¿Underground / Independent? 2018

Od prawie dwóch dekad, festiwal ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? sieje wiosną w Białymstoku twórczy zamęt, proponując oryginalne filmy, koncerty, wystawy, warsztaty i spotkania. To już 18. odsłona festiwalu i dwa intensywne artystycznie weekendy: 9-11 marca i 16-18 marca!

Co w tym roku? Mnóstwo wydarzeń, które dostarczą Wam pozytywnej energii, zapewnią silne emocje, czasem rozbawią, a czasem skłonią do refleksji. Autorem tegorocznej oprawy wizualnej festiwalu jest Marcin Podolec, znany polski grafik i rysownik!

Obejrzycie filmy o słynnym klubie muzycznym Fugazi, a także o współczesnym centrum niezależnego życia kulturalnego w Łodzi. O… blokach, które przez dekady były zarówno obiektem marzeń Polaków, jak i miejscem, z którego się ucieka. O nietuzinkowym artyście Josephie Beuysie, o tworzących w podziemiu didżejach z Teheranu, jak również nowatorski obraz muzyczny inspirowany kultowym programem popularno-naukowym „Sonda”! W programie także The Best Off Kocham Dziwne Kino.

Na undergroundowej scenie pojawią się: Niemoc, BNNT, Elektryczny Węgorz i Południce!

Zobaczycie wystawę komiksów Marcina Podolca „Bajka na końcu świata”, wystawę „Prace i robótki” kolektywu rysunkowo-komiksowego Dream Team, a na wewnętrznej ścianie kina Forum – wielkoformatowy mural taśmowy, który stworzy Martin Hoffmann z berlińskiego kolektywu SELFMADECREW.

Seniorów nauczymy robienia tatuaży, a dzieci – tworzenia plakatów i tape graffiti!

W programie także spotkania, dyskusje i debaty – naszymi gośćmi będą w tym roku m.in. Kuba Wandachowicz, Marcin Podolec, Leszek Gnoiński, Tomasz Knittel, Konrad Królikowski i Dawid Gryza.

Underground Independent – gazetka

Festiwal na FB

PROGRAM FESTIWALU

9 marca

18:00 foyer Forum, wstęp wolny
otwarcie muralu tape graffiti Martina Hoffmanna (SELFMADECREW Berlin)

18:15 foyer Forum, wstęp wolny
wernisaż wystawy komiksów Marcina Podolca BAJKA NA KOŃCU ŚWIATA

18:30 kino Forum, bilet 10 zł
film: FUGAZI. CENTRUM WSZECHŚWIATA (40’) reż. Leszek Gnoiński + spotkanie z reżyserem

20:15 klub FAMA, wstęp wolny
wernisaż wystawy PRACE I ROBÓTKI, połączony ze spotkaniem z kolektywem rysujących dziewczyn Dream Team + koncert POŁUDNICE pracują

10 marca

17:00 kino Forum, bilet 10 zł
film: BLOKI (57’) reż. Konrad Królikowski + spotkanie z reżyserem

19:00 kino Forum, bilet 10 zł
film: BEUYS. SZTUKA TO REWOLUCJA (107’) reż. Andres Veiel

20:30 klub FAMA, bilet 15 zł
koncert: BNNT

11 marca

11:00–15:00 klub FAMA, bilet 10 zł (zapisy: film@bok.bialystok.pl)
WARSZTATY TWORZENIA TAPE GRAFFITI DLA DZIECI (10+)

16:00 klub FAMA, wstęp wolny
KOMIKS VS. ANIMACJA – spotkanie z Marcinem Podolcem

16 marca

19:30 klub FAMA, bilet 10 zł
film: KOCHAM DZIWNE KINO THE BEST OFF + spotkanie z Dawidem Gryzą + koncert ELEKTRYCZNY WĘGORZ

17 marca

18:00 kino Forum, bilet 10 zł
film: RAVING IRAN (84’) reż. Susanne Regina Meures

20:00 klub FAMA, bilet 15 zł
film: ELEKTRO_SONDA (41’) reż. Tomasz Knittel + spotkanie z reżyserem + koncert: NIEMOC

