Ukryte pragnienia

W ramach cyklu Klasyka Kina zapraszamy na pokaz filmu

UKRYTE PRAGNIENIA

27 marca 2019, godz. 18:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
Bilety: 12 zł/ normalny, 10 zł/ ulgowy – w kasie kina i na bilety.bok.bialystok.pl

Prelekcja przed filmem: Diana Dąbrowska

Ukryte pragnienia / Stealing Beauty
Francja/Wlk. Brytania/Włochy 1996, 114′
reż. Bernardo Bertolucci
obsada: Jeremy Irons, Joseph Fiennes, Liv Tyler, Sinead Cusack, Rachel Weisz

Akcja filmu toczy się w należącej do angielskiego rzeźbiarza willi w Toskanii. W domu przebywa międzynarodowe towarzystwo artystyczne. Wkrótce dołącza do nich 19-letnia Lucy, której matka była gościem willi 20 lat temu i właśnie tu poczęła dziecko.
Lucy przybyła do Toskanii w dwóch celach. Po pierwsze pragnie dowiedzieć się, kto jest jej prawdziwym ojcem. Po drugie zamierza stracić we Włoszech dziewictwo. Pojawienie się zjawiskowo pięknej dziewicy wytrąca męskich rezydentów toskańskiego domu z równowagi. Chętnych, którzy oferują Lucy pomoc w dokonaniu inicjacji seksualnej nie brakuje. Tymczasem dziewczyna najbardziej interesuje się jedynym mężczyzną, który nie zabiega o jej względy – śmiertelnie chorym angielskim pisarzem…

“Ukryte pragnienia” to dzieło jednego z najważniejszych włoskich filmowców, Bernardo Bertolucciego, które zaskoczyło zarówno jego fanów jak i krytyków. Po trzech wyprawach w egzotyczne strony (do Chin w “Ostatnim Cesarzu”, na Saharę w “Pod osłoną nieba” oraz do Indii w “Małym Buddzie”), Bertolucci powrócił do rodzinnych Włoch. Tym razem nie zaproponował jednak ani wielkiego widowiska w stylu “Cesarza” czy “Buddy”, ani obyczajowej prowokacji w rodzaju “Ostatniego Tanga w Paryżu”, ani też intelektualnej łamigłówki na miarę “Strategii pająka”. W “Ukrytych pragnieniach” Bernardo Bertolucci, znany z rozmachu, zaangażowania politycznego i skłonności do przekraczania wszelkich norm i granic pokazał nową, nieznaną dotąd twarz. Zrobił film kameralny i wyciszony, przesycony nostalgią i erotyzmem – bezpretensjonalny i nastrojowy obrazek z włoskiej prowincji.

“Ukryte pragnienia” to przede wszystkim niepowtarzalna i urzekająca atmosfera – nagrodzone na festiwalu Camerimage zdjęcia Dariusa Khondji’ego, idylliczna sceneria Toskanii, piękna willa i leniwy rytm życia jej mieszkańców. W tak smakowitych dekoracjach Bertolucci umieścił młodziutką, słabo jeszcze wówczas znaną Liv Tyler, córkę lidera grupy Aerosmith, piękną aktorkę, która z miejsca stała się sensacją sezonu. Plotka głosiła nawet, że mistrz nakręcił “Ukryte pragnienia” wyłącznie dla niej, a cały film jest niczym innym, jak jednym wielkim hołdem złożonym urodzie i wdziękowi Liv Tyler.

(źródło: alekinoplus.pl)

Diana Dąbrowska – filmoznawczyni, doktorantka studiów kulturoznawczych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie prowadzi zajęcia na kierunku Filmoznawstwo oraz Italianistyka.
Specjalizuje się w kulturze filmowej i muzycznej Italii lat 60. i we włoskim kinie współczesnym. Jest stałą współpracowniczką miesięcznika “KINO” oraz współorganizatorką festiwali filmowych, m.in. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu oraz Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia w Łodzi.

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury