszy jest sam proces rodzenia się muzyki i towarzyszące mu zamieszanie.

scenariusz i reżyseria: Anna Gawlita, Tomasz Wolski
zdjęcia: Tomasz Wolski
montaż: Tomasz Wolski
kierownik produkcji: Anna Gawlita
producent: Anna Gawlita
koproducenci: Artur Szklener, Joanna Dobrzańska
producent: Kijora Film
koproducent: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Organizatorzy: Kijora Film, Wrocławska Fundacja Filmowa, Fundacja Instytut Filmu Dokumentalnego
Współorganizator: DKF GAG – Białostocki Ośrodek Kultury

Galeria

UCHO NA DOKUMENT_2.0 -04

BOK Białostocki Ośrodek Kultury