18 marca

11:00–15:00 Centrum im. Ludwika Zamenhofa, wstęp wolny (zapisy: film@bok.bialystok.pl)
WARSZTATY TATUOWANIA DLA SENIORÓW (55+)

11:00–15:00 Centrum im. Ludwika Zamenhofa, bilet 10 zł (zapisy: film@bok.bialystok.pl)
WARSZTATY TWORZENIA PLAKATÓW FILMOWYCH DLA DZIECI (5+)

17:00 klub FAMA, wstęp wolny
film: DOM/ŁÓDŹ (70’) reż. Piotr Szczepański + panel dyskusyjny Dlaczego Białystok ciągle czeka na swój niezależny DOM?

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”
Festiwal zrealizowano z budżetu Miasta Białegostoku
Bilety – do kupienia w kasie kina Forum oraz na stronie www.bilety.bok.bialystok.pl

Więcej informacji:

  1. FILMY

FUGAZI – CENTRUM WSZECHŚWIATA reż. Leszek Gnoiński – dokumentalno-animowany film, przedstawiający krótką i burzliwą historię jednego z pierwszych prywatnych, niezależnych klubów muzycznych w wolnej Polsce! Dwie sceny mieszczące 2500 osób, 14 metrowy bar w kształcie gitary, 350 artystów występujących w klubie podczas 11 miesięcy działalności, koncerty odbywające się non stop, trójkątne plakaty wiszące w całej stolicy – tak wygląda historia klubu, który w 1992 roku stał się najważniejszym miejscem na mapie odradzającej się Warszawy i skupił wokół siebie ludzi kochających muzykę i dobrą zabawę.
Fugazi było centrum wszechświata dla ludzi chcących zmieniać rzeczywistość i oglądać świat z nowej perspektywy. To tutaj Kuba Wojewódzki uczył się robić wywiady, Grzegorz Miecugow i Jurek Owsiak prowadzili konferansjerkę, Tadeusz Nalepa i Czesław Niemen przychodzili na koncerty, a Marek Kotański organizował swoje akcje. Po Fugazi pozostała legenda, która żyje do dziś!
W filmie wystąpili m.in. Robert Brylewski, Waldemar Czapski, Jarek Frankowski, Vivian Gitana, Maciek „Wujek Samo Zło” Gnatowski, Tomik Grewiński, Alex Kłoś, Piotr „Mizerny” Liszcz, Dariusz „Maleo” Malejonek, Anja Orthodox, Jurek Owsiak, Muniek Staszczyk, Kazik Staszewski, Piotr „Śledziu” Ślesicki, Piotr „Vienio” Więcławski, Piotr Wolfram.

BLOKI
reż. Konrad Królikowski – pierwszy długometrażowy, szeroki i wieloaspektowy obraz poświęcony budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od roku 1956 do współczesności. Składają się na niego między innymi wywiady z architektami – najważniejszymi twórcami znanych polskich osiedli, lokatorami, krytykami architektury i historykami. Nie jest to film tylko o architekturze. Bloki przez dekady były różnie postrzegane przez kolejne pokolenia Polaków, były obiektem marzeń i miejscem, z którego się ucieka. W filmie są zapisem wielkich przemian powojennej Polski.

BEUYS. SZTUKA TO REWOLUCJA reż. Andres Veiel – film o Josephie Beuysie to portret porywającego artysty, lecz przede wszystkim intymny obraz niezwykłego człowieka o nietuzinkowej osobowości, oryginalnej koncepcji sztuki i nieoczywistych jak na swoje czasy poglądach. Charyzmatyczny niemiecki artysta, teoretyk sztuki, pedagog, aktywista i społeczno-polityczny reformator Joseph Beuys twierdził, że każdy jest artystą, każdy może tworzyć sztukę i wpływać na nią oraz otaczający świat. Ubrany w charakterystyczny kapelusz, postrzegał sztukę nie jako przedmioty estetyczne, lecz twórcze, terapeutyczne działanie o społecznym lub politycznym podłożu. Film jest wnikliwym portretem jego życia i twórczości opartym niemal w całości na doskonale zmontowanych wizualnych i dźwiękowych materiałach archiwalnych.

