Walny Teatr: Gould – wariacje

W ramach 33. Dni Sztuki Współczesnej zapraszamy na spektakl w reżyserii Adama Walnego

Walny Teatr: Gould – wariacje

22 maja 2018, godz. 19.00
Aula Magna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (Pałac Branickich), ul. J. Kilińskiego 1
bilety: 15 zł (przedsprzedaż) / 25 zł (w dniu spektaklu) w kasie kina Forum, kasie BOK/CLZ (ul. Warszawska 19), online: bilety.bok.bialystok.pl oraz w miejscu wydarzenia na pół godziny przed jego rozpoczęciem

Wydarzenie na FB

Jan Sebastian Bach, wściekły z powodu pomysłu wysłania jego “Wariacji Goldbergowskich” w kosmos*, postanawia pozbawić ludzkość swojej spuścizny i podarować ją tym, którzy słuchać jej będą w kosmosie. Po raz ostatni aranżuje koncert zmarłego – po wykonaniu “Wariacji” – Glenna Goulda, wydobywając go przy pomocy jego własnego nagrania z fortepianu (pod postacią nadmarionety), po czym przedstawia własny muzyczny testament.

* W 1977 roku astronauci z NASA wysłali w kosmos Arię z “Wariacji Goldbergowskich”, jako wizytówkę homo sapiens na wypadek gdyby żyli tam Marsjanie.

W spektaklu wykorzystywana jest oryginalna i autorska technika nadmarionety klawiszowej, w oparciu o naturalnych rozmiarów fortepian koncertowy na scenie (o wymiarach 6 m x 3 m) wraz z mechanizmem 16 silników na krzyżaku, do animacji nadmarionety na wysokości pięciu metrów. Fortepian autorskiej konstrukcji, poprzez wciskanie określonych klawiszy porusza nadmarionetą.

Walny Teatr powstał w 1999 roku z inicjatywy Adama Walnego. W swych pracach penetruje różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych i ulicznych. Używa lalki również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performance. Adam Walny jest twórcą takich widowisk jak “Kuglarz i Śmierć”, “Motyl”, “Genesis”, “Kamieniarz”, “Misterium Narodzenia”, “Dziadek”, “Hamlet”, “Don Kichote”, “Opus Hamlet”, “Szekspir – made in Poland” czy “Przygody Kropli Wody”, z którymi uczestniczy w najważniejszych festiwalach sztuki lalkarskiej w Polsce i za granicą.

Adam Walny – lalkarz, scenograf, reżyser, pedagog teatru. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu (specjalizacja: snycerz) i Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Reżyserii Teatru Lalek. W 1999 roku założył własny teatr, z którym gościł na wielu prestiżowych festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą. Zdobywca kilkudziesięciu nagród na festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą, m.in. I nagrody na VI Międzynarodowym Festiwalu Solistów Lalkarzy. Czterokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2004 roku organizuje przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie festiwal Święto Głupców. Autor podręcznika do teatru lalek “Teatr Przedmiotu”, założyciel Instytutu Sztuki Lalkarskiej i Teatru Przedmiotu w Ryglicach.

pełny program festiwalu

Galeria

Walny Teatr_Gould-Wariacje (1) Walny Teatr_Gould-Wariacje (2) Walny Teatr_Gould-Wariacje (3) Walny Teatr_Gould-Wariacje (4) Walny Teatr_Gould-Wariacje (5) Walny Teatr_Gould-Wariacje (6) Walny Teatr_Gould-Wariacje (7) Walny Teatr_Gould-Wariacje (8) Walny Teatr_Gould-Wariacje (9) Walny Teatr_Gould-Wariacje (10) Walny Teatr_Gould-Wariacje (11) Walny Teatr_Gould-Wariacje (12) Walny Teatr_Gould-Wariacje (13) Walny Teatr_Gould-Wariacje (14) Walny Teatr_Gould-Wariacje (15) Walny Teatr_Gould-Wariacje (16) Walny Teatr_Gould-Wariacje (17) Walny Teatr_Gould-Wariacje (18) Walny Teatr_Gould-Wariacje (19) Walny Teatr_Gould-Wariacje (20) Walny Teatr_Gould-Wariacje (21) Walny Teatr_Gould-Wariacje (22) Walny Teatr_Gould-Wariacje (23) Walny Teatr_Gould-Wariacje (24) Walny Teatr_Gould-Wariacje (25) Walny Teatr_Gould-Wariacje (26) Walny Teatr_Gould-Wariacje (27) Walny Teatr_Gould-Wariacje (28) Walny Teatr_Gould-Wariacje (29) Walny Teatr_Gould-Wariacje (30)

BOK Białostocki Ośrodek Kultury