RAVING IRAN reż. Susanne Regina Meures – historia mieszkających w Teheranie didżejów, którzy realizują swoją pasję, ryzykując więzieniem – w Iranie od czasu rewolucji islamskiej z 1979 roku, obowiązuje zakaz publicznych śpiewów i tańców. Arash i Anoosh starają się ominąć restrykcyjne prawo, schodząc do podziemia. Aby potańczyć w rytm swojej ulubionej muzyki, młodzi Irańczycy przemierzają setki kilometrów, by urządzać nielegalne imprezy na bezkresnej pustyni. Życie przyjaciół zmienia się, gdy dostają zaproszenie na festiwal muzyki klubowej w Szwajcarii. Zagranie na prestiżowej imprezie może być punktem zwrotnym w ich karierze. Sęk w tym, że najpierw trzeba się tam dostać.

ELEKTRO_SONDA reż. Tomasz Knittel – nowatorski film muzyczny, dla którego inspiracją była „Sonda”– kultowy telewizyjny program popularno-naukowy, emitowany w latach 80. XX wieku. Film przekracza klasyczne gatunkowe podziały. To wrażeniowa, filmowa prezentacja współczesnej polskiej sceny muzycznej. To także rodzaj filozoficznej opowieści, poruszającej ważne kwestie, z którymi dziś się mierzymy, takie jak wszechobecność technologii, czy wizje przyszłości, w której człowiek wcale nie jest najważniejszy. Film przenosi widza w świat wyobraźni młodego chłopca, za sprawą okularów VR odkrywającego transowy świat muzyki elektronicznej, zawieszony między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Bohater, w trakcie swojej wirtualnej podróży ponad czasem, spotyka kolejne gwiazdy polskiej elektroniki, wśród których są: Kamp!, BOKKA, Rysy, Zamilska, Komendarek, JAAA!, Polpo Motel, Golczewski. W filmie wzięli również udział twórcy związani ze środowiskiem polskiego teatru i tańca – Dominika Knapik, Sebastian Pawlak, Paweł Sakowicz, Robert Wasiewicz.

DOM/ŁODŹ reż. Piotr Szczepański – opowieść o ludziach, którzy zdecydowali się zostać w Łodzi i stworzyli tam nowe miejsce spotkań. Bohaterami filmu jest sześciu muzyków, którzy powołali do życia spółdzielnię socjalną. Jej owocem jest klub DOM, który szybko stał się centrum niezależnego życia kulturalnego w mieście.
Kamera Piotra Szczepańskiego obserwuje życie tych ludzi oraz funkcjonowanie prowadzonego przez nich miejsca przez okres dwóch lat. Klub DOM i jego właściciele są w centrum szczególnej sytuacji, w której czterdziestoletni artyści rozkręcają biznes, który ma wesprzeć ich działalność twórczą.
W filmie występują: Marcin Byczewski, Witek Munnich, Wiktor Skok, Jakub Szczeciński, Robert Tuta, Kuba Wandachowicz. Muzyka: Alles, Pustki, Not, Maanam, Dandy Warhols, Hole, Cool Kids Of Death, Nagrobki, The Fall.

THE BEST OFF KOCHAM DZIWNE KINO – białostocka odsłona jednego z najoryginalniejszych i inspirujących festiwali kina niezależnego w kraju, który przybliża nieszablonowe dzieła niezależnych twórców filmowych, podchodzących do swej twórczości z dystansem i humorem.
Zestawienie najlepszych filmów krótkometrażowych z pierwszych pięciu edycji Festiwalu Filmowego Kocham Dziwne Kino (2012-2016): horror, animacja, dokument, sensacja, satyra, parodia, abstrakcja. Obrazy nagrodzone oraz pozakonkursowe.
Kulisy festiwalu przedstawi jego twórca Dawid Gryza, znany widzom z projektu „Plakaty filmowe z Ghany”.

  1. WYSTAWY

Kolektyw rysujących dziewczyn DREAM TEAM: PRACE I ROBÓTKI
Opowiadając sobie historie związane z pracą, jej szukaniem czy porzucaniem, kolektyw Dream Team wymyślił album „Prace i robótki”. Autorki spisały opowieści i wybrały te najbliższe ich doświadczeniom. Narysowane przez członkinie Dream Teamu i Gościówy historie, opowiadają o tym, jak one odczuwają życie definiowane pracą. „Prace i robótki” są wielogłosem w formie i treści, a historie opowiedziane za pomocą rysunkowych epizodów tworzą patchworkową rzeczywistość, taką, jaka się ona jawi.
Dream Team to dziewczyński kolektyw rysunkowo-komiksowy, artystki działające na różnych polach sztuki. Łączy je idea, aby stworzyć projekt, który przeformułuje dotychczasową koncepcję komiksu. Skład Dream Teamu jest dynamiczny, należą do niego stałe uczestniczki, jak też Gościówy, z którymi współpracuje w ramach różnych projektów. Trwająca od 2012 roku działalność kolektywu skupia się m.in. na prowadzeniu warsztatów komiksowych, edukacyjnych, ekologicznych oraz inicjatywach na rzecz mniejszości wykluczonych ze względu na orientację seksualną i pozycję społeczną.

MARCIN PODOLEC: BAJKA NA KOŃCU ŚWIATA
„Bajka na końcu świata” to postapokaliptyczna seria dla najmłodszych. Wiktoria i Bajka wędrują, by odnaleźć rodziców. Mijają dymiące kratery, wymarłe lasy i gruzowiska. Świat po wielkim wybuchu to zdecydowanie nie miejsce dla dziewczynki i psa. Ale jeśli już mamy tam dziewczynkę i psa, pozostaje nam trzymać za nich kciuki!
Marcin Podolec zaczął rysować już w przedszkolu. Jego samodzielny debiut, „Kapitan Sheer” (2010) okazał się sukcesem. Poza graficznymi powieściami, sięga po nietypowe dla komiksu gatunki: rekonstrukcję wydarzeń historycznych („Fugazi Music Club”), wywiad z muzykiem („Pablopavo”) i reportaż („Morze po kolana”, z tekstem Marcina Kołodziejczyka). Zajmuje się tworzeniem albumów komiksowych i filmów animowanych, ale ma też w dorobku teledyski, okładki płyt, ilustracje prasowe i komiksy dla dzieci.

MARTIN HOFFMANN (SELFMADECREW, Berlin): mural tape graffiti
Wielkoformatowy mural powstanie na głównej ścianie wnętrza kina Forum. SELFMADECREW to ekipa założona przez Slavę Ostapa w 2012 roku. Działa na całym świecie i pisze o sobie: „zajmujemy się sztuką „taśmową”, sztuką ulicy przy pomocy sprayu – graffiti oraz sztuką performatywną”.
Martin Hoffmann – członek SELFMADECREW. Sztuką ulicy zajmuje się profesjonalnie od 2009 roku, głównie używając spreju. Sztukę artystycznego wyrazu poszerzył w 2017 roku o taśmę klejącą. Ma 35 lat, mieszka w Berlinie

  1. KONCERTY

NIEMOC – zjawiskowe elektroniczno-gitarowe trio, znakomite połączenie sennej, lekko egzotycznej atmosfery z wyraźnymi wpływami new wave’u i post-punka. Od powstania w 2014 roku, zespół konsekwentnie buduje swój katalog, ich EPki opublikowały m.in. Father And Sons Records And Tapes, Brennnessel czy MOST. To jednak koncerty są mocą napędową zespołu. Instrumentalne, taneczne formy przysporzyły Niemocy fanów zarówno wśród amatorów gitarowych brzmień, jak i publiki klubowej. Zespół zdążył już wystąpić na Openerze, węgierskim Sziget, OFF Festivalu, Nowej Muzyce, Spring Break, Nowych Horyzontach czy Domoffonie… oraz supportować M83. W sieci można znaleźć sesje nagrywane m.in. dla Boiler Room, Sofar Sounds czy Pegaza. Ostatnio muzykę Niemocy można było usłyszeć w serialu „Ultraviolet” (AXN), a obecnie zespół nagrywa pierwszą płytę długogrającą.

BNNT – jeden z najciekawszych składów eksperymentalnych w kraju, którego działalność rozpięta jest pomiędzy muzyką, sztukami wizualnymi i teatrem! Ich album „The Multiverse” znalazł się na prestiżowej liście magazynu The Quietus podsumowującej najlepsze płyty 2017 roku!
Tworzona przez Konrada Smoleńskiego i Daniela Szweda grupa artystyczna swoją aktywność uprawia pomiędzy muzyką, sztukami wizualnymi, teatrem i działalnością wydawniczą. To zawieszenie pomiędzy różnymi formami wypowiedzi często spotyka się z kłopotem przyswojenia przez odbiorcę przyzwyczajonego do szybkiego konsumowania rozpoznawalnych komunikatów. Wydaje się to jednak być jedną z podstawowych strategii grupy. Wystarczy przypomnieć ich dźwiękowe ataki przeprowadzane z platformy nagle pojawiającego się busa (SoundBombing), żeby zorientować się że konfrontacja z odbiorcą, a może raczej konfrontowanie odbiorcy z niespodziewaną treścią, jest częstą praktyką duetu.

POŁUDNICE – żeńska grupa śpiewacza z Białegostoku zabierze nas w muzyczną podróż na Podlasie. Podczas tej podróży można będzie usłyszeć tradycyjne pieśni regionu, tak różne, jak jego mieszkańcy: jedno i wielogłosowe, śpiewane po polsku lub w gwarze ukraińskiej i białoruskiej. Opowiadające o jasnych i ciemnych stronach wiejskiego życia oraz zmiennym cyklu przyrody. W tej muzycznej opowieści znajdą się m.in. pieśń o sianokosach z zaskakującą pointą, pieśni wiosenne, weselne i miłosne, skarga młodej żony na niedobrego teścia czy refleksyjna pieśń o bezpowrotnie utraconej młodości.

ELEKTRYCZNY WĘGORZ – propagator muzycznego szaleństwa. Zespół w swojej twórczości łączy muzykę elektro oraz disco z rymowanymi opowiastkami. Elektryczny Węgorz jest producentem muzyki, autorem tekstów, wokalistą oraz realizatorem nagrań. Koncertowy skład zespołu: Elektryczny Węgorz, Łukasz z Bałut

  1. WARSZTATY

WARSZTATY TWORZENIA PLAKATÓW FILMOWYCH z Joanną Jurczak
Uczestnicy zapoznają się z tematem tworzenia plakatów oraz obejrzą przykłady plakatów filmowych. Podczas warsztatów opowiedzą o swoich ulubionych filmach oraz stworzą do nich plakaty w wybranej przez siebie technice. Uwaga! Przydadzą się fartuchy lub ubrania na zmianę.
Joanna Jurczak – projektantka, ilustratorka, twórczyni animacji, autorka projektów edukacyjnych m.in. dla Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, Centrum Cyfrowego oraz FRSI. Prowadziła warsztaty dla dzieci i młodzieży w Muzeum Historii Żydów w Warszawie. Współtworzyła projekty filmowe m.in. dla Instytutu Czeskiego w Warszawie, Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, Kina Helios. Tworzyła animacje telewizyjne i kinowe.

WARSZTATY TWORZENIA TAPE GRAFFITI DLA DZIECI z Martinem Hoffmannem
Niemiecki artysta poprowadzi warsztaty z tworzenia sztuki za pomocą taśmy klejącej. Najmłodsi zapoznają się z kreatywnym podejściem do oryginalnego użycia przedmiotów codziennego użytku, takich jak: taśma klejąca, talerze, czy karton – dowiedzą się, jak z przedmiotów niededykowanych do sztuki, stworzyć unikatowe dzieło artystyczne.

WARSZTATY TATUOWANIA DLA SENIORÓW z białostockimi tatuażystami (Iza Gawkowska, Daniel Bak, Paweł Karczewski)
Badania pokazują, że stosunek do tatuaży zależy przede wszystkim od wieku. Akceptują je ludzie młodzi i w średnim wieku, ale nie bardzo podobają się one osobom starszym. W ramach warsztatów pokażemy seniorom, że ludzie decydujący się na tatuaże, poza chęcią podążania za modą, robią je przede wszystkim po to, by wyrazić swoją indywidualność i wolność, dać zewnętrzny i trwały wyraz swoim uczuciom lub np. upamiętnić ważną osobę lub wydarzenie. Seniorzy nauczą się obsługiwać maszynkę do tatuażu oraz prawidłowego nabierania tuszu i wstrzykiwania go pod skórę, a w zasadzie skórkę, bo nauka odbędzie się na… skórce od bananów. Skórka tych owoców ma bowiem podobną „miękkość” jak ludzka skóra.


5. SPOTKANIA, DYSKUSJE I DEBATY

KOMIKS VS. ANIMACJA – spotkanie z Marcinem Podolcem
Marcin Podolec – absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej (wydział operatorski, specjalizacja film animowany). W czasie studiów zrealizował pięć etiud szkolnych, z których dwie („Dokument”, „Olbrzym”) prezentowane były szerokiej publiczności międzynarodowej. Reżyserował animacje do obrazów Adama Sikory („Bruno Schulz”), Szymona Uliasza i Magdaleny Gubały („Ucho wewnętrzne”), Władysława Jurkowa („Barry – pies z Treblinki”) i Leszka Gnoińskiego („Fugazi – centrum wszechświata”).
Chętnie nawiązuje kontakty z muzykami, ponieważ to właśnie muzyka jest jego głównym źródłem inspiracji i energii. Za swoją twórczość komiksową i filmową dwukrotnie został finalistą Talentów Trójki. Również dwukrotnie był nominowany do nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii Film animowany. Za krótkometrażowy komiks „Pretekst” zdobył drugie miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi. Album „Czasem” został dwukrotnie uhonorowany tytułem Polskiego Komiksu Roku (nagroda Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego i publiczności MFKiG w Łodzi). Za punkty zwrotne uważa album „Fugazi Music Club”, który był jego pierwszym komiksem opublikowanym we Francji, Włoszech, Niemczech i Hiszpanii oraz film „Dokument”, który zebrał pozytywne recenzje i nagrody na całym świecie.

Dyskusja: „Dlaczego Białystok ciągle czeka na swój niezależny DOM?” – prowadzenie Andrzej Bajguz
Dyskusja po pokazie filmu „DOM/ŁÓDŹ”, połączona ze spotkaniem z Kubą Wandachowiczem – basistą, autorem tekstów piosenek i kompozytorem, członkiem zespołu Cool Kids of Death, Tryp, NOT i Mister D, współwłaścicielem klubu DOM w Łodzi, a także z przedstawicielami lokalnej sceny undergroundowej.

Spotkanie z Leszkiem Gnoińskim, jednym z najbardziej poczytnych i cenionych dziennikarzy muzycznych w Polsce, autorem książek i filmów o tematyce muzycznej, współtwórcą serii filmów „Historia polskiego rocka”, autorem głośnego filmu „Beats of Freedom – zew wolności” i „Jarocin. Po co wolność”, współpracownikiem Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie i współtwórcą jego wystawy stałej.

Spotkanie z Tomaszem Knittelem, reżyserem filmów dokumentalnych i filmów krótkometrażowych, twórcą dokumentu o polskiej scenie elektronicznej.

Prelekcje przed filmami oraz skype dyskusje z twórcami pozostałych filmów.

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”
Festiwal zrealizowano z budżetu Miasta Białegostoku
Bilety – do kupienia w kasie kina Forum oraz na stronie www.bilety.bok.bialystok.pl

 

 

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury